:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,980
Активни 537
Страници 18,447
За един ден 1,302,066

ЕК поиска България да премахне регулираните цени на тока

Снимка: Борислав Николов
В предния си състав "независимият" енергиен регулатор успя да сътвори големи поразии с цените на тока.
България да сложи точка на регулирания пазар на ток за битовите потребители и малките фирми, енергийният холдинг да се раздроби на по-малки компании, а бавното изграждане на газовите връзки със съседите да се ускори. Това са част от препоръките на ЕК, описани в нов доклад, посветен на енергийния пазар. Той идва дни след като комисарите посъветваха страната ни да повиши цените на тока, за да смали опасните дефицити в енергетиката, като предвиди и съответно увеличение на помощите за бедни.

На практика този път Брюксел настоява да се сведе до минимум ролята на държавата и на регулатора ДКЕВР. В духа на мерките за пълно освобождаване на енергийния пазар се препоръчва България да гарантира на малките фирми и на битовите потребители възможност да си избират и сменят доставчика на ток - нещо, което трябваше да стане факт от 2012 г. Подобна възможност съществува в момента, но само на хартия. Затова миналата година ЕК откри срещу страната ни наказателна процедура.

Постепенното отпадане на квотите за покупка на ток от електроцентралите в регулирания пазар, както и премахването на схемата на единствения купувач на ток на едро, са сред препоръките на ЕК. Друг съвет гласи, че България трябва да укрепи вътрешната си кабелна мрежа, за да може по-добре да се бори с прекъсванията на тока. Създаването на работеща енергийна борса също е сред важните задачи пред България.

В момента гражданите и фирмите на ниско напрежение са защитени от закона и за тях ДКЕВР определя по-ниска от пазарната цена. Това става за сметка на по-високи тарифи за бизнеса, който от години апелира за премахване на кръстосаното субсидиране. ЕК настоява България да се присъедини към развитите държави от ЕС, където всеки може да си избира какъв ток да купува. Това ще доведе до по-голямо съревнование на пазара и съответно по-конкурентни цени, е логиката на Еврокомисията. Във Великобритания например домакинствата си купуват ваучери за ток - подобно на предплатените ваучери за мобилни услуги.

В доклада се посочва, че България има свръхмощности за производство на ток. Именно заради пренасищането и заради ниското потребление в началото на годината част от мощностите бяха намалени наполовина. Сред засегнатите по това време бяха както перки и солари, така и тецове и АЕЦ "Козлодуй".

Брюксел не за първи път ни зове да предприемем радикални мерки - изводите и препоръките от доклада почти напълно съвпадат с тези от миналогодишните доклади на ЕК и Световната банка, с които кабинетът "Орешарски" отказа да се съобрази. Година по-късно от Брюксел са още по-крайни и препоръчват отказ от задържането на цените за граждани и фирми. България трябва да се насочи към обособяването на конкурентен пазар на ток за крайните потребители, пише още в доклада.

Още миналата година ЕК настоя за раздробяването на БЕХ. Сега тази препоръка се повтаря с мотива, че това ще доведе до по-голямо съревнование на пазара на ток и газ. Брюксел препоръчва България да осигури повече независимост на комисията за енергийно и водно регулиране, особено когато става дума за електроенергетика.

Служебният кабинет вече работи по промени в Закона за енергетиката, които да позволят комисарите да се избират от Народното събрание. Очаква се това да бъде тема и на следващото заседание на Енергийния борд тази седмица. Отделно от това ще се мисли как да се подобри експертният капацитет на комисията, която в момента е затънала в бумащина и съдебни дела.

72
5108
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
13 Октомври 2014 19:37
ЕК настоява България да се присъедини към развитите държави от ЕС, където всеки може да си избира какъв ток да купува. Това ще доведе до по-голямо съревнование на пазара и съответно по-конкурентни цени, е логиката на Еврокомисията. Във Великобритания например домакинствата си купуват ваучери за ток - подобно на предплатените ваучери за мобилни услуги.
Тези или са някакви дебили, или като колежани искат да експериментират до каква степен страната ни ще се съобрази с налудничави хрумвания.
13 Октомври 2014 19:39
Ваучери за ток ли?
13 Октомври 2014 19:43
13 Октомври 2014 19:52
В БГ няма Пазар. Още по-малко Свободен. Тия съвсем са изпищели...
13 Октомври 2014 19:55
Ами пазарна демокрация - който има пари, живее... Докато си плаща. После...
------------------------------------
Сайтът на Генек
13 Октомври 2014 19:58
или като колежани искат да експериментират до каква степен страната ни ще се съобрази с налудничави хрумвания.

"Линия на смъртта"?
13 Октомври 2014 20:06
България да сложи точка на регулирания пазар на ток за битовите потребители и малките фирми

Нема лошо.
Прави се енергийна борса и секи продава и купува ток на квато си цена иска...
13 Октомври 2014 20:10
Който не храни своя енергетика, храни чужда.
13 Октомври 2014 20:21
Убавец, този Владислав Славов беше и шеф на ВАС.
Абе, еврозелките да ударят накрая на татковината по една табела: "Територия", и с това да се свърши.
13 Октомври 2014 20:21
Ако ЕК иска да ни каже с въпросния доклад (апропо, в сайта на ЕК ли е качен въпросний опус или "ЕКспертът" Станислав Тодоров го е пратил само на авторката?) ВСИЧКИ домакинства да ИЗБЕРЕМ доставчик да ни бъде САМО АЕЦ "Козлодуй" (в пакет с подбрани - по близост на цената към тази на АЕЦа, измежду другите производители на ток, но САМО такива, които могат да са евентуален студен резерв /=back-up на Първа Атомна, в случай на "черен лебед"/) и то НОН-СТОП, в течение на ЦЕЛИ 12 месеца, то аз съм за 100% съгласие с ЕК!!! Някой да е против такава трактовка?

(ПП: До авторите на първите два поста - 1973 година карах преддипломния си стаж в Политехниката на Лиидз - в квартирката, която живеех с другите колеги-стажанти тока го пускахме чрез пускане на монетки в едно специално устройство до ел.таблото... Ако искаш - пускаш, ако не искаш - не пускаш! Пълна демокрация!)
13 Октомври 2014 20:33
Авторката поне да беше дала линк към доклада - да видим кой го е сътворил и да му мерим капа.
А иначе ЕК-та да беше поискала и изравняване на доходите , а не да третира българите като три синджира роби, а България - като брашнен чувал.
13 Октомври 2014 20:41
ЕК иска да покаже на българския данъкоплатец колко вредно е това създание ДКЕВР.
Тази ДКЕВР е един анахронизъм който може в определени моменти да изпълнява някакви социални функций но в повече случай с действията си пречи на пазара
Кой търговец на ток ще купи нейният непродаваем микс. Затова от 2012 година си прави оглушки и колко ще ни струва наказателната процедура на ЕК
13 Октомври 2014 21:05
Какво ни плашат с свободния пазарна тока. Навремето чакахме за кола от мототехника повече от 10 години сега нещата се наместиха.
Купувал съм си хлаб с картонче по дати и имаше бройки самуни за деня сега нещата са други. Така че ДКЕВР е едно антипазарно същество.
А с разни козметики че щял да се избира от парламента и други не може да се промени неговата същност
13 Октомври 2014 21:05
Какво ни плашат с свободния пазарна тока. Навремето чакахме за кола от мототехника повече от 10 години сега нещата се наместиха.
Купувал съм си хлаб с картонче по дати и имаше бройки самуни за деня сега нещата са други. Така че ДКЕВР е едно антипазарно същество.
А с разни козметики че щял да се избира от парламента и други не може да се промени неговата същност
13 Октомври 2014 21:17
Мисля, че ДКЕВР е нещо добро за българската икономика - май, ако освободят пазара, цената на тока ще се вдигне, тъй като имаме готови пазари в чужбина и може да се изнася свободно (поради много добре развитите дилърски фирми за износ на ток) - българите въобще не знаем какво става с тока...
13 Октомври 2014 21:21
България от байтошово време дава евтин ток на комшиите.
За сметка на българите...
13 Октомври 2014 21:26
...енергийният холдинг да се раздроби на по-малки компании...
След като Чехия раздроби ЧЕЗ.
13 Октомври 2014 22:17
комисарите посъветваха страната ни да повиши цените на тока



А нещо за повишаване на доходите?
ЕК що не се гръмнат? Или чакат други да им свършат тази работа?
13 Октомври 2014 22:25
При нас цените имат само една посока - нагоре, много нагоре.

Еврокомисията какво препоръчва по въпроса за вдигане на ДОХОДИТЕ?
13 Октомври 2014 22:30
всеки може да си избира какъв ток да купува. Това ще доведе до по-голямо съревнование на пазара и съответно по-конкурентни цени
Ако всички крайни потребители си "изберат" микс от 90% "ядрен" и 10% "воден" ток, какво става с топлофикациите?
За "вятърничавите" и за пропагандата "по-голямо съревнование" нема да обелвам дума, защото се оттичат макар и постепенно. Ама няма да пропусна "по-конкурентните цени" на бензиностанциите след като се либерализира пазара. Всъщност за последните десет години има ли бензиностанция, която да продава на цена, различна поне с един процент от конкурента? Имаше, Лукйол продаваше с пет стинки по-евтино, но беше глобен от КЗК за "злоупотреба с монополно положение".
Бас държа, че "по-конкурентни цени" на тока няма да видим, но прИмоции и награди ще свалят облагаемата печалба на "конкурентите". Сиреч ще се конкурират кой по-малко данъци да плати, а това са акциз, ДДС, данък печалба, ДОД и осигуровки (ниски заплати).
13 Октомври 2014 22:30
До hubavetza
Вземи прочети колко е продаваем нашият скъп микс
А ДКЕВР да се преименува на Държавна политико социална комисия за ЕВР
13 Октомври 2014 22:48
Като го няма ДКЕВР на ВЕИтата и на скъпите тецове никой няма да им купува тока ако не му намалят цената.
13 Октомври 2014 23:21
***
13 Октомври 2014 23:22
ЕК поиска България да премахне регулираните цени на тока


Да разбирам ли, че искат да се премахнат и корупционно регулираните цени на ВЕИ-тата и Мариците?
13 Октомври 2014 23:29




"Във Великобритания например домакинствата си купуват ваучери за ток - подобно на предплатените ваучери за мобилни услуги. "



До там ще ни докарат ! Ваучери! На нас , дето имахме 4 действащи реактора които произвеждаха почти безплатен ток . Ама искахте демокрация и пазарна икономика . Ха сега ги консумирайте !!!
13 Октомври 2014 23:47
До там ще ни докарат ! Ваучери!
Нарича се "купонна система". И после ще се пазарува как бобовдолски миньор в "хипомаркета" на Ковачки - каквото е залежало, вкиснало или вмирикано.
Що ли го учех тоя капитализъм като има същата ценосттна система как социализЪма!?
14 Октомври 2014 00:13
Да построиш ненужни мощности за да доиш най-бедните и най-глупавите в Европа си е чисто престъпление което цели да ги изгони от територията.
14 Октомври 2014 03:09
Ваучерите са същият този режим на тока, за който толкова реват либерастите, само че в отделно семейство. Принципа "разделяй и владей". Само че, ако при бай Тошо режима беше 1 година, то ваучерите, ако ги въведат ще бъдат "велико достижение на пазарната икономика" и ще са завинаги...
14 Октомври 2014 05:06
1, Пол Робъртс: [size=3]Американските корпорации ще заробят Европа[/size=3] Натисни тук
2, Защо всички трябва да плащат за ЗВЕРСТВАТА на Израел в Газа?
Защо данъкоплатците от САЩ и Европа да плащат за възстановяването на унищожената от кървавите бомбардировки на Израел Ивицата Газа?
3, Пол Робъртс: Източна Европа най-вероятно ще е причината за Третата световна Натисни тук
14 Октомври 2014 05:08
Ако Ебола и глобалното затопляне не унищожат човечеството, то глупостта на американските граждани и напъните на Вашингтон да управлява целия свят със сигурност ще ни довършат.

Автор: Пол Робъртс
14 Октомври 2014 06:59
Някои като чуят ЕК и все едно голяма зелка ги удря по главата. Че нали именно системата на регулираните цени позволява на мафията и близките на властта да изсмукват парите на народа чрез сметките за ток. Ако нямаше регулирани цени,как някой ще гарантира цените на Ковачки, Марици, перки и топлофикации ??? Ако хората имаха избор кой щеше да ги купува тия енергии? ДКЕВР е просто един параван с който постоянните повишения на тока и преразпределнието на финансовия ресурс на народа към шайката става възможно.
С ваучерите същи не е лоша идея. Купуваш колкото искаш и откъдето искаш и на която тарифа ти е изгодно и си го ползваш както искаш. Важното е да не е единственият модел. Който иска да плаща месечно като сега. Нека има хиляда модела! Който иска да си е на ДКЕВР , НЕК, който иска от другаде. Тогава ще е интересно колко ще останат на НЕК/БЕХ
14 Октомври 2014 08:15
Нема лошо.
Прави се енергийна борса и секи продава и купува ток на квато си цена иска...
Ама винаги по- висока. Така е при конкуртенцията. Първо се вдига цената, защото всички искат да печелят много и след това почва конкуренцията - със стотинка повече със стотинка по-малко. Варира около високата цена.
14 Октомври 2014 08:28
Някои като чуят ЕК и все едно голяма зелка ги удря по главата. Че нали именно системата на регулираните цени позволява на мафията и близките на властта да изсмукват парите на народа чрез сметките за ток.

Айде бе ти сериозно ли говориш. Всяко правителство все пак се съобразява с това, че народът трябва да може да плаща. Инак - февруарските събития.
Ако нямаше регулирани цени,как някой ще гарантира цените на Ковачки,Марици,перки и топлофикации ???
Цените ще си ги гарантират те самите, винаги към по-високите. По-горе ти обясних защо. Въпреки огромната кионкуренция при горивата в САЩ бензинът за 10 години е скочил тройно - в Пенсилвания от 1.26 на галон, на 3.60. А сега когато цените на нефта се регулират поради политически причини, цената на бензина ще падне. А точно ВЕИ-тата са пример за разрастването им и оттам за скачането на цените на тока, защопто нямаше регулация при създаването им. И когато се опитаха да ги регулират с 20% данък, президентът Чехлю предизвика дело в конституционния съд, защото тези ВЕИ-паркове са на хора около него.
Аз бях в Германия, когато въведоха еврото. Въпреки голямата конкуренция на пазара за коли втора ръка, например, продавачите само това чакаха, веднага цените веднага скочиха с около 305. Храните се задържаха, докато ги регулираха, отпуснаха ли ги и те скочиха.
14 Октомври 2014 08:30
Когато някой говори за инвестиции трябва да каже кой след това ще ги плати 10-кратно тези инвестици при липса на пазар. Ако тука имаше пазар никой нямаше да строи ненужни мощности от тецове, веи-та и топлофикации. Ако има Регулатор той трябва да се избира пряко от консуматорите и да се сменя от тях по всяко време, ако не им защитава интересите.
14 Октомври 2014 09:14
Няма как без регулирани цени, да се плати прескъпия ток на ВЕИ-тата на ГЕРБ или цената на тока на американските ТЕЦ-ове договорена от Иван Костов.
14 Октомври 2014 09:15
Многото доставчици са просто още един посредник по веригата- мрежата е една и пак ще остане на ЧЕЗ,Енерго- про,ИВН, или техните заместници. А мрежата се скапа именно откак те я стопанисват. Прехвърлиха строежа на нови трафопости на клиентите си в големите градове,отчитат го за инвестиця а някоя подстанция да са построили? Не съм чула.
14 Октомври 2014 09:16
Ако се премахне регулирането на цените, тогава цената на всички производители ще се равнява по цената на най-скъпия ток, понеже държавата му я е гарантирала. Тази най-висока цена мисля, че беше при ВЕИ-тата на ГЕРБ.
14 Октомври 2014 09:20
Първо, някой може ли да ми обясни как реално баба на село ще си избира доставчик на ток?
Второ, либерализацията касае ли всички участници, или само НЕК и ЕРП-тата?
Имам предвид конкретно ВЕИ, Мариците и Топлофикациите?
Нали сте наясно, че при една пълна либерализация ВЕИ моментално фалират?
14 Октомври 2014 09:22
Либерализация да, но само ако засегне и държавно гарантираните цени на ВЕИ и Мариците.
Иначе - не.
Освен това, искам да попитам какво правим с останалите държави в ЕС, които имат регулиране цени на енергията.
Сред които такива като Германия и Франция.
14 Октомври 2014 09:22
Марксе с двата плюса - би ли ни припомнил с колко се вдигнаха цените преди Февруарските протести, с колко паднаха след това и сега пак къде са? от създаването на ДКЕВР, как се движат цените? То никой няма интерес тука да е гола пустиня все пак, че да няма какво да се граби ...
Колкото за ВЕИ-та - те именно са резултат на сгрешената регулация и връзката политици-мафия в енергетиката. Та нали именно законодателството им гарантира цените и предимство в микса!‌ И оттам като се почна, че всеки депутат със соларен парк! Сам ти ми даваш пример с Чехлю, българският Президент, защитаваш интересите на ВЕИта /не е ясно дори и тази 20% такса дали нямаше просто да потъне в други джобове както става с данъците ни вместо да отиде за намаляване цените на тока/, докато искаш да ти повярваме за справедливия Регулатор. При такъв президент, какви регулатори, какви 5 лева?
14 Октомври 2014 09:26
Няма как без регулирани цени, да се плати прескъпия ток на ВЕИ-тата

