Бившият премиер и наследник на последните български царе Симеон Сакскобургготски загуби на първа инстанция и имението "Ситняково", става ясно от справка в деловодството на Софийския окръжен съд. Решението не е окончателно и защитата му се закани да го атакува пред апелативния съд.
Съдия Емилия Донкова приема за установено, че държавата има право на собственост върху централната сграда на имота от 580 кв. м, караулното помещение от 199 кв. м, както и кухня от 81 кв. м и имота от 20 дка, върху който се намират сградите.
И Сакскобургготски, и сестра му Мария-Луиза Хробок са осъдени да предадат владението на имота на държавата. Те обаче имат право да задържат сградите, докато държавата не им плати по 19 329 лв. Това е стойността на различни направени подобрения и реконструкции, сред които са: полагане на дренаж, ремонт и боядисване на покривите и 9 комина, поправяне на оградата и водопровода, ремонт на тротоар и поддържане на терена. Съдия Донкова е отхвърлила исковете на държавата за общо 70 014 лв. срещу Сакскобургготски, сестра му и петимата им роднини, които също бяха страна по делото. Сакскобургготски и сестра му са осъдени да платят по 7146 лв. за разноски по делото. Държавата съответно дължи над 14 000 лв. такси и разноски.
Делото "Ситняково" е поредният имотен казус, който Окръжният съд решава в полза на държавата. Първата окончателна загуба беше на двореца "Кричим". Неотдавна царските наследници загубиха на първа инстанция делата за "Царска Бистрица" и "Саръгьол". Така в Окръжния съд остана единствено процесът за 16 500 дка гори в Рила, чието поредно заседание е насрочено за декември. Освен това "царски" дела има и в Софийския градски съд - за имението "Врана" и за 1414 дка край софийското с. Лозен. Първото ще продължи през декември, а второто - другата седмица.
Сакскобургготски получи дворците "Царска Бистрица", "Ситняково" и "Саръгьол" през 2002 г. с решение на правителството на НДСВ, а областният управител Олимпи Кътев, който по-късно стана депутат от НДСВ, ги деактува. Дворецът "Врана" му бе върнат от тогавашния столичен кмет Стефан Софиянски. През декември 2009 г. парламентът прие мораториум върху правото на Сакскобургготски и сестра му да се разпореждат със земи и имоти, върнати им като наследници на бившите царе. Мораториумът трябваше да е временен, но действа и досега и заради него Сакскобургготски води дело срещу България в Страсбург, което по всяка вероятност ще спечели.
Сладки новини за електоралните легхорни.
Да се радват, че не само те са загубили от постиженията на демокрацията!