:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,668
Активни 790
Страници 10,233
За един ден 1,302,066

Пенсионната реформа залага драстичен ръст на осигуровките

До 2 процентни пункта увеличение на вноските за пенсия и безработица от 2015 г. и максимален осигурителен доход до 3800 лв. предлагат експертите от съвета към Йордан Христосков
Драстичен ръст на осигурителната тежест още от 2015 г. предлагат експертите от съвета за оптимизиране на осигурителната система към служебния вицепремиер и социален министър Йордан Христосков. Вчера Христосков представи резултатите от тримесечната работа на съвета. По всяка тема се предлагат няколко варианта, включително и запазване на статуквото, като всеки е придружен с разчети за финансовия ефект. Изборът остава в ръцете на следващото правителство.

Увеличаването на осигурителната тежест е заложено с няколко промени. Предлага се още от 2015 г. осигуровките за пенсия и за безработица да се увеличат с по 1 процентен пункт. Това означава, че вместо 22.3% социалните осигуровки ще станат 24.3%. Сега личният дял от вноските за пенсии, безработица и общо заболяване и майчинство е 9.70% за родените преди 1960 г., а ако се приеме предложението, ще стане 10.5%. За родените след 1959 г. личните осигуровки в момента са 7.5%, а ще станат 8.3%. Останалите 60% от осигуровките са за сметка на работодателя. Тук не влизат здравните осигуровки и диференцираната вноска за трудова злополука.

През 2019 г. се предлага втора стъпка с още 1 процентен пункт увеличение на вноската за пенсия. Заедно с това експертите искат ръст на вноската за универсален пенсионен фонд с 1 пункт от 2017 г., която се плаща само от родените след 1959 г. В момента законът предвижда вноската за втория стълб от 2017 г. да се увеличи с 2 процентни пункта, което означава, че де факто експертите отстъпват от първоначалната идея на пенсионния модел да се увеличава тежестта на частните фондове и залагат по-голяма сигурност за държавното обществено осигуряване.

Ако се вдигнат догодина осигуровките с общо 2 процентни пункта, това ще донесе допълнителни 225 млн. лв. за фонд "Пенсии" и 204 млн. лв. за фонд "Безработица". Така държавната субсидия за покриване на недостига ще падне на 1.669 млрд. лв., или 2.1% от БВП. Без вдигане на осигуровки, какъвто вариант също има описан, догодина републиканският бюджет ще трябва да покрие 2.098 млрд. лв., или 2.6% от БВП. Ръстът в индивидуалните партиди в универсалните фондове ще е годишно с почти 200 млн. лв. с последваща капитализация.

Експертите предлагат и по-лек вариант - същият ръст на вноските за пенсия и безработица, но от 2016 г. И още едно повишение на вноската за пенсия - с 1 процентен пункт от 2019 г. Това би донесло допълнителни приходи за фонд "Пенсии" от 232 млн. лв., а за фонд "Безработица" - 211 млн. лв. Тогава субсидията за покриване на дефицита в НОИ за 2016 г. ще е 1.776 млрд. лв. (2.1% от БВП). Ако осигуровките ни не се увеличат, то необходимата субсидия би била 2.219 млрд. лв. (2.7% от БВП) за 2016 г.

Дефицитът в държавното обществено осигуряване е 53%, тоест над половината от разходите за пенсии и обезщетения идват от държавната хазна чрез данъците, а не от осигурителните вноски. Христосков прогнозира, че ако не се вдигнат осигуровките, дефицитът ще надмине 60%. Препоръките за плавно вдигане на осигуровките не са само от експертите, но и от международни организации като Световната банка, Международния валутен фонд, ЕК и др., каза вицепремиерът. Според разчетите на НОИ за 12 г., в които осигуровките са намалявани, в ДОО не са влезли 23 млрд. лв. от вноски. "Дали тези средства са отишли за повече работни места, повече чуждестранни инвестиции, по-висока конкурентоспособност и намаляване на сивата икономика, с каквито мотиви осигуровките са намалявани, можете сами да прецените", коментира Христосков.

Другата промяна, която ще увеличи осигурителното бреме, е още по-драстична. Предлага се безпрецедентен скок на максималния осигурителен доход, който от 2015 г. може да се вдигне от 2400 на 3800 лв. Идеята на експертите е таванът за осигуряване да се обвърже с минималната работна заплата. Тук аргументи по същество не бяха дадени, само се посочи, че този подход е съществувал до 2003 г. Единият вариант е максималният осигурителен доход да е равен на осем или на десет минимални заплати за текущата година, т.е. да стане между 3040 и 3800 лв., ако се запази намерението за 380 лв. минимална заплата догодина. Сега в краткосрочната бюджетна прогноза е записано, че максималният доход догодина ще се увеличи с 200 лв. на 2600 лв. Вторият вариант е доста по-сложен - изчисление месец за месец, но се признава, че това ще бъде трудно за администриране.

При таван от 8 минимални заплати догодина в НОИ ще влязат 50.1 млн. лв. повече от вноски. Тази промяна означава и повече разходи за института по две линии - краткосрочните обезщетения (с 1.2 млн. лв.) и по-високия таван на пенсиите (9.2 млн. лв.). Освен това държавата би трябвало да плаща 32.1 млн. лв. повече за осигуровки на хората, които осигурява. Така нетният ефект от тази мярка ще е по-малко от 8 млн. лв. за Държавното обществено осигуряване. Експертите признават, че при такъв рязък скок на дохода има риск от укриване на доходи, висок размер на максималната пенсия и на обезщетенията, високи разходи за държавния бюджет. Слабост на тази идея е, че все още не е въведена формула за определяне на МРЗ, а размерът й се определя по политически съображения.

Другата група, за която се предлага сериозно увеличение на осигурителното бреме от 2015 г., са земеделците и тютюнопроизводителите. При тях увеличението би било почти двойно, като експертите предлагат да се помисли за компенсация да се увеличи държавната субсидия за тези групи. В момента земеделците се осигуряват върху 240 лв., а се предлага минималният им осигурителен доход да се изравни с този за самоосигуряващите се - 420 лв. Христосков цитира данни, че от около 100 хил. регистрирани земеделци реално осигуровки внасят 1/5 от тях. Основният мотив за тази мярка е да се въведе равнопоставеност на всички осигурени. Това би увеличило приходите от вноски за догодина с 8.4 млн. лв.

Със същия мотив се предлага държавните служители и тези от специалните ведомства (полицаи, военни и др.) да започнат да плащат сами осигуровките си от догодина или от 2016 г. Това обаче няма да доведе до по-малко разходи на държавата, защото в замяна се предлага да им се увеличат заплатите със същата сума. В подкрепа на това Христосков посочи, че когато държавата е започнала да плаща от бюджета вноските, възнагражденията на тези служители са били намалени. Христосков призна, че тази мярка може да се случи от 2016 г., защото няма технологично време да бъде подготвена. И преди е имало подобни идеи, но за реализирането им така и не стигна политическата воля.



КОНТРОЛ

Консултативният съвет отново е стигнал до идеята да се въведе наказателна отговорност за умишлено укриване и неплащане на осигуровки от 2015 г. като стъпка за подобряване на събираемостта. "Действието на подобна мярка само за кратко време в първата половина на 2000 г. доведе до рязко подобряване на приходите от осигурителни вноски и бързо събиране на просрочени задължения в размер на 120 млн. лв.", обясни Христосков. Тогава действаше наказателна отговорност не за умишлено укриване, а за неплащане по принцип и текстът беше отменен от КС. Според разчетите тази мярка сега би подобрила събираемостта на осигурителните вноски с минимум 5 процентни пункта. Христосков обяви, че въпреки официалните запитвания на НОИ до приходната агенция колко точно е размерът на несъбраните осигуровки, от НАП отказвали отговор. По неофициална информация несъбраните вноски са между 1 и 1.2 млрд. лв.

Другата идея за по-висока събираемост е да се възстанови текстът в КСО, според който работодателите, които не плащат осигуровки, дължат глоба в размер на невнесените осигурителни вноски, но не повече от 20 хил. лв. Иска се и 10-годишен давностен срок при събиране на просрочени задължения за осигурителни вноски, за да има "превантивен и дисциплиниращ ефект по отношение на недобросъвестните осигурители". Това също ще подобри събираемостта между 3 и 5%.



Още в "България"

45
6413
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
21 Октомври 2014 19:36
До 2 процентни пункта увеличение на вноските за пенсия и безработица от 2015 г. и максимален осигурителен доход до 3800 лв. предлагат експертите от съвета към Йордан Христосков
И нарастване дяла на "сивия" сектор заедно с увеличените доходи "под масата" на проверяващите го. Същевременно ще се изнесат извън РБ и все още работещите с високи трудови възнаграждения млади хора.
21 Октомври 2014 19:40
Пенсионната реформа залага драстичен ръст на осигуровките

Само да не стане като при драстичния ръст на акциза на цигарите, който извърши Дянков.
После хич не му се говореше защо акцизът скочи, а постъпленията намаляха.
21 Октомври 2014 20:13
Преди има-няма 10г държавата намали рязко осигуровките...И започна да покрива разликата с приходите от данъци и акцизи. За да освободи средства на бизнеса за разкриване на нови работни места, повишаване на производителността и прочие добри пожелания. Въведоха и плоският данък. И сега дружно ще сърбаме попарата.
Увеличение на пенсионни осигуровки с 1%/на 1000лв бруто е 10лв/ - ако е драстично, то увеличение на тока с 10% е апокалиптично.
А освободените средства от държавната дотация къде ще отидат?
21 Октомври 2014 20:21
2019? Я камилата, я камиларя.
21 Октомври 2014 20:56
а кой точно е казал, че системата трябва да е разходопокривна, и що за тъпота е това при застаряващо население?

