|
Екатерина Захариева |
"Опитахме се да разпишем в закона за енергетиката независимостта на регулатора и е жалко, че хората се вглеждат само в заплатата му. Това, което знам, е, че и в момента председателят на ДКЕВР взема 2 пъти повече от мен". Така коментира вчера предложенията за промени в закона, които предвиждат почти двойно увеличение на заплатите на комисарите в енергийния регулатор вицепремиерът Екатерина Захариева.
Според публикувания вариант на законопроекта председателят на ДКЕВР би трябвало да получава над 7200 лв. на месец. Сега заплатата на шефа на ДКЕВР е 93% от три средни месечни заплати на работещите в сектора. Новото предложение е тя да скочи на 95% от пет средни месечни заплати. Освен от заплата комисарите могат да си докарват допълнителни пари и от бонуси, такси и др.
"Регулаторът трябва да стане политически независим и ако част от това е доброто възнаграждение, съм съгласна с експертите, които пишат закона. А защо пък да не работят безвъзмездно, тогава ще са съвсем независими!", коментира Захариева пред Би Ти Ви. По думите й, ако заплатите в комисията се окажат голям проблем, те ще бъдат коригирани. "Не знаех какво означават 5 средни заплати в сектор "Енергетика", призна още тя за мярката, по която ще се формира заплатата на шефа на регулатора. Захариева посочи, че изискванията за членовете на ДКЕВР са завишени, защото не може хора с 3 години опит да регулират сектора, както е сега.
ИКОНОМИИ
В България над 30% от населението нямат пари за отопление заради високите цени на тока спрямо доходите, показва анализ на Центъра за изследване на демокрацията. Според него България, Румъния, Украйна, Молдова, Македония и Сърбия получават 100% от вноса на газ от Русия. Единственият изход за страната ни би било бързото изграждане на газовите връзка със съседните държави и добивите на нефт от собствени находища. Цените на тока влязоха и в анализ на Лабораторията за управление на рисковете към Нов български университет. Според експертите те са доста под средното ниво за ЕС. Към началото на т.г. токът у нас е бил с 45% по-евтин от средното за ЕС. Българите плащат 3 пъти по-ниски фактури за ток спрямо Германия и около 4 пъти по-ниски спрямо тези в Дания.