Минимална помощ за безработица
преди пенсиониране също е сред идеите на експертите. Тя предвижда хората в предпенсионна възраст (2 години преди навършване на възраст за пенсия), които са останали без работа повече от 12 месеца, да имат право на това подпомагане. Сумата от 7.20 лв. на ден ще се получава една година. Подобна мярка е имало до 2011 г. и тогава тя е струвала около 4 млн. лв. годишно. Предлага се да се въведе и алтернатива на обезщетението за безработица. То ще се полага при осигуряване най-малко 12 месеца през последните 24, но дневното обезщетение ще е също 7.20 лв. на ден и ще се получава най-много 6 месеца. Така се дава възможност и на хората, работещи само през определени периоди от време (сезонните работници), да придобият право на парично обезщетение за безработица. Около 40 хиляди сезонно заети ще получават това минимално обезщетение, което ще струва около 36.3 млн. лв. повече на НОИ. Според данните срокът за получаване на обезщетение за безработица за 2013 г. е 5.54 месеца.
Таванът на пенсиите
също е включен в предложенията. Единият вариант е да се запази сегашното положение и таванът да действа до 2019 г., като бъде 35% от максималния осигурителен доход за годината. Тази година размерът му е 840 лв. Към края на септември пенсионерите, ограничени от него, са 43 965 и те не получават общо 8.9 млн. лв. месечно до реалните си пенсии. Догодина се очаква таванът да е 910 лв., ако не се предприеме рязко повишаване на максималния осигурителен доход. Има вариант и таванът да се вдигне до 40% от максималния осигурителен доход. Това означава догодина максималната пенсия да стане 1040 лв., за което ще са нужни още 32.4 млн. лв. в НОИ. Тогава пенсионерите с ограничени пенсии ще са около 15 400, а отрязаната сума над "тавана" - около 3.3 млн. лв. месечно. Сред идеите е и максималната пенсия да стане толкова, колкото е максималният осигурителен доход за съответната година.
Трите най-добри години
отпреди 1997 г. ще продължат да се зачитат при изчисление на пенсията, докато изцяло отпадне негативният ефект от премахването им за част от осигурените. Това е окончателната формулировка на предложението на НОИ, за което в. "Сега" пръв съобщи. Тя е значително смекчена от първия вариант на доклада. Сега се предлага възможност за избор на всеки според това дали промяната е изгодна за него, или не е.
|
|