Радио "Фокус": Г-н Кирчев, странна политическа ситуация се формира през последните дни, продължават преговорите за съставяне на правителство. Какъв е вашият коментар за положението?
Христо Кирчев, ексдепутат от ОДС: Мога да ви кажа, че правителство ще има, защото тези договорености са още преди изборите. Винаги в такива случаи, когато се сформира правителство, става разделението на властта. Общо взето тези приказки, че само трябва да се намерят сходни позиции някак си звучат само за пред избирателите. Никой не харчи големи пари, енергия и организация на структурите си заради това - да не участва във властта... Естествено, грубо казано, в момента се разпределят постовете, защото естествено без влизане във властта една политическа сила не може да докаже себе си. Тя ще бъде аутсайдер и само ще бъде косвено в полезрението на избирателите. Така че аз мисля, че българският избирател няма защо да се тревожи, тъй като правителство ще има, защото ситуацията в България, сами виждаме, е много тежка... Така че с правителство, колкото и да е лошо, без него ще е още по-лошо, според мен.
РФ: Тук по-скоро въпросът е не дали ще има правителство, а до колко то ще е жизненоспособно и дали още от първия си ден ще започне да работи за решаването на жизнено важните проблеми на страната.
ХК: Поначало това правителство ще бъде доста нестабилно с оглед на политическата ситуация, която е отражение на икономическата ситуация... В България, при това състояние на икономиката, където имаме изключително бавен растеж, а същевременно огромни заеми за връщане и нови за вземане, мисля, че политиката на правителството ще бъде доста лява. Независимо от изискванията за големи реформи. Големите реформи са много болезнени и аз от личен опит знам, че хората не ги посрещат добре, така че ще се кара повече "со кротце и со благо", за да не се повторят ситуациите от миналите зими, когато отново излязоха хората на улицата, искаха оставки, което води до нестабилност и виждаме какви са последствията.
РФ: Лява политика - имате пред вид, че ще се вземат едни готови пари и ще се дадат на едни хора, за да не се предизвикват социални бунтове?
ХК: Добре, виждаме приходната част, вече споменах, не се изпълнява. Поначало винаги в Министерство на финансите зам. министърът, който участва във взимането на решения по отношение на приходната част, тъй като тя не може да се изпълнява, най-лесно си отива. Този, който отговаря за разпределението на бюджета, стои най-дълго. Забележете колко бързо си заминават тези зам. министри, тъй като митници не работели, данъци не се събирали. Виждате какво става, няма приходна част и естествено той напуска или му искат оставката. Ние сме пак пред тази ситуация защото знаем, че в България производството... не е в някакво цветущо състояние. Една Германия има спад на производството, която е идеалът в Европа, да не говорим за нас.
...Нали казват, че ще направят реформи и много пъти съм казвал - искаме реформа в съдебната власт. Как ще я направиш? Конституцията е определила точно каква да бъде съдебната власт. Тя е толкова бетонирана, че дори и да започнеш реформата с нова конституция - започваш да разбъркваш играчите, а откъде ще вземеш нови хора? Тъй като по сегашната конституция, който е изкарал пет години в съдебната власт и е получил атестат, той е бетониран. Все пак някаква институция трябва да взема решения. Да се построи тогава една гилотина, както по време на Френската революция, и да режат глави на съдии и на прокурори, но откъде ще дойдат пък новите? Давам този пример за да се види колко е трудно. Всички говорят - реформи, реформи, реформи... Но за реформи трябва да има страхотно съгласие в населението на Република България, а то е толкова разнородно по бит, по етнос и т. н., че нямам думи. Т.е. не ги чака лесно управление. Те, понеже сега са мераклии да влязат във властта, имат огромното желание и енергия, но не знаят какво ги чака. Те мислят, че ще влязат в минерален басейн, а тях ги чака басейнът със сярната киселина. Това е.
|
|