Проектът за актуализиране на стратегията за съдебна реформа на правосъдното министерство е горещо подкрепен от Върховния касационен съд (ВКС). Това става ясно от становището на съда, качено на сайта на министерството. Досега нито една институция от съдебната власт не е излизала с мнение за проекта, представен още в средата на октомври. От отделни представители на прокуратурата, включително и от гилдийната й организация, обаче се чуха остри критики.
Според съдиите стратегията е резултат от анализ на състоянието на системата и очертаване на това как да се преодолеят проблемите, които пречат на реформирането й. А това отличава документа от "пожелателната политическа литература по темата". Магистратите смятат, че стратегията е убедителна, има ясни цели и е "комплексен документ с респектиращ потенциал за реални и постижими, последователни и ефективни промени в съдебната власт". Магистратите пишат още, че споделят идеите за гарантиране на независимостта на съда, превенция на корупцията и формите на нерегламентирано влияние, защита на правата на човека, професионално самоуправление и др.
От ВКС акцентират върху ефективните мерки срещу корупция, политически и икономически натиск и други зависимости в системата, върху въвеждането на принципите на справедливия процес в дисциплинарните производства срещу магистрати, модерна и ефективна наказателна политика. Съдиите припомнят, че в доклада за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум за 2013-2014 г. в класиране по показател "Независимост на съда" България е на 123-то място от 148 държави.
Висшите магистрати подкрепят и идеята за разделяне на Висшия съдебен съвет на съдебна и прокурорска камара. Те смятат, че така прокурорът ще се утвърди като независим магистрат, а обвинението ще стане по-ефективно. Така ще е по-добро и самоуправлението в системата. Според тях това ще даде незабавни резултати в демократизирането й и в повишаване на ефективността й.
ОБСЪЖДАНЕ
В сряда Висшият съдебен съвет организира дискусия по стратегията, за която са поканени депутати, вицепремиерът Меглена Кунева, в чийто ресор е правосъдието, министрите на правосъдието от 2010 г. до сега, шефовете на двете върховни съдилища и главният прокурор, магистрати и граждански организации.
|
|