:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,041
Активни 766
Страници 20,606
За един ден 1,302,066

България е на 60-о място в глобална класация за тероризма

Едва 7% от терористичните групи спират да действат заради военни интервенции
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Иракчани оглеждат останките от сграда, пред която е била взривена кола в централната част на столицата Багдад. Ирак, Афганистан, Пакистан, Нигерия и Сирия са петте държави с най-много терористични нападения.
България заема 60-о място по терористични нападения в света, сочи докладът "Глобален индекс на тероризма", изработен от Института за икономика и мир. Европейските държави, които изпреварват България в класацията, са Великобритания, Гърция, Ирландия и Франция. От страните на Балканите ни изпреварват Турция и Гърция, които са съответно на 17-о и 29-о място. Македония е на 75-о, Сърбия - на 89-о, а Румъния на 124-то.

Броят на терористичните атаки по света се е увеличил драстично, като броят на хората, загинали в подобни нападения, се е увеличил 61% в последната година. Става въпрос за общо 17 958 души. 80% от всички терористични актове се случват в пет държави - Ирак, Афганистан, Пакистан, Нигерия и Сирия, а повече от 90% от всички атаки се извършват в страни, в които има груби нарушения на човешките права. Талибаните, "Боко Харам", "Ислямска държава" и "Ал Кайда" са групите, отговорни за най-много терористични нападения. Основната им цел са цивилните граждани и частната собственост.

Ирак е страната, пострадала най-много от терористични атаки през 2013 г. - миналата година там са извършени общо 2492 нападения, в които са загинали 6362 души. Това е една от 24-те държави, в които терористите са убили над 50 човека наведнъж. Общо 75 страни по целия свят не са изпитали атака изобщо през последната година.

Насилието, извършвано от държавата, и високата престъпност са факторите, най-тясно свързани с тероризма. За сметка на това нивата на бедността и на присъствието в училище, както и икономическите фактори нямат връзка с атаките, показва изследването. Най-много атаки са извършват с експлозиви, а от 2000 г. насам едва 5% от нападенията са били самоубийствени.

Повечето терористични групи спират да действат заради промяна в политическата ситуация, показва анализът, който обхваща периода от 60-те години на миналия век до наши дни. Едва 7% от организациите прекратяват дейността си заради военна интервенция, а 10% са се саморазпуснали, защото са постигнали целите си.

Индексът определя като тероризъм "заплахата за употреба или действителната употреба на незаконна сила и насилие от недържавен субект, който цели да постигне политически, икономически, религиозни или социални цели чрез страх, принуда или заплаха". В класацията са сравнени 162 страни, в които живее 99% от населението на света. Сред анализираните параметри са брой на терористични атаки, на жертвите, на ранените и нанесените щети.

РИСКОВЕ

Въпреки че тероризмът се увеличава, опасността за повечето граждани да загинат при убийство е далеч по-голяма. 437 000 души са били убити през 2013 г., като за живеещите в САЩ е 64 пъти по-вероятно да загинат в такъв инцидент, отколкото при терористична атака. За Великобритания това съотношение е 188. Сред държавите, най-заплашени от увеличение на тероризма, са Ангола, Бангладеш, Бурунди, Централноафриканската република, Кот д'Ивоар, Етиопия, Иран, Израел, Мали, Мексико, Мианмар, Шри Ланка и Уганда.

1
1055
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
19 Ноември 2014 09:39
" Насилието, извършвано от държавата, и високата престъпност са факторите, най-тясно свързани с тероризма. "

У нас това нещо отчетено ли е?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД