Американски дипломати, които повече от десетилетие наблюдават корупцията в администрацията, отчитат, че положението "непрекъснато се влошава", обясни американският шарже д'афер в Будапеща М. Андре Гудфренд. Според него, "ако ситуацията продължава по този начин, то няма да е възможно да работим като съюзници... Ние искаме да избегнем това."
Вашингтон от доста време е недоволен от ставащото все по-авторитарно правителство на Виктор Орбан, коментира в."Ню Йорк таймс". Миналата седмица унгарски проправителствен сайт съобщи, че Унгария е започнала да разследва американски компании, оплакали се в посолството, че ги притискат да дават подкупи. В отговор САЩ извадили няколко унгарци от списъка на лица, на които могат да бъдат издадени визи. От американското посолство в Будапеща казват, че са изненадани от връзката, която е направена в публикацията на унгарското издание, защото не са знаели за разследване срещу американски компании. Отказът за издаване на визи на унгарците бил "в резултат на основателна информация, че тези лица участват или се възползват от корупция".
Унгарското правителство настоя САЩ да предоставят доказателства за корупцията, защото "това може да отрови двустранното приятелство", заяви Янош Лазар, началник на кабинета на премиера Виктор Орбан. Американският шарже д'афер в Будапеща М. Андре Гудфренд обаче бе категоричен, че няма да дадат никакви свидетелства, както и че е необходимо да се проведе открита дискусия за корупцията в Унгария.
ЗЛОУПОТРЕБИ
Румънската Национална агенция за борба с корупцията разследва двама депутати от управляващата Социалдемократическата партия по обвинения, че разработили проектозакон за амнистия, за да може единият да се възползва от него, писаха местните медии. Проверявани са сенаторът Дан Сова, който е бивш министър, отговарящ за стратегическите проекти, и зам.-председателят на долната камара на парламента Виорел Хребенчиук. Според разследващите Хребенчиук убедил Сова да предложи закона за амнистия, за да може да се възползва от него и да се спаси от затвора. В замяна той обещал на сенатора да убеди свои съпартийци да го подкрепят да заеме ръководния пост в партията, ако настоящият лидер премиерът Виктор Понта бъде избран за президент след 2 седмици. Хребенчиук вече е разследван за незаконна приватизация на близо 43 000 хектара гори през 2012 г.