:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,068
Активни 751
Страници 29,633
За един ден 1,302,066

Екатерина Захариева е склонна да се орежат високите заплати в ДКЕВР

Екатерина Захариева


"Опитахме се да разпишем в закона за енергетиката независимостта на регулатора и е жалко, че хората се вглеждат само в заплатата му. Това, което знам, е, че и в момента председателят на ДКЕВР взема 2 пъти повече от мен". Така коментира вчера предложенията за промени в закона, които предвиждат почти двойно увеличение на заплатите на комисарите в енергийния регулатор вицепремиерът Екатерина Захариева.

Според публикувания вариант на законопроекта председателят на ДКЕВР би трябвало да получава над 7200 лв. на месец. Сега заплатата на шефа на ДКЕВР е 93% от три средни месечни заплати на работещите в сектора. Новото предложение е тя да скочи на 95% от пет средни месечни заплати. Освен от заплата комисарите могат да си докарват допълнителни пари и от бонуси, такси и др.

"Регулаторът трябва да стане политически независим и ако част от това е доброто възнаграждение, съм съгласна с експертите, които пишат закона. А защо пък да не работят безвъзмездно, тогава ще са съвсем независими!", коментира Захариева пред Би Ти Ви. По думите й, ако заплатите в комисията се окажат голям проблем, те ще бъдат коригирани. "Не знаех какво означават 5 средни заплати в сектор "Енергетика", призна още тя за мярката, по която ще се формира заплатата на шефа на регулатора. Захариева посочи, че изискванията за членовете на ДКЕВР са завишени, защото не може хора с 3 години опит да регулират сектора, както е сега.



ИКОНОМИИ

В България над 30% от населението нямат пари за отопление заради високите цени на тока спрямо доходите, показва анализ на Центъра за изследване на демокрацията. Според него България, Румъния, Украйна, Молдова, Македония и Сърбия получават 100% от вноса на газ от Русия. Единственият изход за страната ни би било бързото изграждане на газовите връзка със съседните държави и добивите на нефт от собствени находища. Цените на тока влязоха и в анализ на Лабораторията за управление на рисковете към Нов български университет. Според експертите те са доста под средното ниво за ЕС. Към началото на т.г. токът у нас е бил с 45% по-евтин от средното за ЕС. Българите плащат 3 пъти по-ниски фактури за ток спрямо Германия и около 4 пъти по-ниски спрямо тези в Дания.
5
3266
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
27 Октомври 2014 19:58
Ей-й, големи простаци това хорат - вглеждат се!

За заплатите в ДКЕВР /не само сегашното менте на Чехльо, изобщо казвам/ би трябвало да се избира между два варианта :
- или да регулират напълно безвъзмездно, на обществени начала,
- или да са на минимална заплата, като осигуровките им се плащат от държавата.

Аз клоня към втория вариант по следните причини:

1. това е единственият начин въпросните регулировчици да научат колко е в България минималната работна заплата и да се съобразяват с нея,
2. Няма да се вкопчват като пиявици в поста си и ще се получи естествено проветряване на органа, в момента усмърдян,
3. Така или иначе получават от гражданството безплатни бонуси - яйца, домати, etc. - няма да останат гладни.
27 Октомври 2014 20:03
"Не знаех какво означават 5 средни заплати в сектор "Енергетика", призна още тя за мярката,


намирам за меко казано неприятен факта, че вице-премиерът не знае какви са средните заплати в сектора, или поне, че са на първите места в класацията, заедно със заплатите във финансовия сектор, където също се регистрират странни събития.

Бих могла да стигна до извода, че колкото по-големи заплати взимат, толкова по-големи гафове правят.
27 Октомври 2014 21:35
Новото предложение е тя да скочи на 95% от пет средни месечни заплати.


И кой го е предложил???
28 Октомври 2014 08:47
Пък когато заплатат им зависи от увеличение на заплатите в сектора, което все пак е свързано с увеличението на цените, които регулират, са много, ама много стимулирани да са обективни, как не!
28 Октомври 2014 11:58
Сигурен съм, че ще се намерят желаещи да оглавят комисията и без въобще да им се плаща заплата. От друга страна, без добро заплащане няма никакъв начин на тази отговорна и ветровита позиция да попадне способен и относително почтен човек. Не можете да искате от някой да взима решения за преразпределянето на милиарди и да му плащате 1000-2000 лева заплата, примерно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД