:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,079
Активни 645
Страници 7,644
За един ден 1,302,066

Прокуратурата подреди в списък 436 обществено интересни дела

Сагата "КТБ" още не е описана. За сметка на това под надзор е контрабанда на орли
Развитието по 436 разследвания и съдебни дела е включено в специален списък на прокуратурата. В него са добре известните дела за неразкрити поръчкови убийства от последните 15 години, процесите срещу хора от властта, разследвания за злоупотреби с еврофондове, пране на пари, организирана престъпност. Има и куриозни казуси - като например това за опита за контрабандата на двойка ястребови орли, задържани през март 2010 г. във Видин.

Всички тези дела са включени с аргумента, че се следят от Европейската комисия и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) или общественият интерес към тях е особено голям, научи "Сега" от източници от държавното обвинение. Очаква се списъкът да бъде връчен на евроекспертите, чието посещение в София предстои в близкия месец. Те ще съберат информация за поредния доклад на Брюксел по механизма за сътрудничество и оценка, който се очаква в началото на 2015 г. Ако се съди по списъка, с който "Сега" разполага, съдебната власт няма как да се похвали с особени успехи.
От данните на прокуратурата става ясно, че срокът на разследването за атентата на летище Сарафово от лятото на 2012 г., което все още се води срещу неизвестен извършител, е удължен до 22 декември. Това обаче не означава, че се очаква делото да приключи тогава, тъй като няма пречка да му бъде дадена нова отсрочка. До края на декември е продължено и делото за злополучната акция на баретите в Лясковец това лято, при която загина един от командосите от отряда за борба с тероризма.

И друга трагедия с жертви - тази за наводнението в хасковското с. Бисер, също още не е намерила съдебната си развръзка. Според данните от прокуратурата образуваното на 6 февруари 2012 г. производство се води срещу неизвестен извършител за това, че е причинил наводнение по непредпазливост със скъсаната язовирна стена на яз. "Иваново". Няма особено развитие и по делото за взривовете край Петолъчката от 2012 г. - то е в съда, но няма присъда.

Трите дела срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов също са в списъка. Там е и разследването срещу бившия земеделски министър на ГЕРБ - Мирослав Найденов. Според списъка по това производство за търговия с влияние, принуда и престъпление по служба още се работи. До средата на януари догодина е удължен и срокът по второто дело срещу бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов за престъпление по служба и безстопанственост. В списъка обаче не се забелязва разследването срещу бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров, което беше образувано през април 2013 г. и оттогава от прокуратурата отказват информация по хода му. Макар и списъкът да е актуален към септември, от него отсъства и сагата "КТБ", по която има 10 обвиняеми.

Присъдата от 3 години и половина на Октай Енимехмедов на две инстанции за закана за убийство на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган и хулиганство също е в списъка. Там е и разследването за нанасяне на средна телесна повреда на Енимехмедов при задържането му след нападението над Доган в началото на 2013 г. Това дело обаче все така се води срещу неизвестен извършител.

Най-известното разследване за злоупотреба с евросредства е това за софтуера за военния съд, по което през пролетта тази година обвинения получиха осем души. Сред тях са шефовете на Военноапелативния и Апелативния съд в София Петко Петков и Веселин Пенгезов, както и Мария Дивизиева, която беше началник на кабинета на премиера Пламен Орешарски. И то е удължавано, последно до 4 октомври.

От април 2010 г. се точи разследване за корупция срещу виновни длъжностни лица от Министерството на правосъдието, без да се споменават подробности. Според данните от списъка срокът му е удължен до декември.
6
4263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
09 Ноември 2014 20:33
Физиономиите на повечето прокурори са направо свински. Остави делата им, само физиономиите са достатъчни, за да се прекръстиш и да се постараеш да стоиш калкото се може по-далече от подобна сган.
09 Ноември 2014 22:47
Цацаров е най-големият престъпник в България!
09 Ноември 2014 23:06
Село Бисер фигурира, ама Бисерчето на ДПС май е пропуснато ...
10 Ноември 2014 10:13
Цаца, а колко са с обществено неинтересните? И как я докарахте по има-нема половин хилядарка. Ипрокуратурата ала Пеевски и ДПС изобща какво е вършила, че да се оговнят дотам нещата ?
10 Ноември 2014 11:43
Във връзка с КТБ, офшорки и пр.

Плевнелиев не подписа Международното споразумение за отказ от банковата тайна.

Повечето държави от ЕС подписаха, включително Германия, Великобритания, Франция, Австрия, Дания, ... даже Гърция, Румъния: http://www.oecd.org/tax/exchange-of-tax-information/mcaa-signatories.pdf
10 Ноември 2014 14:38
Трите дела срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов също са в списъка.

Що така лаконично? Преди време се тръбеше наляво и надясно за незаконно подслушване, после се оказа, че то въобще е нямало подслушване... Сега скромничко, по ленински в едно изречение
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД