:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,555
Активни 678
Страници 8,120
За един ден 1,302,066

191 хил. българи са заети на 4-часов работен ден

Малко над 191 хил. българи са заети на 4-часов работен ден, показват последните данни на Националната агенция по приходите към края на септември тази година, предоставени на "Сега". Това означава, че 7.6 на сто от заетите у нас са на непълен работен ден. Има трайна тенденция броят им в последните години да намалява - само за година те са с около 18 хил. души по-малко. За сравнение през 2010 г. беше пикът с близо 260 хил. заети на половин работен ден (10% от всички).

В началото на септември НАП и Инспекцията по труда обявиха, че са взели на прицел 2000 фирми, защото повече от половината им служители са на 4-часов работен ден, без да има икономическа логика за това. Към момента все още няма окончателни резултати от проверките, защото са сложни и изискват време, обясниха от НАП и Инспекцията по труда. В рисковите фирми работят 17 хил. служители. През септември НАП изпрати писма до всички набелязани фирми и сега чака да се види кои от тях сами ще вземат мерки "да коригират поведението си". През октомври все пак данъчните и трудовите инспектори са проверили първите 20 фирми, но в тях не са открити нерегламентирано наети на половин работен ден с цел пестене на осигуровки. От резултатите става ясно, че на всяка фирма се падат по над три нарушения на трудовото законодателство - на работодателите са дадени 63 задължителни за изпълнение предписания и е съставен един акт за установяване на административно нарушение. Задължителните предписания разясняват на фирмите как да отстранят нередностите и им се дава време да го сторят. Едва след това ще се пристъпва към написването на акт. Нарушенията в тези 20 фирми се отнасят към неизготвяне на графици за установяване на сумираното изчисляване на работното време, липса на разпределение на работното време в правилника за вътрешния трудов ред и отчитане на времето на транспортните работници и др. 15 от първите проверени са именно транспортни фирми. Проверките са започнали с предприятия във Варна, София, Благоевград и Кюстендил.

6
2447
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
09 Ноември 2014 19:11
Сигурно работят 8 часа пък им плащат като за 4
09 Ноември 2014 19:20
Една вярна диагноза за състоянието на БЪЛГАРИЯ от доц. Иво Христов, една диагноза, която няма нищо общо с нескончаемото бръщолевене по нашите “независими“ медии и слабоумното упование на “ дай Боже“ станало банално клише в популистките мохабети на нашите политически марионетки.
“ За 25 г. от Втория паднахме в Третия свят“ Натисни тук
Рекапитулацията от тези 25 г. е повече от ужасяваща за България. Без преувеличение може да се каже, че това действително е четвърта и, може би, последна национална катастрофа. И това не са силни думи.
Една средно развита европейска страна като нашата, с относително развити икономика, индустрия, сложни системи за управление, добре развито селско стопанство, прилично ниво на здравеопазване, добра социална и осигурително-пенсионна система, въобще страна, която за предходните 45 г. от периферно селско общество беше стигнала до равнището на страна, създаваща електроника и роботехника… Та, тази наша държава за последните 25 г. беше вкарана обратно в Третия свят.
Българското население от 9 млн. души през т.нар. преход се стопи до около 5.5 млн. души днес. Имаме повече от 2.5 млн. души, които са емигрирали - това е, всъщност, българският кръвен данък, който платихме за глобализацията. Най-лошото е, че качеството на останалия човешки капитал в страната е доста ниско.



09 Ноември 2014 19:20
А колко са на 6? Всъщност колко са на непълно работно време и по една случайност се осигуряват на МОП?
09 Ноември 2014 19:28
на всяка фирма се падат по над три нарушения на трудовото законодателство


Следователно законодателството не е наред. А в местата за лишаване от свобода попадат твърде малко "законодатели" - точно 0.
10 Ноември 2014 09:30
Нали разбирате, че това е измама?
10 Ноември 2014 16:47
Фирмите са пълни с отбрани пенсионери (назначени на 4 часа , а работещи по 8 и по 12 часа) на пенсия + заплата, а по-младите са на пост и молитва около контейнерите и по кафенетата! Може и да не се видят безработни - няма смисъл да се кисне в бюрата по труда - от там работа не чакай! С цел да се намали нивото на садистично високата РЕАЛНА безработица е добре да се намали броя на дните в работната седмица за да има повече заети. Правителството да прочете чл.48 ал.1 от конституцията ... и да осигури условия за ЗАЕТОСТ и ПРАВОТО на труд на ВСЕКИ желаещ да работи ! Да побързат, защото Умряла крава мляко не дава ... и няма после !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД