Лидерът на ДПС Лютви Местан обясни с числа как от разпределението на мандатите в Хасково са се облагодетелствали реформаторите. |
Местан обаче смята, че лидерът на ГЕРБ има шанс да стане "обединител на нацията". "Готови сме без условия, без участие във властта, да дадем подкрепа за еднопартийно правителство на малцинството", декларира наследникът на Доган. Но и не изключи подкрепа за всеки кабинет, който застане на "ясна демократична основа" и има "евроатлантическа програма за управление", обещавайки му 300 дни толеранс. В тази връзка той категорично отхвърли коалиционен формат, в който влизат националистическите формации Патриотичен фронт и "Атака". "Има два лоши сценария за България. Най-лошият е незабавни нови избори. Вторият - още по-лош, е да се състави безпринципно, антиевропейско правителство с крайни националисти. Участието им във властта крие риска да взриви българския етнически модел и съюзът с тях прави всеки съучастник в тази опасна игра", предупреди Местан. Пред този вариант движението предпочита нови избори, тъй като се опасява, че това ще доведи до изолирането на ДПС от обществено-политическия живот и дори до забраната му.
Местан реагира с пренебрежение на възможността за кабинет на ГЕРБ и Реформаторския блок. Той изрази недоумение защо ГЕРБ ги кани на консултациите, след като в нощта след вота Борисов е заявил, че не се нуждае от подкрепата им. "Под каква позиция се очаква ДПС да се яви на тези консултации - като парцал, пералня, параван, прикритие или вода, в която Пилат Понтийски ще си умие ръцете", запита Местан. Въпреки това партията вече е готова за днешната среща с екип, в който влизат депутатите Алиосман Имамов, Рушен Риза и Йордан Цонев.
Преди това ГЕРБ и БСП констатираха сериозни различия, въпреки че се разбраха по един от ключовите пунктове - правителството трябва да изкара пълен мандат, а не както настоява Реформаторският блок - само 2 г. Зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов бе категоричен, че не може да има нито лимитиран, нито гарантиран мандат. Освен това в левицата са убедени, че първата политическа сила е в правото си да определя кой да е премиерът, както и кой да е председателят на Народното събрание. Но ГЕРБ продължава да държи на коалиционно споразумение, което не се споделя от социалистите. Съвпадения бяха постигнати по евроатлантическата ориентация, подобряването на бизнес средата и засилване на инвестициите, влизането в европейския банков съюз и в единния енергиен съюз, както и възстановяването на доверието на Еврокомисията и тръгване на спрените плащания. След съпоставката на 18-те приоритета на ГЕРБ с 12-те червени линии на БСП стана ясно още, че двете партии нямат разнобой по ускореното въвеждане на електронното управление и въвеждането на оценка на въздействие за управлението и законодателните решения.
Частично сходство в позициите има и по въпроса за смяната на управителя на БНБ Иван Искров. Герберите настояват за подмяната му, а левите държат заедно с него да си ходи цялото ръководство на централната банка, защото то също носи отговорност за ситуацията в КТБ и проблемите в банковата сфера. Втората тема с подобни позиции е проблемът с КТБ - БСП продължава да настоява да се изплатят само депозитите по закон, без да се харчи публичен ресурс за оздравяването на банката, а ГЕРБ настоява международно признат консултант да предложи спасителен изход.
След като премериха приликите преговарящите акцентираха на непримиримите различия - по данъчната политика, политиката по доходите, цената на тока, "Белене", реиндустриализацията, сферата на сигурността. Държавата е лош стопанин, смята ГЕРБ и е твърдо против тя да строи заводи. От БСП обаче смятат, че ролята на държавата трябва да се засили и тя да е основният фактор в този процес. Различия има и за ролята на държавата в здравеопазването и образованието. Докато от ГЕРБ искат равно финансиране с публични средства за частни и държавни учебни заведения и болници, в БСП са твърдо против този модел.
Непреклонни остават и в пристрастието си - БСП към кабинета "Орешарски", а ГЕРБ - към служебното правителство на Близнашки. И едните, и другите не желаят да се ангажират с критична оценка към тях.
В крайна сметка от ГЕРБ обобщиха - различията ни остават, и прецениха като труднопостижима възможността разговорите да продължат. Това би могло да стане само ако БСП отстъпи от някои от своите 12 червени линии. Социалистите обаче са склонни на отстъпка само за реиндустриализацията, научи "Сега". Но няма как да се откажат от предизборните си обещания за отмяна на плоския данък, за вдигане на доходите и без икономически растеж, както и срещу последващо вдигане цената на тока и за строеж на АЕЦ "Белене".
-----КОМПЛИМЕНТИ
"Наблюдавайки пресконференцията след днешните консултации между ГЕРБ и БСП, съм изключително доволен от работата на преговорния екип на ГЕРБ", написа Бойко Борисов във "Фейсбук". "Оценявам изключително високо израстването на трите преговарящи Цецка Цачева, Менда Стоянова и Румяна Бъчварова. Не мога да не оценя и опита за толерантен политически дебат между диаметрално противоположни партии като ГЕРБ и БСП. След провеждането на днешните консултации още веднъж ми се затвърждава позицията, че при воденето на диалог с нормален тон дори отговорът "не" не обижда отделните страни в разговора", казва лидерът на ГЕРБ.