Общи формулировки, добре познати от предходни правителства, обещания и отделни свръхамбициозни задачи правят впечатление в програмната декларация, около която постигнаха съгласие ГЕРБ и Реформаторският блок. Конкретика в ангажиментите липсва, става ясно от черновата на документа, с която "Сега" разполага. Декларацията трябваше да бъде публично представена вчера, но до редакционното приключване на броя това така и не стана.
В областта на публичните финанси в документа на няколко пъти с различни формулировки се обещава едно и също - стремеж към поддържане на нисък дефицит и нисък държавен дълг. Не се говори за ефективност на разходите. Обещава се те да не надхвърлят 40% от БВП, но това така или иначе е вменено по закон задължение. Говори се за повишаване на приходите в хазната чрез структурни промени в приходните агенции, но се дава знак, че спешно сливане на НАП и митници няма да има и към подобна стъпка може да се пристъпи след детайлен анализ. За данъците е посочено най-общо "запазване на данъчната система", без да е ясно какво се разбира под това.
Бъдещото правителство ще работи за влизане на България в Европейския банков съюз, обещава да опази валутния борд до влизане в Еврозоната. Сред приоритетите са смяна на ръководството на БНБ, както и публичност на кредитната история на КТБ. От документа се подразбира, че това може да се случи и без да се приема специалният проектозакон на ДПС за публично обявяване на депозанти и кредитополучатели. В областта на управлението на еврофондовете се обещават отново неизпълнени обещания от предходния мандат на ГЕРБ - приемане на закон за управление на средствата от ЕС и опростяване на правилата.
Общи приоритети без конкретика присъстват и в социалната политика. Някои от задачите се подразбират (като продължаване на изпълнение на младежката гаранция с европейски пари). Други формулировки дават безкрайно поле за интерпретации - "насърчаване на отговорното родителство" и "устойчиво нарастване на трудовите доходи и пенсии съобразено с темповете на икономически растеж". Въпреки ясния хоризонт на пенсионната реформа за нея само се споменава, че ще продължи, без да се посочва нито откога, нито как. Ненужно се заявява "запазване достигнатите нива на социалните помощи и плащания", макар че намаление не е имало дори по времето на Симеон Дянков. Има и амбициозни заявки - изцяло нов Кодекс на труда, подкрепа на тридетния модел и възстановяване на заетостта сред самонаетите и в семейните фирми.
Малко по-ясни са намеренията в областта на образованието. Предлага се сериозна промяна във финансирането на държавните вузове - поне 50% от субсидията да зависи от качеството на образованието в тях. Говори се за "равнопоставеност и конкуренция на всички форми на училищно образование и улесняване на валидирането на знанията и уменията на учениците". От една страна, това означава финансиране и на частни училища и детски градини. От друга страна, според участници в преговорите ще се даде възможност на ученици, които са придобили определен обем от знания извън училище да ги валидират. Не се обсъжда обаче легализиране на обучението вкъщи, научи "Сега". Направена е и обща заявка за нарастване средствата за образование, но без детайли. Прави впечатление специалното внимание, което е отделено на "възпитанието и обучението, които формират национално самочувствие и патриотичен дух". Вероятно това е реверанс към Патриотичния фронт, който иска въвеждането на нов предмет "патриотизъм".
Схематично и предпазливо е описана работата в здравеопазването. На болниците, които тази година страдат от хронично недофинансиране, се обещава "предвидимост на финансовия ресурс". На базата на електронна здравна карта ще се разкриват болнични консорциуми - обединение на различни видове болници по региони. Ще се обсъжда предложение на реформаторите за въвеждането на допълнителни здравни фондове, разказаха от преговарящия екип. За увеличаване на осигуровките не се говори, но ще има пакет за повишаване на събираемостта.
Сектор "икономика"
И тук има много декларации, но няма нито една дума как ще бъдат изпълнени задачите. Сред тях попадат ускоряване на растежа, подкрепа за бизнеса и др. Ударно саниране на блоковете и строителството на "Южен поток" по европравилата предвиждат приоритетите в енергетиката. Бъдещото правителство ще преразгледа новите енергийни проекти и тяхната икономическа ефективност. Стойността на тока ще бъде справедлива и поносима, а това ще стане не чрез изкуствено задържане на цените, а чрез енергийна ефективност и конкуренция между производителите. Това ще се гарантира и с нов състав на ДКЕВР, а енергийната ефективност ще стане факт за 50% от блоковете до 2 г. Самите собственици ще бъдат образовани как да пестят енергия. Планира се още либерализация на пазара на ток и газ и възможност всеки сам да избира доставчика си. Това обаче едва ли би могло да се счита за приоритет, при положение че е европейско изискване, което България трябваше да изпълни още през 2012 г. и затова срещу страната бе започната наказателна процедура. Ще се разработват собствени находища на нефт и газ, а мораториумът върху сондажи за шистов газ ще се запази.
Основен приоритет в регионалната политика е Северозападна България. "Хроничната икономическа изостаналост на региона" ще се преодолява с наливане на по 1 млрд. лв. годишно. Съживяването на отделни райони е една от основните задачи на бъдещото правителство, а за развитие са посочени Странджа, Сакар и Родопите. В транспорта водещ приоритет е магистрала "Хемус".
В областта на екологията една от най-важните задачи ще бъде промяната в процедурите за оценка на състоянието на околната среда. Другата е създаване на единен национален регистър на водната инфраструктурата и национална информационна система за управление на водите.
Сектор "Сигурност"
Реформаторският блок приема изцяло идеите на ГЕРБ за промени в сектор "Сигурност", което в повечето случаи означава връщане нещата постарому, както в предишния мандат на ГЕРБ. Основната реформа е изваждане на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) от ДАНС. Друго намерение е написването на закони за Националната разузнавателна служба и за Националната служба "Охрана" - нещо, за което не стигна предишният мандат на ГЕРБ, както и съсредоточаване на всички специални разузнавателни средства под шапката на новосъздадената агенция "Технически операции" (ДАТО), която е на подчинение на Министерския съвет. На практика това значи, че ДАНС няма да могат да подслушват. Няма яснота какво се крие зад обещанието за "бързи организационни мерки за контрол върху незаконните емигранти", нито под "политически усилия за приемане в Шенген". Новото правителство си поставя и приоритет - разтоварване на МВР от несвойствени дейности и съсредоточаване на полицаите върху събирането на доказателства - един от основните дефекти на полицейското разследване.
По ключовия сектор "Правосъдие" съвместната програма се е събрала в 7 точки, които по-скоро се припокриват със заявеното в предизборната програма на Реформаторския блок. Предвижда се търсене на консенсус в парламента за промяна в конституцията и преструктуриране на съдебната власт. Споменава се и дългосрочна стратегия за реформиране на правосъдната система и промяна в Закона за съдебната власт и изпълнение на препоръките от докладите на Брюксел. Не става ясно обаче дали се има предвид стратегията, представена от служебния правосъден министър Христо Иванов. Ако ще се следват препоръките на Брюксел обаче, това би трябвало да означава и разделяне на Висшия съдебен съвет на прокурорска и съдийска камара и прекратяване на политическото влияние в прокуратурата. От предизборната програма на ГЕРБ е влязло само електронното правосъдие. Нов наказателен кодекс не се споменава.
Нови закони за консулската защита, за електронни консулски услуги и за система за реагиране в случаи на бедствия и извънредни ситуации се предвижда в сектора "Отбрана". Предвижда се засилване на ролята на армията при бедствия. Планирано е създаването на катастрофичен пул - специален фонд за подпомагане на пострадалите, както и снабдяване на областните управители с резерв за бедствия.
Въпреки напъните на служебното правителство да пише планове за модернизация на армията от програмата не става ясно дали тя ще бъде следвана. Само витиевато е посочено, че ще има "приемственост и устойчивост на развитието на въоръжените сили чрез провеждане на реалистична отбранителна политика". Има намек за прекратяване на зависимостта от съветското въоръжение. Това означава, че все пак ще се тръгне към купуване на западни изтребители.
----
По темата работиха: Ива Капкова, Таня Петрова, Ванина Стоянова, Десислава Колева, Венета Начева, Румяна Гочева, Панайот Ангарев, Доротея Дачкова, Самуил Димитров.
|
|