Христосков посъветва наследника си да припознае и надгради предложенията, за да не се отдалечаваме все повече от постигането на стабилност в осигурителната система. |
Докога трябва да се увеличават годините за пенсия е въпрос, по който експертите спорят, като има мнения за 67 и дори 68 г. В предложенията на служебния вицепремиер Христосков към редовния кабинет няма да е записана горна граница. За МО, МВР и другите специални ведомства се предлага въвеждане на диференцирана минимална възраст за пенсиониране, каквато сега няма, но с преходен период. За работещите тежък труд - в първа и втора категория - също се предлага плавно вдигане на възрастта, докато не стигне съответно 8 години и 3 години преди възрастта на трета категория.
В момента жените се пенсионират на 60 г. и 8 м. със стаж 34 г. и 8 м., а мъжете - на 63 г. и 8 м. със стаж 37 г. и 8 м. За тази най-масова категория работещи консултативният съвет към вицепремиера и социален министър Йордан Христосков предлага четири варианта как да продължи замразената от БСП пенсионна реформа. Нулевият предвижда увеличението да продължи с по 4 месеца на възрастта и стажа, докато стигне 63 г. за жените през 2021 г. и 65 г. за мъжете през 2018 г. Стажът трябва да стигне 37 г. за жените и 40 г. за мъжете. Това всъщност е сегашният текст в закона, който догодина ще продължи да действа и без да се правят нови промени. Това е и най-болезненият вариант за хората, който беше въведен от ГЕРБ въпреки протестите. Рискът при този вариант е отново да има обществена съпротива и ново отлагане на нарастването на възрастта за пенсиониране, както и заобикаляне на строгите критерии за излизане в пенсия чрез инвалидна пенсия, посочват експертите. Другият идентифициран от тях риск е високата безработица сред хората в предпенсионна възраст.
Другият вариант (вариант 1) предвижда изравняване на годините за мъже и жени на 65 г. през 2036 г. Тук стъпката за увеличаване е различна (виж таблиците). След това ще се въвежда автоматичният механизъм спрямо очакваната продължителност на живота. Това означава, че ще се изчисли за десет години назад с колко общо се е повишила продължителността на живота и този ръст ще бъде проектиран за следващите десет години върху нарастването на пенсионната възраст. Вариант 2 предвижда изравняване на възрастта на жените и мъжете през 2028 г. и след това въвеждане на автоматичния механизъм. Има и още един вариант, според който възрастта за пенсиониране ще зависи от годината на раждане, като крайната цел отново ще е 65 г. При този вариант изравняването на възрастите и за двата пола става през 2032 г.
За стажа се предлагат два варианта - да расте с по 4 месеца на година до 40 години за мъжете и 37 години за жените. Или стажът да расте с колкото месеца расте възрастта, като целта отново е същата.
За полицаите, военните и служителите на правосъдното министерство не бяха съобщени конкретни възрасти за излизане в пенсия, но според идеите те са между 52 и 58 г. Те обаче ще имат между три и пет години преходен период, през който ще им се запазят сегашните условия за пенсиониране, но само ако останат да работят в съответното ведомство. Изискването за стаж от 27 г., от които 18 г. действителен, се запазва. Финансовият ефект от въвеждането на минимална възраст ще се изрази с около 1000 души по-малко в армията на новите пенсионери догодина и 7 млн. лв. икономия от техните ранни пенсии. Според справка на НОИ за новите пенсионери от тези ведомства, с която "Сега" разполага, през тази година се е пенсионирал човек на 37 г. с пенсия 648 лв. Това е възможно, тъй като някои служители от летателния състав, парашутистите, екипажите на подводници и водолазния състав се пенсионират само след 15 г. стаж. Към 30 септември 2014 г. пенсионерите от специалните ведомства са 88 470 души, а средният размер на пенсията им е 541.65 лв. 30 003 от тях са се осигурявали към месец юли 2014 г., т.е. продължили са да работят. Само тази година са се пенсионирали 1580 служители на МО и МВР със средна пенсия 561.30 лв.
КАК Е В ЕВРОПА
Моделите за пенсиониране на военни и полицаи в други страни показват, че в много малко от тях няма минимална възраст за пенсиониране, както е у нас. Без възраст са условията за полицаите в Дания и военните в Литва и Полша (но в Полша само за постъпилите в армията до 1 януари 2013 г.). В не една държава за спецведомствата важат общите условия за пенсиониране. Така е например в Швеция, Турция, Холандия. В Германия възрастта е от 56 до 65 г., а за пилоти - 41 г. За полицаите възрастта е от 60 до 65 г. В други страни възрастта за пенсиониране е значително по-ниска - в Естония и Латвия например е 50 г. Във Великобритания възрастта зависи от годините служба, при поне 18 г. специален стаж военен може да се пенсионира и на 40 г. За полицаите на Острова условията са 55 г. възраст и 25 г. служба. В САЩ в армията се иска 60 г. и 20 г. служба.