Столичната община започва дебат за смяна на името на Паметника на Съветската армия и възстановяване на войнишкия паметник на мястото на сегашния "1300 години България" пред НДК. Инициативата от страна на общината идва след провеждане на социологическо проучване за нагласите на столичани към паметниците в града, които през годините са били обект на дискусии и спорове. Изследването е проведено от "Алфа рисърч" в периода от 27 август до 5 септември, като в него са били интервюирани 400 души по домовете. В анкетата са включени едни от най-важните монументи в града - този на Съветската армия, "1300 години България", бъдещият паметник на Цар Самуил, както и проектът за скулптура на Алеко Константинов на бул. "Витоша". Встъпителният въпрос е генерален за оценката на столичани за културното наследство и достъпа до него в София. Според 47% от анкетираните състоянието на това наследство се подобрява, според 38 на сто няма промяна, а според близо 10 на сто се влошава.
По отношение на Паметника на Съветската армия 51 на сто от анкетираните са изразили положително отношение към монумента, като са казали, че той отдава почит на армията, а 30 на сто са изказали противоречиво мнение, 17% пък са изразили изцяло отрицателно отношение, възприемайки го като паметника на армията завоевателка. За този паметник от агенцията са направили и разбор според политическата ориентация на анкетираните. Не е за учудване, че от симпатизантите на БСП 68 на сто го одобряват, а с отрицателно отношение към него са едва 10 на сто. Сред последователите на ГЕРБ одобрението за него е сред 49%, а 20 на сто са изразили негативно отношение. Разбираемо обратната тенденция се наблюдава при симпатизантите на Реформаторския блок, като едва 14% са се изказали положително, а половината - отрицателно.
66 на сто от всички анкетирани са казали, че искат паметникът да остане в този вид, но да се изчисти, а 16 на сто са поискали името му да се смени или самият той да се промени по някакъв начин. 17 на сто пък искат паметникът да се махне. Идеите на столичани за пространството на мястото на паметника също са доста, като варират той да стане мемориал на победата над фашизма през Втората световна война до зелена площ, сцена с летен театър и други. Според зам.-кмета Тодор Чобанов дебатът за смяна на името на паметника е актуален и за целта се водят разговори с академичната общност. Инициативата обаче трябва да е на културното министерство, чиято собственост е паметникът.
Мненията на хората са противоречиви и по отношението на друг важен монумент в центъра на София - "1300 години България". Според половината анкетирани цялото пространство около НДК е зле поддържано и има нужда от промяна. Конкретно за паметника надделява мнението, че той трябва да се махне и пространството да стане парк - 43 на сто. 29% от анкетираните също са пожелали да се махне, но да се изгради друг паметник. 25% от хората пък са поискали той да остане, но да се почисти. Тодор Чобанов разчете в резултатите желанието на хората на мястото на паметника да се реализира вече обсъжданият проект за възстановяване на плочите на първи и шести пехотен полк. Според него тези, които са поискали монументът да се махне, но не да се сложи друг, не помнят просто как е било преди години. По-детайлната разбивка на желанията на софиянци обаче показва, че едва 8 на сто искат паметникът да се замени с друг, а надделява мнението пространството да е зелена площ с пейки - 30 на сто, а само 2 % искат да се върнат паметните плочи. Въпреки това в общината усилено се работи за връщането на войнишкия паметник и се мисли къде да се премести "1300 години България". Според зам.-кмета той трябва да е в зелените зони, но това зависи от автора. "Той вече мисли за това", коментира Чобанов. Само бронзовите пластики обаче ще бъдат преместени, защото другото и без това и сега се руши. В изследването има и отделен въпрос за възстановяване на войнишкия паметник и според отговорите 33 на сто подкрепят идеята, като от тях почти половината са над 60 г. 26 на сто са поискали друг паметник, а 33 на сто са против замяната.
В анкетата е включен и въпрос за оценка на ремонтирания участък от бул. "Витоша". Според отговорите 55 на сто го харесват, 38 на сто - в известна степен, а 5% никак не харесват ремонтирания булевард.
ОТСРОЧКА
Чобанов обясни, че няма опасност за разкопките на ларгото. "Те вече са консервирани и няма опасност за тях през зимата", обясни той. По думите му вече е започнала процедура за прехвърляне на последния етап от проекта в следващия програмен период, след като МК не успя да завърши търга и да реализира проекта в този програмен период. Така ще се избегне загубата на европейски средства. Той каза още, че общината ще изпрати поредно писмо до ведомството с искане да се преосмисли визията и да се помисли за козирка, отворена зона или друго вместо купол.
|
|