"Кабинет на малцинството със споделена отговорност", в който министри да имат и други партии, е формулата, към която ще се стреми ГЕРБ и която ще й позволи да избегне подписването на конкретни коалиционни споразумения. "Готов съм да предоставя министерски кресла и на други партии, при положение че те споделят с нас отговорността за дадени политики", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред "Преса" във вторник. Кандидатът за премиер илюстрира с пример разбирането си за "споделена отговорност": "Например, ако в БСП имат разумни виждания в областта на отбраната, защо да не им дам възможност да предложат свой министър в кабинета на ГЕРБ. Или пък ако хората на Кунева са готови да се ангажират с решаването на проблемите в образованието, бих приел техния вариант за министър в този сектор". От движението на Кунева отрекоха с писмо да са водили каквито и да било разговори с ГЕРБ.
Борисов споделя, че формулата му била подсказана от Брюксел по логиката, "когато си в безизходица, всички карти се вадят на масата". Дамска тричленка ще води преговорите с останалите 7 партии и коалиции, стана ясно вчера. В нея влизат Цецка Цачева, Румяна Бъчварова и Менда Стоянова, които са в ръководството на партията. Преговорите с парламентарно представените формации ще започнат в понеделник в Народното събрание и ще продължат до края на седмицата по реда, който им е отредил избирателят. Първата среща ще е с БСП, въпреки че логиката предполагаше да се търси близост най-напред с Реформаторския блок заради идейното сходство на двете партии. От ГЕРБ признаха, че това е наказателен ход срещу реформаторите заради неприемливите им условия кой да е следващият премиер. Заместникът на Борисов - Цветан Цветанов, продължи тази линия на конфронтация, като обяви пред Би Ти Ви, че ГЕРБ "ще търси широко парламентарно мнозинство и няма да разчита на Реформаторския блок".
От ГЕРБ обещават пълна откритост за водените преговори. След края на всяка среща представителите на двете партии ще дават съвместни изявления пред медиите, се казва в съобщението на партията. След преговорите ГЕРБ ще проведе втори кръг консултации, в които вече ще се включи и Бойко Борисов. "Ще водим разговорите на чисто, без предварителни оферти", увери Румяна Бъчварова пред "Сега". Нито тя, нито Менда Стоянова пожелаха да споделят подробности за мандата, който им е даден. Бъчварова отрече появилите се информации, че двама от служебните министри - на външните работи Даниел Митов и на правосъдието Христо Иванов, ще останат и в новия кабинет. Не коментира и дали има министерски постове, които ГЕРБ не е склонна да преотстъпи на други партии.
От Движение "България на гражданите" изпратиха писмо до медиите, в което съобщават, че не са водени никакви разговори между тях и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за постове в изпълнителната власт. Изказването на Борисов е в рамките единствено на собственото му мнение, уточняват от ДБГ.
"Каквото и да е управлението, то трябва да бъде разписано в конкретно коалиционно споразумение", коментира пред "Сега" Божидар Лукарски, лидер на СДС. Според него постовете са по-маловажната част от преговорите. "На първи план трябва да се разберем от какви реформи и от какви политики не бихме отстъпили", заяви Лукарски. Като абсолютни приоритети за РБ той посочи реформите в правосъдието, образованието и държавната администрация. Днес лидерите на партиите от РБ се събират, за да уточнят позициите си преди началото на преговорите с ГЕРБ. Според Лукарски въпросът дали Борисов да е премиер или не, е второстепенен. Нормално било министър-председателят да бъде излъчен от най-голямата политическа сила. Мнението му се споделя и от лидера на ДБГ Меглена Кунева, така че е възможно реформаторите да направят компромис с цената на вътрешно разцепление.
Сериозни разногласия по отношение на бъдещото правителство застрашават и целостта на БСП. Въпреки категоричните следизборни декларации на лидера й Михаил Миков, че партията ще остане в опозиция, влиятелно лоби в левицата настоява все пак да бъде подкрепен бъдещият кабинет на ГЕРБ. Съглашателите са групирани около членовете на ръководството Димитър Дъбов, Евгений Узунов и Катя Николова, разкри пиарът Нидал Алгафари пред Би Ти Ви. Друга част от ръководството, в т.ч. и лидерът Миков, била категорично против всякакви общи управленски действия с ГЕРБ.
Въпросът дали БСП да участва в управлението заедно с ГЕРБ може да бъде решен с вътрешнопартиен референдум, призна говорителят на столетницата Атанас Мерджанов. Това бил един от вариантите, обсъждани от ръководството на вчерашно заседание, посветено на изборния погром. Тъй като референдумът отнема време, е възможно столетницата да проведе експресно допитване сред областните и общинските структури на партията.
Социалистите решиха вчера, че все пак ще участват в преговори за бъдещо управление, ако получат официална покана от ГЕРБ, каквато до момента няма. Червените са готови да обсъждат приоритетни за страната въпроси, но без да отстъпват от своите 12 червени линии, сред които е и отмяната на плоския данък и въвеждане на прогресивно подоходно облагане.
На "Позитано" 20 възприемат неучастието на Борисов в преговорите като неглижиране или кроежи за някакви други постановки по отношение на бъдещия кабинет. Социалистите се показаха обидени и от намека на Бойко Борисов, че е готов да им предостави военното министерство. "Подобни подхвърляния за отстъпване на едно или друго министерство от лидера на ГЕРБ са достатъчно несериозни към целия процес на водене на такива разговори и към проблемните теми пред страната", коментира Мерджанов.
Официалната позиция на БСП по преговорите с ГЕРБ ще бъде одобрена на пленум в петък. Според Мерджанов обаче би било твърде нахално БСП да участва в управлението, след като народният вот й е отредил да бъде опозиция.
Засега мащабът на парламентарната подкрепа за правителство на ГЕРБ е неясен. Единствено "Атака" отказа всякакво сътрудничество. Останалите партии оставиха отворени вратите си за договорки. Вчера стана ясно, че единственият вариант, който ГЕРБ изключва, е да управлява само с подкрепата на ДПС. "Ако всички парламентарно представени партии кажат, че няма да заявят подкрепа за ГЕРБ, г-н Борисов внесе състав и структура на МС за одобряване и тя бъде подкрепена само от ДПС, Борисов на следващия ден си подава оставката. Това трябва да бъде ясно", обясни бившият вътрешен министър.
---------- ПРОЦЕДУРА
Президентът може да открие процедурата за съставяне на правителство след свикването на новото Народно събрание, а това трябва да стане най-късно един месец след избирането му. Проучвателният мандат на ГЕРБ ще бъде връчен след консултации с парламентарните групи. Ако в 7-дневен срок кандидатът за премиер не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на втората по численост група, т.е. на БСП. При втори несполучлив опит мандатът се дава на някоя от другите групи по преценка на държавния глава.