точно обратното, махаш простотиите, оставяш един данък /дод/, събираш го от едно място и си опростяваш драстично събирането на приходи. пък после го разхвърляш накъдето требе.
21 Октомври 2014 21:06
При таван от 8 минимални заплати догодина в НОИ ще влязат 50.1 млн. лв. повече от вноски. Тази промяна означава и повече разходи за института по две линии - краткосрочните обезщетения (с 1.2 млн. лв.) и по-високия таван на пенсиите (9.2 млн. лв.). Освен това държавата би трябвало да плаща 32.1 млн. лв. повече за осигуровки на хората, които осигурява. Така нетният ефект от тази мярка ще е по-малко от 8 млн. лв. за Държавното обществено осигуряване. Експертите признават, че при такъв рязък скок на дохода има риск от укриване на доходи, висок размер на максималната пенсия и на обезщетенията, високи разходи за държавния бюджет.

А вие какво искате, бе? Да събирате вноски на хората, а после да не им плащате според внесеното?
21 Октомври 2014 22:53
Максимален осигурителен доход от 3800лв месечно ще обхване може би около 98% от работещите. Защо тогава не се премахне и това и да се обложат тези 1-2%, които имат наистина големи доходи? Или трябва да браним богатите от посегателството на по-бедните?
21 Октомври 2014 23:01
Реформа означава да се направи нещо, което е за доброто на болшинството хора и на обществото.
Това тук не са реформи, а злонамерени действия на кърлежи.

Истинската реформа ще почне, като ги почнем със сопите.


рефо̀рма

Значение на думата реформа

мн. реформи, ж. Преустройство, изменение, преобразуване, за да се въведе нещо ново или нещо по-добро.
21 Октомври 2014 23:18
Евроатлантическите ценности вероятно не допускат разстрел, или обесване на Христосков, но балканските навярно правят възможни лишаването на тогова от пенсия за вечни времена. Ведно с Костов, Нейков, Илко Семерджиев и хилядите подобни вредители.
21 Октомври 2014 23:57
Или трябва да браним богатите от посегателството на по-бедните?


Има един лаф: "На шашав човек пари му не трЕбват." Идеята е, че у шашавия човек пари не се задържат, демек "they burn a hole in his pocket" , както казват англичаните. Дори да вземете всичко на богатите и да го дадете на бедните, те няма да цъфнат и вържат от този факт по простата гореописана схема.

Освен това, като се махнат осигурителните прагове, ще трябва да падне и тавана на пенсиите. И прочие екстри, както е споменато и в самата статия.

Положението в пенсионната система не е розово. По-интересно обаче е положението в системата, отглеждаща данъкоядци вместо данъкоплатци. А именно, социалната система. Иначе е прав колегата по-горе, че всички давали компетентно мнение за НОИ в качеството си на ресорни министри са за разстрел.
22 Октомври 2014 00:22
Или трябва да браним богатите от посегателството на по-бедните?
Дори да вземете всичко на богатите и да го дадете на бедните, те няма да цъфнат и вържат

Гошо, може да не цъфнат, но съществуващата система на "опрощаване" на осигуровки на най-богатите е най-малкото въпиюща несправедливост!

системата, отглеждаща данъкоядци вместо данъкоплатци. А именно, социалната система.

Това е така по отношение не на всички, които получават някаква подкрепа, а на онези, които не искат да работят, защото им се дава наготово, или са в сивия сектор и взимат и помощи. Работещите бедни - там вече е по-сложно и вината не е у тях.
22 Октомври 2014 00:47
Alp_BG
21 Октомври 2014 22:53
Максимален осигурителен доход от 3800лв месечно ще обхване може би около 98% от работещите. Защо тогава не се премахне и това и да се обложат тези 1-2%, които имат наистина големи доходи? Или трябва да браним богатите от посегателството на по-бедните?


Напълно подкрепям. И да падне тавана на пенсиите и обезщетенията. Укриването на доходи няма как да се увеличи повече, защото и в момента е на максимума си 70-80%, абсолютна безконтролност, поради това всеки укрива колкото може /изключая много големите и държавните предприятия и институции/. Стегнете си администрацията и тогава може и да не вдигате процентите, просто трябва да изловите сивата икономика или поне да я сведете до 20-30%. Със заплаха затвор нема да стане, драстични глоби работят до време, не можеш на босия да му вземеш пътъците, по-скоро трябва да се мисли за подаване на морковче като например данъчна ваканция за една година за всички, които декларират реалните си доходи, ако те са повече от 50% от досега декларираните, а след това и намаляване на осигурителните проценти на 80% втората година и едва на третата да почнат да си плащат като всички. Може и да няма ефект за бюджета, но поне ще изскочат зайчетата, а после ще имате пълен списък на фирми и лица, които са склонни да пребивават в сивата икономика и за тях - повечко наблюдение.
22 Октомври 2014 01:31
Ало, пенсиите дето кибичите целодневно в този форум. Трябва да приветсвате тази новина. Ще бачкам 2 години повече за ваше благо. Пък и ще ми взимат повече от заплатата.

22 Октомври 2014 03:51
Оо, другаря масон Христосков, няма ли да го наточим пак на емигрантчетата. Ше си правят пачки в чужбина и няма да кихат нищо, ай сиктир.
- Друга голяма група длъжници са българите в чужбина. Много от тях са си плащали осигуровките в съответната страна. Защо трябва да платят втори път у нас?
- По-голямата част от тях в чужбина купуват здравно застраховане в минимален пакет. Повечето се връщат в България, за да си направят медицински изследвания, да родят, да си оправят зъбите. Това е здравен туризъм, който източва касата.
22 Октомври 2014 05:23
Тоест- хрантутенето на циганите и вся остальная сволочь на наш гръб трябва да продължи, защото балъците които си плащаме трябва да почнем да плащаме повече.
Защото държавата няма пари да дава на всяка ромска майка по 1000 лева на месец за подвига ,че е родила 6-7 деца преди да стане на 20 години (нещо което така или иначе се случва).
Изобщо не ми се четат умотворенията на чиновниците български.Силно ми напомнят по описанията на покойната Вера Мутафчиева, за султанския Диван как търси пари за поредната авантюра на повелителя на правоверните - с какво да натоварят раята допълнително.

Още преди да ни натресат плоския данък , писах надълго и нашироко защо не ме кефи тая идея.Лично Гошо Ангелов който тогава бе в стихията си дойде да ме опровергава , че видиш ли - растежа, растежа.Е , порастнахме.Много порастнахме.
Което беше най-трагично, че на коментар се включиха и една торба "десни", от тия ентилигенти с много тъпите погледи като ги поставиш извън сдъвканото семейно мислене, посветено предимно на антикомунизма.Всички бляха как тов било дясно, така било трябвало.Е , сега е дясно , има плосък данък, големите корпорации се чувстват чудесно.Само дето някой трябва да плаща масрафа.
22 Октомври 2014 07:12
1. Като изчезне плоският данък, най-тежко ще бъдат ударени именно тези със заплати около 500-1000 лв на месец, защото те ще поемат тежестта на диференциалната справка /Кутев беше пределно ясен посочвайки за класови врагове хората с над 5000 лева годишно. Вярно, че не може да смята, но общо взето навсякъде е така по света - хората със средни доходи издржат системата/. По -богатите ще намерят сума ти начини да се покрият. И сега човек с около средна заплата / 800 лв / плаща около 35% в данъци и акцизи / ДОД, ДДС и, ако като повечето хора ползва горива,вкл алкохолни такива/. Отделно са осигуровките и цените на тока, които са около 20 - 30% завишени заради държавната политика за подкрепа на "Подкрепа " / пардон за тавтологията /, Ковачки, ВЕИ с Бисеров, Марици и Топлофикации. Общо взето държавата му изсмуква 50% от доходите, за да ги арчи в подкрепа на горните и другите по клона на властта.
2. Населението на България е намаляло от 9 на 7 милиона. С колко е намаляла администрацията? Реформи ?
3. 1% увеличение за осигуровките за безработица! Това, защото сега е моментът ли? Колко от парите за безработица отиват за безработните и колко за програмите по безработица - огромни поръчки за наши фирми, които организират лекции по икономика и мениджмънт на дълготрайно безработните. Ефект - нулев.
22 Октомври 2014 08:12
Не знам как я мислят с вдигането двойно на осигурителния таван.
Хората над-него не са толкова много, а младите пенсионери от "силовите" ведомства с пенсии над тавана не са толкова малко.

Да не стане още по-голям дефицита.
22 Октомври 2014 08:50
15 млн. лева дава НОИ за Програмата за профилактика и рехабилитация. Кои работници / осигурени лица/ ходят на БЕЗПЛАТНА ПОЧИВКА ?
ВРЪЗКАРИТЕ! С много връзки и сигурно с пари. Тази програма е ненужна и опорочена и е създадена с цел да се издържат хотелите на ПРО-ЕАД, които не са лечебни заведения и е незаконно да извършват рехабилитация. И сега ние трябва пак да плащаме на тези, които харчат нашите пари.
22 Октомври 2014 08:56
Увеличаването на осигурителните вноски със сигурност ще доведе да намаляване на постъпленията към НОИ.Процента на работниците на минимална заплата ще скочи от 40% -сега, на 90%-след приемането на това недалновидно решение.Повишаване на пенсионите осигуровки може да се постигне само чрез освобождаване на бизнеса от примките на държавата, подпомагане на фирмите с цел разширяване,увеличаване на печалбите,учеличаване на заплатите и чак тогава високи вноски.
22 Октомври 2014 09:02
Не зная какво трябва да се направи, ама ми се струва, че най-напред трябва да се пресече забогатяването, за да се постигне малко справедливост. Защото забогатяването е свързано с крадене и недаване на заработеното от хората. От работа се става гърбат, но не и богат. Докато "държавата" не престане да обслужва себе си и крадците - ще има да чакаме справедливост от... Господа. Така стои въпросът и с ромите. Цял ден люпят семки, продават цигари без бандерол, оглеждат за крадене и в повечето случаи са "самотни" майки заради по-високите социални плащания. Има и при тях изключения. Виждала съм и работещи и честни хора между тях.
22 Октомври 2014 09:28
Осигуровките никога не са били намалявани "рязко" ,че сега да ги увеличават! Намалиха ги "рязко" когато въведоха отделна здравна осигуровка. Нахалство е да се твърди че осигуровките били ниски, като събереш предлаганите увеличения с % на здравната осигуровка, почти стигат 35-те% от времето на социализма.
22 Октомври 2014 09:33
Проблемът на пенсионната ни система е, че е само на хартия разходопокривна. Така икономиката с този голям воденичен камък не може произвежда.. 3 милиарда на година вместо в икономиката отиват за ядене и то от хора които са здрави и прави, рабоят, че и са по-богати от много от работещите които им изплащат с вноските и данъците си пенсиите.

Що се отнася до искането за прогресивен данък.. кой е казал, че заплатата е основният доход на хората? Основният и най-голям източник на доходи идва от богатството - това е собствеността. Ама там никой не облага с данък/или има символичен данък/. Значи богатите с имоти за стотици хиляди, милиони почти няма да плащат данък върху доходите от тях, за сметка на това работещите за 2000 лева ще бъдат облагани с прогресивна ставка? Пак да запитам, кой е по-богат, тоя с имущество за 100 хиляди лева и 100 лева месечен доход или този без имущество и 2000 лева заплата? Какво става ако и двамата се разболеят?

Държавата ни поощрява търтеите, тарикатите и големите собственици. Работещите наказва.

--
Блог
22 Октомври 2014 09:42
Не ви искам пенсията!
Искам си да ми върнете парите,които съм внесъл за нея.
Пладнешки обирджии!

22 Октомври 2014 09:43
Сегаааа, за да се предлагат реформи в пенсионната система, първо трябва да се дефинират проблемите в нея. Те са (по важност, според мен):
- демографската криза;
- младежката безработица и емиграцията на високообразовани млади хора;
- пенсионната реформа отпреди 15-ина години, по-точно въвеждане на пирамидалното ДЗПО;
- ниското заплащане следствие създадения картел между държава и бизнес на пазара на труда и оттук ниските осигурителни доходи;
- ниските ставки на осигурителните вноски, намаляването им под натиска на неолиберасти и фондационери;
- моделът за определяне на пенсиите в НОИ, неотчитащ личния принос;
- фалшивите инвалиди;
- ранно пенсиониращите се;
- други;
- може би и възрастта за пенсиониране.
22 Октомври 2014 09:50
Няма какво да си играят да ги увеличават с по 1% и с 2%...на час по лъжичка...

...направо да направят осигуровките фиксирани хиляда лева на работник и готово...и всички експертини ще са спокойни и ще има пари пенсии и за безработни търтеи и за всички дето са се качили на клона и чакат нещо да падне да цоцат...така ще останат пари дори да се увеличат заплатите на всички държавни и общински служители...дори ще има пари и за нови мерцедеси за парламента и за още полети за Фалкона...

...тъй де...с един гениален удар на икономическата мисъл ще се решат всички най-важни проблеми в държавата...

...а този експертин, който е измислил размера на осигуровките постоянно да се увеличава в условията на криза, предлагам да го предложат немедленно за кандидат за Нобелова Награда по икономика...
22 Октомври 2014 09:58
Имената на експертите и дипломите им трябва да се публикуват веднага заедно с предложенията. Примерът с 3800 лева осигурителен таван е особено интересен. При реализиране на предложенията, осигурителните вноски на работещите за такива пари и осигуряващи се на тях се увеличава с около 70% срещу нищо насреща ако се съди от описаното. При това положение само някакви единици висши мениджъри от чужди компании и кръгли идиоти ще декларират такъв осигурителен доход. Като резултат ще се съберат по-малко осигуровки и от сега. Затова като първа стъпка - имената на "експертите" и дипломите им!
22 Октомври 2014 10:10
Onzi, напълно си прав. Христосков и Нейков са абсолютни сатрапи. При такава демографска криза разходопокривната система е просто път към нищото. Изобщо с такива ескперти ( във всички области) вървим към закриването на България.
22 Октомври 2014 10:22
Onzi

точно обратното, махаш простотиите, оставяш един данък /дод/,


Че то пак ще е разходопокривна системата. Проблемът е, че никой няма топки да обяви, че разходите за пенсии не трябва да минават някаква граница. Още малко след някоя и друга година половината или целият бюджет на държавата да отива за пенсии и помощи.
22 Октомври 2014 10:22
Христосков дава нов наклон на порочната спирала -
изгонване на работоспособното население във възпроизводителна възраст от България за сметка на подобряване на благосъстоянието на младите пенсионери от охранителните институции, фалшивите инвалиди, циганските майки, хората нежелаещи да работят и т.н паразити.
.
Честито
22 Октомври 2014 10:43
Освен това, като се махнат осигурителните прагове, ще трябва да падне и тавана на пенсиите. И прочие екстри, както е споменато и в самата статия....По-интересно обаче е положението в системата, отглеждаща данъкоядци вместо данъкоплатци.

