Държавните структури не са готови за силен снеговалеж и затова отсега предупреждават гражданите изобщо да не си помислят да пътуват при лоши зимни условия. Заради пълния хаос с договорите и зимната подготовка по много от основните трасета и в много от областите се очертават сериозни проблеми и блокади. И кошмарът от първия тежък сняг на 25 октомври, който затвори магистрали и планински проходи и блокира стотици коли, може да се превърне в традиция.
България не е готова за снега, признаха и регионалният министър Лиляна Павлова, и шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров. Основната причина е, че тази година изтичат договорите на повечето фирми за поддръжка по области, а нови за периода 2014-2018 г. не са сключени. Поръчките са обявени от предишното правителство твърде късно - едва в началото на лятото. Офертите са отворени, но нови договори няма, защото вървят обжалвания. "Конкурсите трябваше да бъдат обявени през миналата година, за да има време за всички процедури", категоричен беше Лазаров. "Ситуацията е критична. Но са проведени разговори с всички фирми по места и се договаряме за временно удължаване на договорите за определен срок", обясни Павлова. Проблемът обаче е, че старите условия не са изгодни за държавата. Например за т.нар. готовност ще се плаща по старите скъпи тарифи, докато в условията на новите конкурси цената за готовност е намалена двойно.
Освен това проверка на наличностите от луга, сол и машини показала, че 1/3 от фирмите имат по-малко от задължителното по договор. Най-драстичен е случаят със Софийска област, където за магистралите "Люлин" и "Струма" вместо 66 снегорина има само 4. Ако през следващата седмица тези фирми, чиито договори са до следващата година, не се подготвят, ще има глоби и прекратяване на контрактите, обеща Лазаров.
Според пътната агенция никъде в Европа нямало практика за почистване на асфалта "до черно". Затова било абсолютно неразумно да се тръгва с летни гуми. Според правилата по магистралите било допустимо да има до 3 см сняг, докато вали, а времето за почистване е 2 часа, след като спре да вали. В много страни в Европа нощем не се чистело, но у нас снегорините имали ангажимент да работят 24 часа в денонощието.
Сериозни проблеми се очертават в област Габрово, където не е уреден въпросът с това кой да чисти снега по държавния път, който преминава през населени места. Водят се разговори с общината и местни комунални структури, които да се ангажират със снегопочистването. Проблеми има и в областите Перник, Смолян, Плевен и Стара Загора. Според картата за степента на готовност за зимата едва 10 области, или една трета от страната, са напълно подготвени за снега.
Въпреки това държавните власти обявиха, че са създали организация и са мобилизирали всички служби. Министър Павлова каза, че ще се следят прогнозите на НИМХ и при очаквания за сняг хора от областните пътни управления и машините ще тръгват 6 часа преди началото на валежа. Определени са 300 рискови точки, където ще се разполагат снегорините. 3 от тях са на Витиня и по магистрала "Хемус" между София и Ябланица, където обикновено стават огромни задръствания. Освен това при обилен снеговалеж ДАИ ще спира тирове и автобуси с износени гуми още на границите, за да се предотвратят инциденти във вътрешността на страната.
От противопожарната служба от своя страна пък предупредиха, че ако има случаи на откъснати заради снега малки населени места, те ще са приоритет за сметка на блокирани хора с колите си по шосетата. Затворени, както е обичайно, са проходите Етрополе-Златица и Върбишкият. През зимата движение няма да се допуска и през Дюлинския проход и прохода Троян-Кърнаре.
КУРИОЗИ
Една от причините за недостига на средства за пътна поддръжка е, че в началото на лятото са изхарчени 10 млн. лева за почистване на храсти по малки и ненатоварени шосета вместо по големите пътни артерии, каза шефът на пътната агенция Лазар Лазаров. "Почистен е път, по който минават по 5 коли на ден, а по "Хемус" между Шумен и Варна лявата лента за изпреварване е превзета наполовина от храсти", възмути се той. Нападали по шосетата и магистралите дървета, клони и храсти бяха една от причините за затварянето на десетки шосета при първия сняг в края на октомври.
Не бойте се деца !
Важното е , че има вера в демократичните ценности !