иииименно
След дерегулацията ще произвежда този, на когото купуват продукцията.
Вкл. от чужбина. Недостиг на ток не може да има...
14 Октомври 2014 09:45
То никой няма интерес тука да е гола пустиня все пак, че да няма какво да се граби ...

Тук много не си прав. Никой от грабителите в България не мисли да граби така, че да може да граби дълги години. Напротив, демократите след 1989-та грабят като за последно и ако вече няма какво да грабят, тък като са разрушили възможностите за грабене, просто се изнасят с награбеното от България. Първият признак, че демократите грабят колкото се може повече без да мислят за бъдещите си грабежи беше демографската катастрофа в България след 1989-та година. Съвсем очевидно е, че за да има от кого да грабят и в бъдеще, демократите трябваше поне да осигурят възпрозводството на българите, а демократите практически не само стопираха възпроизводството на българите с мизерията, която ни наложиха, но и накараха маса българи да избягат завинаги от България и от българските демократи.
14 Октомври 2014 12:09
Дъртреалист, а не мислиш ли, че дерегулацията ще ни я направят така, че гражданите да плащат на ВЕИ и американските Марици, или пряко, или чрез бюджета, а фирмите да купуват евтиния ток от Козлодуй и държавните Марици?
14 Октомври 2014 13:03
Тогава няма да е дерегулация а нова регулация.
При либерализация очаквам едно леко покачване на цената още, колкото да стане още по-интересно за потенциални малки производители да се захванат с генерация на ток и пазарът ще бъде залят с евтин ток (т.е. не като фотоволтаичния). Ефекта ще е, че ФВ сами ще си свалят цената, за да не фалират.
14 Октомври 2014 13:15
А как според теб ще се оправят с дългосрочните договори на американските Марици и ВЕИ?
14 Октомври 2014 14:37
Е ми субекта по договора като престане да съществува се обезсмисля и договора.
То си е търговски договор.
А май и няма друг вариант, като фалира НЕК - пак няма да има кой да изкупува... Новият собственик няма да е луд, нали... да спазва корупционни договорки...
14 Октомври 2014 14:45
Попангелов задачата има едно решение :
- миньорите престават да доставят въглища за америчките Марици
-грабваме кирките и оргтанизирано потрошаваме ВЕИ-тата на Цеца,Вальо,Иво и вся остальная сволочь!ПОНЯЛ?
14 Октомври 2014 16:16
А енергийна борса кога ще има?
14 Октомври 2014 17:17
Когато има истинска дерегулация на пазара ще има и истинска енергийна борса.
Тоест, никога.
14 Октомври 2014 17:20
Добре, да приемем, че НЕК фалира.
Какво става с мрежата за високо напрежение?
Кой и е собственик, кой я управлява и на каква цена продава ползването и?
На пазарна?
А с кого се конкурира?
С никого?
Еми дай го на една частна фирма и гледай какво качество и на какви цени ще ти продава без конкуренция и без регулация.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД