Европейският парламент и представителите на страните - членки на ЕС, не успяха да постигнат компромис за евробюджета за 2015 г., предаде Дойче веле. Крайният срок за постигането на договорка бе нощта срещу вторник. Това означава, че Европейската комисия ще трябва да представи нов проектобюджет, по който отново ще започнат преговори. Според предварителните планове документът трябва да бъде гласуван в пленарна зала на 17 декември, а това може да стане, след като проектобюджетът получи одобрението на страните - членки на ЕС, и на Европарламента.
Досега Европейската комисия предлагаше бюджет от 142 милиарда евро, което е увеличение с 5% спрямо средствата за тази година. Европейският парламент обаче настоява за бюджет от над 146 милиарда евро за 2015 г., което е с 8 на сто повече от този за 2014 г. Увеличението на бюджета е планирано да се използва за разширяване на европрограмите в новите и по-малко развити страни членки, както и за допълнителни субсидии за фермери, студенти и изследователи. Държавите членки са готови да одобрят разходи в бюджета до 140 млрд. евро, което е скок с едва 3.3% спрямо тазгодишните средства в еврохазната. Спорен въпрос между преговарящите са и неплатените сметки, които ЕС продължава да прехвърля от година на година.
Ако проектобюджетът на ЕС не бъде гласуван до началото на 2015 г., Брюксел ще трябва да ограничи месечните си разходи до една дванадесета от сегашния бюджет, докато не бъде постигано споразумение.
Европейският парламент обвини страните - членки на ЕС, че блокирайки увеличаването на разходите, насърчават привържениците на крайните мерки и евроскептиците, писа британският в. "Дейли телеграф". Евродепутатите от Европейската народна партия (ЕНП) определиха отказа за увеличаване на средствата в евробюджета като "абсолютно недопустим и неразбираем". "Министрите за пореден път насърчиха екстремистите, популистите и евроскептиците в Европа", смята португалският евродепутат Жозе Мануел Фернандеш, цитиран от изданието.
ПОЗИЦИЯ
Британският премиер Дейвид Камерън за пореден път обяви пред местните медии, че страната не трябва да въвежда еврото, като изтъкна икономическите трудности в еврозоната. Той представи три основни стъпки, които трябва да се предприемат от всички европейски страни, за да засилят своите икономики: да се справят с фискалния дефицит; да проведат структурни реформи за стимулиране на заетостта; централните банки да водят активна парична политика.