Също и обезщетения по болест, майчинство и т.н. Като гледам целта е само да се съберат осигуровките, пък после все ще измислят нещо да ограничат плащанията.
Плащането на данъкоядците не трябва да е от общата солидарна система. Тя трябва да плаща само на данъкоплатците.
- По-голямата част от тях в чужбина купуват здравно застраховане в минимален пакет. Повечето се връщат в България, за да си направят медицински изследвания, да родят, да си оправят зъбите. Това е здравен туризъм, който източва касата.

Ако са от ЕС има реимбусация и НЗОК си получава обратно разходите от съответните държави, т.е. източване няма. Пък и стоматологичните услуги са изцяло платени, така че и тука няма проблем. Що се касае за емигрантите в САЩ, нещата стоят съвсем по друг начин. За тази цел НЗОК трябва да въведе гратисен период, но това е друга тема.
22 Октомври 2014 11:14
Максималният осигурителен доход трябва да се премахне въобще - тогава всички осигуровки драстично ще намалеят до няколко процента. Както се събира плоския данък 10%, така да се събират и още 2-3 % за всякакви осигуровки. Макс. осиг. доход изкривява системата. Процентно спрямо доходите си бедните плащат много повече. Трябва да се има предвид, че пенсиите не са социални плащания, а за трудов стаж. Всички социални плащания трябва да се махнат от пенсионната система. Всички пенсии от 1,2 и 3 категория да се изчисляват по една и съща формула и се доплаща от доброволните фондове. В ЕС с изключение на бившите социалистически страни хората от специалните ведомства нямат привилегии и се пенсионират с останалите. По-рано да се пенсионират само миньори, водолази, летци и космонавти, но да не работят повече от 10 години, защото това води до увеличаване на инвалидните пенсии и разходите за здравеопазване.
22 Октомври 2014 11:42
Предлагам на Христосков и на Бойко (ако имат топки) да премахнат прага максимален осигурителен доход - т.е. Делян Пеевски, Цветелина и всички други да са солидарни с бедните, както и средната класа с доход 1000-2000лв в момента е.
.
Сега принципът на солидарността е за средната класа, но не и за милионерите.
22 Октомври 2014 11:54
Останалите 60% от осигуровките са за сметка на работодателя.

Аз пак да попитам -- тези 60% от осигуровките работодателят от личните си сметки ли плаща? Или реалността е малко по-различна?
22 Октомври 2014 11:59
Патагонец:
А вие какво искате, бе? Да събирате вноски на хората, а после да не им плащате според внесеното?


Ма, разбира се, Вие какво си мислит, че увеличават вноските,за да взимат внеслите впоследствие по-високи пенсии ?
Колко пенсионери се самоубиха през 90-те, като разграбиха пенсионния фонд, а инфлацията стопи спестяванията на хората? Още си спомням погребението на учителката ни по история, която малко след пенсиониране реши да скочи от шестия етаж на блока си!
Рецептата е позната, а хората, лишени от съвест се множат от ден на ден!
22 Октомври 2014 12:04
Предлагам на Христосков и на Бойко (ако имат топки) да премахнат прага максимален осигурителен доход - т.е. Делян Пеевски, Цветелина и всички други да са солидарни с бедните, както и средната класа с доход 1000-2000лв в момента е.



Капиталистите, за разлика от наемните работници, сами си избират върху киакъв доход да плащат осигуровки.
Така че ще им накривиш капите на Цветелина и Мамин Делян.
22 Октомври 2014 12:31
Максималният осигурителен доход трябва да се премахне въобще
Ужас! Никой не си спомня защо беше турен "тавана"! Понеже виждам много мислители, ще питам така: Ако се махне "тавана":
- колко ще е месечното обещетение за безработица на младеж с трудов стаж Х месеца (три месеца) при заплата 1200000 лв. (баща му е собственик/управител на фирмата)?
- колко ще е шестмесечното обещетение поради бременност и раждане за дъщерята на горния собственик?
- колко ще е месечното обещетение поради болест, хронично заболяване/трудова злополука, довела до инвалидност, изискващо годишно три месеца болничен престой и поне месец възстановяване? И без хранично заболяване има държавни служители/политически назначения, които изкараха по три години болнични за да запазят ръковдните постове. Почна се от Огнян Сапарев (шеф на БНТ) и вероятно няма да свърши с Иван Искров(чшеф на БНБ).

Само ще отбележа, че и при "таван" от 2000 лв. през 2010 г. имаше "стандартна схема", при която с една фиктивна процедура по ин-витро оплождане можеха да се "усвоят" за една година чисто 20000 лв. (резликата между изплатените от НОИ обезщетения и платените в повече осигуровки за представянето на фиктивно високо трудово възнаграждение, от което да се изчисляват обезщетенията).

И още нещо, всички горни врътки се броят за трудов стаж и то при осигурителен доход размера на трудовото възнаграждение, от което се изчислява обезщетението, нищо че за това време не са платени никакви осигуровки.

Няма лошо да падне тавана на пенсиите. Но първо трябва да се промени начинът на осигуряване на социалните и здравните рискове. Това са рискове- могат да се случат, могат да не се случат. Докато пенсията е гарантирана след определена възраст.
22 Октомври 2014 12:37
Вместо да вдигат осигуровки на баламите да накарат всички да плащат и военни и полицаи и т.н. Да се ограничат и всички пенсии и не повече от 500 лева на пенсионер
22 Октомври 2014 12:48
Apolitichen:
- колко ще е месечното обещетение за безработица на младеж с трудов стаж Х месеца (три месеца) при заплата 1200000 лв. (баща му е собственик/управител на фирмата)?


Мога да дам отговор, на база как е в Германия. Там се взимат доходите от последната една година и на тяхна база се изчислява обезщетението за безработица, което се получава максимално една година. Ако таткото на този младеж е внасял една година осигуровки на база 1200000 лв.( което е невъобразима сума), защо да няма право младежа да получи толкова високо обезщетение.
Тук бързам да уточня, че тавани има и в Германия и не само за осигуряването, но и за изплащания на обезщетения и те ВИНАГИ са във вреда за осигуряващите се( т.е. таванът за изплащания е по- нисък, отколкото за вноски).
22 Октомври 2014 13:00
Тук бързам да уточня, че тавани има и в Германия и не само за осигуряването, но и за изплащания на обезщетения и те ВИНАГИ са във вреда за осигуряващите се( т.е. таванът за изплащания е по- нисък, отколкото за вноски).

А в България не винаги е във вреда на осигуряващия се. Примерно, на тези, които са се осигурявали на минимална заплата изчислената пенсия е по-ниска от минималната и държавата (разбирай осигуряващите се) я доплаща. Така, че осигуряването на минимума си е кяр. Виж, осигуряващите се на високи доходи винаги ще са прекарани.
22 Октомври 2014 13:27
Ха-ха-ха!
Реформа?
Просто поредното изтупване на чувала.
22 Октомври 2014 13:42
Патагонец, мисля, че има някакво разминаване в понятията, с които боравим. Пенсията не е социално плащане, а парично възнаграждение за трудов стаж. Пенсионните фондове в Германия, а и другаде по света работят като акционерни дружества, инвестират месечните вноски на осигуряващите се в държавни облигации и ценни книжа и пенсията, която се изплаща се изчислява на база на вноските+рендитите, които фонда обещава. В България държавата доплаща за много неща, защото пенсионният фонд беше разграбен и защото здравното осигуряване в днешния му вид е още нова структура, която има прекалено малко натрупвания,а и редовно се дои.
Трябва да се има предвид, че възрастта за пенсиониране редовно се покачва, като същевременно се стимулира ранното навлизане в трудовия свят, т.е ако някой започне да работи на 18 и се пенсионира на 68г е внасял редовно или по-малко редовно 50 години пенсионна осигуровка. Дори да е плащал цял живот на минимална заплата по 13%, това си е стабилна сума с акумолациите. Колко години трябва да живее, за да изхарчи само парите, дето е внесъл, без добавките от държавата и каква е средната продължителност на живота в България.
22 Октомври 2014 14:08
на база как е в Германия.
Да де, ама тук сме България. Нито имаме 109 здравни каси като в Германия, нито 24 осигурителни пенсионни института (един специално за военните) като във Франция.
защо да няма право младежа да получи толкова високо обезщетение.
Точната сметка е, че срещу 1% осигуровка за безработица (36 хил. лв.) без "таван" могат да се получи над 3.6 млн. лв. обезщетение (70% за първия месец до 50% за шестия месец. В зависимост от трудовия стаж обещетението може да се получава до 12 месеца).
По принцип идеята на социалното подпомагане не е да се източват социалните фондове. А социалното подпомагане няма за цел да е "равнопоставено" и "солидарно". Отпускат се средства, колкото да се превъзмогнат настъпилите социални рискове. Размерът им се определя спрямо минимално необходимата сума (социален минимум или МРЗ). По политически съображения размерът може да бъде завишен в някои случаи. Например, аз съм склонен на родилите майки да се изплаща шест месеца брутното им възнаграждение, но не повече от 10 МРЗ месечно. Обаче, ако майчинството се брои за трудов стаж, то възрастта за мъже и жени трябва да е еднаква.

ddantgwyn
2014-10-22 11:54:37
Останалите 60% от осигуровките са за сметка на работодателя.

Аз пак да попитам -- тези 60% от осигуровките работодателят от личните си сметки ли плаща? Или реалността е малко по-различна?
Не, не ги плащат от личните си сметки. Частните фирми също си бюджетират работните заплати като се включват всички задължителни плащания (прослужено време, научна степен и т.н.) Ако се случи някой да е с 40 и повече години трудов стаж, или го уволняват или му определят 25% по-ниска заплата (за да се начислят 24% допълнително за прослужено време).
За мен няма разлика дали работник с 1200 лв. заплата ще плати 360 лв. или ще бъде назначен на 1000 лв., от които 218 лв. ще плати работодателя, а останалите 82 работника (има разлика от 72 лв. минус заработника и 60% полза за НОИ, но въпросът кое точно да се облага за момента е "иде ми, дойде ми" ).
Обаче "60% плаща работодателя" има две пропагандни цели:
- че работодателят се грижи за бъдещето на работника си;
- че работникът, плащайки по-малкия дял, е заинтересован уж да няма "плащане под масата". (в действителност изобщо не е така).
Икономическата полза от такава конструкция, че работодателят щял бил да разполага с повече оборотни средства. Някои така се бяха "разположели", че станаха "данъкоплатец на годината" (Валентин Захариев), завличайки с над 2 млрд. лв. НОИ поради неплатени осигуровки на работниците в "Кримиковци" в продължение на седем години. Същият човек и същият номер бяха проиграни и в Горубсо-Мадан, и в ОЦК. И не е само той. Всеки футболен отбор е така. Видният цоциалист Александър Томов е същият.
22 Октомври 2014 15:54
А социалното подпомагане няма за цел да е "равнопоставено" и "солидарно"

Ами това изчерпва темата, за какво си говорим за социална държава тогава изобщо? За да са солидарни , ама едни повече и с всички, а пък други по-малко и с който те си изберат!
Така е например с частните здравни каси в Германия: избират си здравите и добре платени млади хора, които плащат фиксирана месечна вноска, далеч по-ниска от тези 15,5%, които се плащат в задължителното осигуряване, защото разходите им за здраве са ниски. Като остареят и се поболеят, вноските им скачат над тези със задължително осигуряване и те се местят при " солидарните", със сега по-ниски вноски.
Такава социална държава, която хвърля на гърба на средната класа цялата тежест на социалната си политика, заедно с шмекериите на богатите отворковци и откровените престъпни грабителства на елита, аз не ща! Ако ще сме солидарни, да сме всички така и според доходите, ако ли не всеки да се оправя както може и не ми трябва държава уж да ме пази, но не се знае от какво, най-вероятно от призраци и вълколаци, но най-вече да ме дои.
22 Октомври 2014 17:19
Драстичен ръст на осигурителната тежест...

Ако 1% е драстичен ръст, не знам колко би трябвало да е корекцията за да не е толкова "драстична".
вместо 22.3% социалните осигуровки ще станат 24.3%. Сега личният дял от вноските за пенсии, безработица и общо заболяване и майчинство е 9.70% за родените преди 1960 г., а ако се приеме предложението, ще стане 10.5%. За родените след 1959 г. личните осигуровки в момента са 7.5%, а ще станат 8.3%. Останалите 60% от осигуровките са за сметка на работодателя. Тук не влизат здравните осигуровки и диференцираната вноска за трудова злополука.

И друг път съм писал: тук личният дял на всеки осигуряващ се е 11%. Работодателят плаща още 22% или общо стават 33, но те включват всичко. Как после се делят в общия кюп на Социалното Осигуряване не знам, нито ме интересува. Но знам,че когато трябва да ме лекуват, ме лекуват и то както трябва, но това е друга тема. Ако на някой му е интересно мога да продължа по нея.
Тук пенсия за прослужено време и старост в пълен размер се получава при 40 години осигурителен стаж и 66 години възраст. Допреди 2 години беше 65, но я вдигнаха и сега се говори, че вероятно ще стане 67.
Ранните пенсионирания се замразени от почти 4 години и за следващата остава пак така.
Има обаче гранична въраст за редица професии, след която просто трябва да си смениш работата. Напр. шофьор на автобус може да бъде до навършване на 60 години. След това може да продължи като шофьор на камион или на такси, но не и на автобус. Военни, полицаи, летци, миньори и пр. имат по принцип право на преждевременно пенсиониране. Държавните служители от всички категории също имаха такова право, както и трайно безработните в последните две години преди навършване на възраст за нормално пенсиониране, но както вече казах сега е спряно.
Друг интересн момент е, че тук от много години има семейно подоходно облагане с множество екстри за връщане на част от събраните вече данъци: за изплащане на основното жилище на семейството, за образование, за лечение, за поставяне на системи за използване на ВЕИ и пр.
За следващата година правителството вкарва към семейното облагане децата и възрастните за които се грижи това семейство, без да утежнява облагането на онези които нямат нито деца, нито възрастни родители.
За сметка на това се ограничават социалните помощи до нивото на средната заплата за един ниско-квалифициран работник.
И това го прави правителство което е дясно-центристко и е ругано по цял ден от всевъзможните левашки партии и партийки. И което не само измъкна страната от блатото в което я бяха набутали цоциалистите, не само отърва държавата от Тройката, но има и нахалството да прави планове за 3% дефицит, за растеж от почти 2% и пр. лоши и вредни "десни" политики.
...
За таван на пенсиите не съм чувал изобщо, но в последните дни гледах коментари как ще се отразят новите мерки на различните нива на пенсии, та разбрахме, че най-малко облаготеделствувани ще бъдат ония с пенсии над 4600 евро. Горките, как ще връзват двата края...
22 Октомври 2014 21:04
paragraf_42, което е за Юпитер, не е за вола! Ако живееш в господарска страна радвай се, но не я давай за пример на колониална страна, като нашата, защото съм казвал и дуг път: В колонията е зле, за да е добре в метрополията!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД