Прокуратурата пледира в подкрепа на четирите общини, които атакуваха във Върховния административен съд (ВАС) двете постановления на правителството "Орешарски", с които по неясни критерии общини, управлявани от БСП и ДПС, получиха финансиране за стотици милиони левове. Вчера магистратите приеха казуса за изяснен и до месец се очаква да излязат с решение.
С помощта на "Програма Достъп до Информация" двете постановления бяха атакувани първо от Козлодуй, Бяла Слатина и Оряхово, чиито проекти не бяха одобрени за финансиране. Трите малки врачански общини в момента се управляват от ГЕРБ и както и много други не получиха нито лев по програмата. Включи се и Банско - там общината очакваше финансиране за реконструкцията на пътища. И община Златарица участваше в делото, но се отказа.
Спорните пари бяха отпуснати по инвестиционната програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Над 200 проекта в ръководени или подкрепяни от БСП общини и над 96 на ДПС получиха основния дял от 289 млн. лв. Само за 7 работни дни междуведомственият съвет прецени 1100 проектни предложения, което остави съмнения за задкулисни договорки. Одобрени бяха 392 проекта. В жалбата на врачанските общини беше изчислено, че са обсъждани над 18 проекта на час, а това време не е достатъчно дори да бъдат прочетени. "Данните ясно показват, че в действителност списъкът, одобрен от кабинета, се основава на друг, по-лесен способ за определяне на проекти от този по оценяването, обсъждането и подбора им", пише в жалбата.
Адвокат Александър Кашъмов, който представлява Козлодуй, Бяла Слатина и Оряхово, разказа пред "Сега", че в административната преписка за постановленията няма данни някой да е оценявал проектите. При самото обсъждане на проектопостановленията от Министерството на правосъдието, а също и регионалното и социалното министерство са отправили забележки, че няма процедура за оценяване на проектите, нито гаранции за прозрачност.
Юристите на правителството не отстъпиха от тезата си, че жалбата на общините трябва да бъде отхвърлена.
ВЪВ ФРИЗЕРА
Наскоро спорното постановление беше спряно. Преразглеждане на класирането на проектите обаче не е правено, нито е ясно какво ще се случи с вече изплатените пари. Повечето от проектите са за реконструкция на общински пътища, изграждане на водопреносна мрежа, построяване на спортни зали и паркове. Сред най-скъпите проекти е този на Кюстендил "Акрополът на Пауталия - пътешествие през вековете" за над 5 млн. лв. Дупница получава 4.5 млн. лв. за спортна зала "Марек". ФК "Лудогорец" също спечели 3 млн. лв. за модернизация на клубния стадион в Разград. В Русе пък е предвидено да се изгради бизнес център за 7 млн. лв.
|
|