:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,092
Активни 670
Страници 9,657
За един ден 1,302,066

Застрахователите са шокирани от исканията на болниците за доплащане

Въпреки здравното осигуряване и застраховане пациентите се натоварват с 48% от стойността на лечението
"Творчеството на лечебните заведения да прибират нерегламентирани пари в последните две години надмина възможностите да регулираме такива процеси", обяви Мими Виткова, председател на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно осигуряване. Заради нормативни пропуски болници и медицински центрове събират сериозни суми за нелечебни услуги и за дейности и консумативи, които се плащат и от здравната каса. Светла Несторова, зам.-шеф на Асоциацията на застрахователите, описа ситуацията като "шок и ужас".

Виткова разказа за случаи, при които пациенти плащат по 330 лв. на ден, за да са в самостоятелна стая, такса от 980 лв. за 3 дни за ползване на интернет и телевизия в стаята, 10 000 лв. за раждане. От пациенти, приети по клинични пътеки на здравната каса, се искат допълнително пари за анестезия, която е включена и в цената, поета от касата; всяка болница обявява различни цени за едни и същи консумативи. Проблемът е, че нормативната база позволява на лечебните заведения да определят сами цените на медицински и "други" услуги извън поетото с обществени средства. От няколко години има и таван за парите, които се плащат за избор на екип - 900 лв., и болниците все по-усилено събират средства за "други" услуги - лукс пакети, реновирани стаи и др. Отделно част от парите се събират от пациентите без законово основание - например за болнични услуги, извършени в доболничната помощ, или за платена и от НЗОК, и от застрахователите дейност. Практиката се наблюдавала във всички болници. "Ние незаконно взети пари не можем да възстановим", поясни Виткова. Има хора, които плащат задължителни вноски, допълнително застраховане и отделно - и кеш. Оттам идват и данните от различни изследвания, че в България от джоба на болните се плащат цели 48% от разходите за здравеопазване. 1% е пазарът на здравното застраховане и едва 51% от лечението се покрива от държавата и здравната каса. "Няма такава система в Европа, дори и в САЩ", напомни Виткова.

"За една година разбрахме, че това не е пазар. Това е шок и ужас. Това не е бизнес. Той не се подчинява на нормални търговски и пазарни правила. В работата си сме се нагледали на некоректни практики в различни сфери, но това е несравнимо с нищо", коментира Светла Несторова, зам.-шеф на Асоциацията на българските застрахователи. Застрахователните дружества са на пазара за допълнителното здравно осигуряване от година след промяна в закона.

Затова застрахователите искат от наредбата за достъпа до медицинска помощ да отпадне текстът, според който лечебните заведения могат да събират пари за други услуги освен медицинските и да се опише ясно за какво може да образуват цени. В клиничните пътеки на НЗОК пък да се опише кои медицински изделия не плаща касата.

"При тези свободни цени нито един застраховател няма да иска да работи в болниците и това ще провали здравния министър", пророкува пък управителят на НЗОК Румяна Тодорова. Според нея, за да може да се въведе модел с по-голям обхват на допълнителното осигуряване, първо трябва да се въведе по-строг контрол и яснота кой фонд какво плаща, в противен случай системата ще се сгромоляса.



МЕРКИ

Здравната каса да може да прекратява договорите на болници и лекари, при които "е констатирана системна неудовлетвореност от страна на пациентите", гласи една от мерките, които здравното министерство предлага за ограничаване на разходите на НЗОК за догодина. За целта касата ще трябва да прави проучвания на удовлетвореността на пациентите. Касата да спира договорите и на лечебни заведения, които системно нарушават изискванията за качество на лечението, искат още от МЗ.

Предвижда се и задължително централизирано договаряне на отстъпки за онколекарства и възможност да се договарят отстъпки и за останалите медикаменти, плащани от НЗОК. Това няма да е първият подобен опит за постигане на по-ниски цени, а досегашните не се увенчаха с успех. "Мерките на МЗ не могат да се случат от 1 януари догодина, затова 2015 г. трябва да е буферна за реформите", коментира управителят на НЗОК Румяна Тодорова.

От МЗ искат и от началото на 2016 г. постепенно да започне да се вдига размерът на осигурителния доход, върху който държавата плаща вноските на деца и пенсионери, като до 2020 г. той да стигне минималния осигурителен доход.
48
4373
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
48
 Видими 
28 Ноември 2014 19:46
Не разбирам Мими Виткова като политик, като собственик на фонд или като лекар го казва това.
28 Ноември 2014 19:58
Остойностяването на медицинските услуги е нещо без което не може да тръгне нито една реформа. Никой обаче няма да го направи защото тогава ще се разбере колко много пари трябва за здравеопазване.
28 Ноември 2014 20:02
Мими Виткова да дава мнение за здравеопазването.... е като
Дилян Пеевски за ДАНС...
Цецо Цветанов за контрола на подслушването...
Лукарски за икономиката...
Слави Бинев за културата... егати държавата.
28 Ноември 2014 20:26
Мимито Виткова може да е всякаква, но когато твърди, че здравните услуги, предлагани в българските болници, са безумно скъпи (и некачествени - това от мен) е напълно права.
28 Ноември 2014 20:27
Решението се налага от самосебеси: връщане на системата на държавно здравеопазване с фиксирани цени на медицинските услуги (ако някой не е осигурен и има пари и желание, ще ходи в частни клиники с нискоквалифициран персонал, но с TV и интернет в стаята). Най-справедливо е цените да се определят като се вземат среднопретеглените им стойности в държавите на ЕС, отнесени към средната работна заплата в съответната държава. След усредняване на получените коефициенти, се взима средната работна заплата у нас и се прилага т.н. просто тройно правило за намиране на неизвестното. Математиката е велика наука!
28 Ноември 2014 20:44
Най-справедливо е цените да се определят като се вземат среднопретеглените им стойности в държавите на ЕС, отнесени към средната работна заплата в съответната държава.

Точно така. На теб ще ти сложат тазобедрена става изработена в Етрополе, в районната болница в Луковит за да се отнесе към средната работна заплата. А ако искаш американска става поставена в Токуда от добри специалисти трябва да си доплатиш разликата в цената или ако имаш допълнително осигуряване да го направи то. За тях именно реве д-р Мими. Тя сега е застраховател и не иска да доплаща услугите за които хората допроволно се осигуряват
28 Ноември 2014 21:14
Виткова разказа за случаи, при които пациенти плащат по 330 лв. на ден, за да са в самостоятелна стая, такса от 980 лв. за 3 дни за ползване на интернет и телевизия в стаята, 10 000 лв. за раждане.

Ми има "случаи", е и? Има търсене, значи - какво? - има и предлагане. Нещо лошо? Освен, че няма пациенти, които да плащат по 3 300 лв. на ден, за да са в самостоятелна стая, такса от 9 800 лв. за 3 дни за ползване на интернет и телевизия в стаята, и 100 000 лв. за раждане.
Това е лошото, за всички ни.

28 Ноември 2014 21:14
На вниманието на несведущите (ВладиГео, Русинов и пр.). Мими Виткова е тази, която направи първите реформи в системата на здравеопазване в посока към разбиване на държавния монопол и соцкрепостничеството След това седесариата (Костов и компания) ни натикаха в обятията на НЗОК.
28 Ноември 2014 21:37
На вниманието на несведущите (ВладиГео, Русинов и пр.). Мими Виткова е тази, която направи първите реформи в системата на здравеопазване в посока към разбиване на държавния монопол и соцкрепостничеството След това седесариата (Костов и компания) ни натикаха в обятията на НЗОК.

"Разбиване на държавния монопол"? Шегуваш се

Държавният монопол в здравеопазването ще бъде разбит тогава и само тогава, когато бъде прекратена непозволената държавна помощ.
Такова нещо досега няма и ако се появи, то ще бъде не защото някому от управниците е дошъл акълът в тиквата или внезапно го е споходило народолюбие, а просто щото и "държавните" пари свършват рано или късно, също като "партийните".

А на д-р Виткова нито тогава, нито сега не й минава и през ум да разбива държавния монопол, а само да го превърне в партийно-частен, тоест личен
28 Ноември 2014 22:23
Най-справедливо е цените да се определят като се вземат среднопретеглените им стойности в държавите на ЕС, отнесени към средната работна заплата в съответната държава.
Кои цени? На лекарствата, на хотелите или на застрахователите? Щото всяка стока при падането под една минимална цена, производствената цена, изчезва от пазара.
Отделно, таз идея е опасна за тарикатите - току виж творчески се подходи и "среднопретеглената стойност" се приложи към размера на здравната осигуровка/застраховка. Напр. в Германия средната здравна осигуровка е малко над 11% (13%, но има горен праг), но не по-малко от 280 евро. И ако се отнесем само към Германия, то значи нашата здравна осигуровка да се увеличи минимум с 3% и минималният праг вместо 10 лв. (пенсионери, тютюнопроизводители) да стане 28 евро месечно.
28 Ноември 2014 23:42
Не чакайте добро от "здравна" система, основана върху алчност и печалби, в която здравето на хората се разглежда като главен враг на корпоративните печалби на фармацията и доходите на лекарите.

Никакви реформи и стратегии няма да помогнат.

Ще го разберем, но по трудния начин, когато противоречията достигнат до нетърпимост, като в САЩ. Както винаги, сме тръгнали по най-лошия пример - страшно богати фармацевти, богати лекари и пациенти, които треперят да не се разболеят, защото и да имат пари, системата не може да осигури качествена услуга поради бездушното отношение между лекари и пациенти и липсата на любов към професията и отдаденост на грижата за пациента (с редки изключения, все пак не всички се поддават на този безумен стремеж за пари). Отделно десетки милиони граждани изобщо нямат достъп до системата поради липса на пари и затъват в дългове за цял живот за елементарни операции.

До това водят иначе сладките мантри за пазарна икономика и либерални реформи в здравеопазването.

28 Ноември 2014 23:53
Ако споменатите тарифи на някакви болници са верни (важно уточнение)
Като човек Мими Виткова е напълно права да се възмущава, това не е медицина а доене на пациенти.
Като бизнесмен Мими Виткова дълбоко греши. Има начин да се въздейства на такива и то ефективен, приложим по цял свят. Нарича се "черен списък". Просто обявление за кои болници и лекари застраховката в съответния фонд не важи. Обикновено такива списъчета не се четат само от клиентите на застрахователя а и от много други любопитковци. През преходния период някои медици ще трябва да сменят професията, а останалите ще получават добри пари, но срещу добра медицинска работа а не от продажба на телевизия и интернет по хилядарка за три дена.
Здравните застрахователи също ще трябва да поизвадят някоя и друга греда от собствените си очи, например плащания за здравни услуги под 50% от премийния приход също не са нещо нормално. И от тях ще има сменящи професията, някои даже вече го направиха по волята на Негово Величество Пазара.
29 Ноември 2014 00:43
Просто обявление за кои болници и лекари застраховката в съответния фонд не важи

Д-р Виткова е последвала съвета ти много преди да се сетиш за него.
Работата е там, че след филтрирането по не важи, при фонда й остават само болници, в които хората не стъпват.
29 Ноември 2014 01:12
Защото, драги мои, здравната система като всяка друга, не се изгражда с пари.
В основата й като при всяка друга, е любовта.
Любовта ражда всичко останало, в случая лекари, болници, безкомпромисен хуманизъм, жертвоготовност, професионални умения, лечение
В този ред
29 Ноември 2014 02:22
Виткова разказа за случаи, при които пациенти плащат по 330 лв. на ден, за да са в самостоятелна стая, такса от 980 лв. за 3 дни за ползване на интернет и телевизия в стаята, 10 000 лв. за раждане.


Такива "пациенти" са за затвора, а Виткова за специализирани психиатрични клиники, ако са останали...
29 Ноември 2014 02:51
Ужасно !
29 Ноември 2014 03:47
Такива "пациенти" са за затвора

По какво "обвинение", че не мога да се сетя
29 Ноември 2014 04:51

ВладиГео
29 Ное 2014 03:47

дали да не поуспокоиш топката, другарю?
прекаленото присъствие по всички теми поставя твоята енциклопедичност по-напред от тази на Ломоносов.
Аз бих го оценил като "на всяка манджа мерудия" и като новобрански хъс.
Постигнатият до момента ефект е досада.
29 Ноември 2014 05:33
лошите практики се множат в геометрична прогресия...."творчеството" на лечебните заведения стигат до абсурди. ... 48% от разходите се заплащат от пациента ... Тя сравни болничните разходи с хотелските тарифи.
„.... заплащат 330 лв. за ползване на стая с едно легло"... дават 980 лв. за интернет и телевизия за три дни и още 450 лв. за самостоятелна стая. Не може едно раждане да струва 10 000 лв.
.... проблемът на българското здравеопазване на първо място е организационен, а едва след това на финансов. „Две години нямам отговор от Министерството на здравеопазването на какво законово основание лекар от извънболничната помощ издава фактура и прибира 1400 лв. за избор на екип"
Отдавна се говори че проблемът е организационен. Не само в здравното осигуряване.
Организационния хаос е и в разпределението на финансите в почти всички ведомства -- има места където се хвърлят излишни пари, пари +, а има места, в които не достигат малко пари за важни неща, които развалят даденото ведомство. У много управници се наблюдава пълна некадърност за разпределение на парите.
Както за всяко нещо, така и за управлението се иска изяснено водещо разбиране (концепция) за това какво да се прави. Сетне тази концепция трябва да се развие в учение (доктрина) в съответната област. Тогава, наред с другото си и наясно как да разпределяш средствата и къде да хвърляш усилията (т.е. зачатъците на стратегия). Друго, ключово важно -- груба грешка е да се копират чужди модели -- създава се калъп или шаблон, от типа на "У Африко те така се садят сядят банани, те така ке садиме и у нас". Учението за всяка система, всяка област трябва да е самобитно, свое създадено, по своя съзидателна мисъл, а не привнесено. Може да използваш чужд опит, естествено, но само като да подпомагаш собствено измисленото, а не да копираш чуждото. Успява се там, където създадеш своя школа -- в щангите, в художествената гимнастика; самобитните сърби и хървати, развиха свои школи в отборните спортове и изумиха света; тайната е в самобитното, своето съзидателно начало, своята създадена школа, по своя мисъл. Това означава "да играеш своята игра", т.е. игра, която разбираш най-добре от всички, тъй като ти си я създал. Това означава "да играеш своята игра", а не тичане по терена или масови мероприятия. Това означава ' Който играе -- печели, който не играе -- не печели". Да играеш своята -- самобитно измислена и създадена игра, а не копи-пейст от Африка или копи-пейст от Америка -- копи-паейста си е копи-пейст, от където и да е -- мъчиш се да играеш по чуждата игра, главните съставки, на която не разбираш, все едно манджа без солта .. никой не си издава тънкостите на занаята и на играта, която играе -- за ширпотреба се обявява само видното.
Кое е това, което прави вероятността за успешно управление по голяма, т.е. коя е причината, за следствието << добро управление>> ? Ползвайки човешкия опит, изследван чрез историята, за сега е познато една причина --- любовта към делото. Тази водеща причина е движещата сила на човешкото вдъхновение, желание и хъс на Управленеца, които се предават и на останалите. За да го предаде на останалите, обаче, е нужно Управленецът да бъде добродетелен човек... иначе трудно ще се вярва на приказките му, колкото и да са умни и трудно ще поведе хората, към това, което е намислил ( водещото му разбиране за системата, която ще управлява).
Та затова и в древните и китайски и християнски и мюсулмански и др. учения, добродетелта е висша ценност, по която са избирали управници, а всички духовни учения поставят любовта като изходна причина -- движещата сила на всяко творение -- от Творението на Светът, като цяло, и на съТворението на част от съставните му и съставките ... съТворени от създадения, по Негов образ и подобие.

Какви са делата в медицината по света и у нас ? -- медицината по света и у нас се е превърнала в система за печалба, основана на здравето на хората. Едва ли има по безнравствено нещо -- търговия с човешкото здраве. Та какво искате да родят здравните системи по света и у нас -- увеличаващи се лекари търгаши, с любов към печалбата... Резултатът -- лекарското съсловие печели, особено най-безочливата част от съсловието -- безочливите навсякъде овладяват системите, построени върху водещото разбиране -- "печалбата над всичко"
Каквото водещо, изначално разбиране, ценностна система, посееш -- такова ще жънеш
29 Ноември 2014 08:51
1. Трябва да се повиши събираемостта на здравните вноски. За целта може да се приложи аналогична на единната данъчна сметка - единна здравна кредитна сметка - всеки българин да има такава към здравното министерство и когато се отиде на доктор, в болница, в спешното - от там да се взимат парите за всяка една манипулация, по ценоразпис на съответния доктор, болница. После 2 седмици да речем след това, Здравната каса, ще връща в тая сметка пари така както тя оценява съответните манипулации и лекарства, разбира се ако човек е осигурен и не е ползвал скъпа болница. Иначе ще има остатък който в края на годината се прехвърля към НАП за събиране по общия ред.

Така болниците ще имат достатъчно пари, и веднага ще си ги получават. Отделно няма да има доплащане в брой. И всеки ще трябва да е осигурен или ще трябва да си плаща за лечението. А тези които наистина нямат нищо.. ами на тях, НАП и държавата ще опрощават дълговете, така както се прави и при събирането на данъци.

Отделно така ще може и частни фондове да се включат и да плащат за някои екстри, които например частните и по-хубави болници предлагат.

2. Трябва да се дават "звезди" на болниците, че и на докторите, на всички които получават пари от здравната каса - както е при хотелите. Новите и добре оборудвани болници да имат повече звезди от тия старите и по-малки болници. И касата да заплаща напълно например лечението в болници до 3 звезди да речем. Ако искаш да се лекуваш в 4 или 5 звезди болница - си доплащаш съответно по-малко за 4ри и повече за 5 звездна болница. Озвездяването, допълнително трябва да зависи и от това колко пациенти са излекувани за някакъв предишен период, ако са над определена бройка/всъщност по-добре над определена сума получена от касата/ - отиват в по-горна категория звезди. Идеята е така да се избегне източването на Здравната каса и да се постигне балансирано използване на болниците, а не всички пациенти да се струпват само към новите и хубави клиники.

Всъщност даже може Здравната каса да плаща по-малко за болници една и две звезди - като тогава е забранено доплащане. Идеята е всички болници които работят със здравната каса да поддържат едно добро средно ниво. Т.е. да има стимул за оборудване 3 звезди/апаратура, лекари и т.н./.

Допълнителното плащане пак би могло да се покрива от частни здравни каси и застраховки

---

Най-важното - Пациентите не трябва да плащат на болницата директно. Лекарите/болниците няма да работят с пари в брой. Всяко едно лечение трябва да се плаща от единната медицинска сметка , пациентът да получи фактура за дейностите, плащането трябва да стане по-късно от здравната каса. Ако има остатъци трябва да се покрият до края на годината от пациента, иначе НАП се намесва да ги прибере тия пари.
29 Ноември 2014 09:28
"Няма такава система в Европа дори и в САЩ
Отново манията за изключителност.. Прилича дори на фашизъм -- ний сме по по най от другите ...
Почти цялата ни цивилизация, в т.ч. и почти всички здравни системни са обладани от водещото разбиране << печалбата над всичко >> . Следствието -- ми печелят си хората. А един да спечели друг трябва да загуби .. такова е и у здравните системи -- по света и у нас, а не само у нас, нашите все още пипат грубо, а по-цивилизованите ти вадят душицата с памуче и с дежурна усмивка
Едно време у казармата, старшината бе проумял това положение, за печалбата де, и го бе изразил така: "Тука, викаше он, никой не краде и нищо не се губи, само сменя притежателя си"
29 Ноември 2014 09:38
С минимум работа максимум пари. Един доктор е толкова по знаещ колкото повече пациенти минават през него. Със скъпите цени губят пациенти и от там компетентнст. И когато вече е загубил компетентност и 1 млн. да му дадеш няма полза.
29 Ноември 2014 10:24
Мими Виткова е напълно права да се възмущава, това не е медицина а доене на пациенти


Това не може да е здравеопазване, щом е свързано с доене на лекари!
29 Ноември 2014 10:27
Най-справедливо е цените да се определят като се вземат среднопретеглените им стойности в държавите на ЕС, отнесени към средната работна заплата в съответната държава... Математиката е велика наука!


Така е, ама ти е много чужда. Та през какво казваш става претеглянето?
29 Ноември 2014 10:28
Със скъпите цени губят компетентнст


Я виж ти?! А с горещи температури и бърза скорост, става ли?
29 Ноември 2014 11:02
Виткова разказа за случаи, при които пациенти плащат по 330 лв. на ден, за да са в самостоятелна стая, такса от 980 лв. за 3 дни за ползване на интернет и телевизия в стаята, 10 000 лв. за раждане.

Е, така е. За брат'чедките раждането е безплатно, а и честичко, така че останалите трябва да плащат.
Освен това и брат'чедите се лекуват безплатно иначе тумбата ще потроши болницата и ще пребие лекарите.
Болниците, които са недофинансирани заради малкото пари, отпускани от НЗОК търсят начин да изкарат повече пари и пациентите с лична здравна застраховка и пари са най-лесният обект на изнудване. За тях се предлагат "екстри" на космически цени и ако искат по-човешки условия си плащат.

29 Ноември 2014 11:16
Най-справедливо е цените да се определят като се вземат среднопретеглените им стойности в държавите на ЕС, отнесени към средната работна заплата в съответната държава... Математиката е велика наука!


А може и разбивка по етноси да се направи, още по-справедливо ще е. Примерно, ако българинът плаща за нещо 1000 лева, циганинът да плаща 10 стотинки.
29 Ноември 2014 11:17
Така е, ама ти е много чужда. Та през какво казваш става претеглянето?


Е, не по-високо отобувките, де. Или от карантията.
29 Ноември 2014 14:23
иначе НАП се намесва да ги прибере тия пари.



И как да разберем-дали държавата е внесла "тия пари" за д служители и тям подобни? И как НАП се намесва ако не е?
29 Ноември 2014 18:36
Трябва да се дават "звезди" на болниците, че и на докторите, на всички които получават пари от здравната каса - както е при хотелите. Новите и добре оборудвани болници да имат повече звезди от тия старите и по-малки болници. И касата да заплаща напълно например лечението в болници до 3 звезди да речем. Ако искаш да се лекуваш в 4 или 5 звезди болница - си доплащаш съответно по-малко за 4ри и повече за 5 звездна болница. Озвездяването, допълнително трябва да зависи и от това колко пациенти са излекувани за някакъв предишен период, ако са над определена бройка/всъщност по-добре над определена сума получена от касата/ - отиват в по-горна категория звезди.

Най-важното - Пациентите не трябва да плащат на болницата директно.

С първото съм изцяло съгласен, но с "най-важното" по твоему - категорично не. То може да стане само в някаква идеално-100%-во-бюрократична система, при която биг брадърът в лицето на касата е видял всичко и справедливо е отчел "звездите". Нека оставим това на пациента, а?
Пациентите не следва да плащат директно на лекарите, сестрите и санитарите, защото е изнудване, освен че е корупция, плаща се под масата и най-важното - подкупите не отиват за това, което е мотивирало болните да ги дадат - по-доброто лечение.
Защото, драги мик, никоя болница не може да поддържа стандарта си нито със "звезди", нито с подкупите в джобчетата на престилките
29 Ноември 2014 18:52
Най-важното - Пациентите не трябва да плащат на болницата директно.


Напълно съм съгласен! Малко допълнение - болниците, както и другите лечебни заведения не трябва да плащат на доставчиците директно - било за лекарства, апаратура, ток, вода, горива, храна, ремонти и т.н. Сметките трябва да отиват направо в НЗОК.
29 Ноември 2014 19:05
"Най-важното - Пациентите не трябва да плащат на болницата директно."

Напълно съм съгласен! Малко допълнение - болниците, както и другите лечебни заведения не трябва да плащат на доставчиците директно - било за лекарства, апаратура, ток, вода, горива, храна, ремонти и т.н. Сметките трябва да отиват направо в НЗОК.

Айде и от мен "малко допълнение". Пропуснал си заплатите. По твоята логика и те трябва да ти се плащат "направо от НЗОК". А после направо да наречем касата ДСО /държавно стопанско обединение/ "Бъдете здрави"
29 Ноември 2014 19:17
Какво да прави едно лечебно заведение, поставено в една пазарна среда по отношение на разходите, но не и по отношение на приходите? Не стига, че цената на лечението по клинични пътеки е фиксирана, без оглед на това дали е достатъчна да покрие стойността на лечението, ами наложиха месечни лимити. От друга страна стават все по-завишени изискванията за персонал (квалификация и брой на специалистите), апаратура и т.н. След като МЗ и НЗОК искат от болниците това, да им предоставят необходимите средства.
29 Ноември 2014 20:51
Какво да прави едно лечебно заведение, поставено в една пазарна среда по отношение на разходите, но не и по отношение на приходите? Не стига, че цената на лечението по клинични пътеки е фиксирана, без оглед на това дали е достатъчна да покрие стойността на лечението, ами наложиха месечни лимити. От друга страна стават все по-завишени изискванията за персонал (квалификация и брой на специалистите), апаратура и т.н. След като МЗ и НЗОК искат от болниците това, да им предоставят необходимите средства.

Въпросът ти е в десятката.
По-важно е, какво не бива да прави. При никакви обстоятелства не следва да оставя съдбата си в чужди и по същество враждебни нему ръце, било на застрахователните компании, които не се интересуват от друго, освен от печалбите си за сметка на болниците, било на чиновничките-пионки на политиците в някаква си каса.
Доколкото разбирам, ти си лекар? Ти и колегите ти в болницата ли сте заинтересованите от съществуването и развитието й, чиновничките в касата или пираните в ЗОК? Защо просто не се махнат от пазара, като е "шок и ужас", а искат насила да лишат болниците от приходи под измислени претексти? Същото обаче се отнася и към искането ти НЗОК "да предоставят необходимите средства". Задължителните изисквания за песонал, апаратура и т.н. по никакъв начин не означават, че НЗОК или някой друг следва да ви ги подари. Ако си ги осигурите сами, извършвате дейността, ако не - слизате от гърнето. Просто е. Ти ще ми подариш ли един голям завод, само защото съм добър мениджър
Очевидният отговор на въпроса ти е да се разреши на болниците да получават нужните им допълнителни приходи от пазара, тоест от пациентите. Открито, при публично известни условия, без да се обръща внимание на воплите на застрахователите. Намерихме си, разбираш ли, народни "защитници" в лицето на най-големите акули
29 Ноември 2014 21:13
да се разреши на болниците да получават нужните им допълнителни приходи от пазара, тоест от пациентите. Открито, при публично известни условия, без да се обръща внимание на воплите на застрахователите. Намерихме си, разбираш ли, народни "защитници" в лицето на най-големите акули

Точно застрахователите са "пазара". При официално доплащане в болниците, логичният отговор на платежоспособните потенциални пациенти е застраховането, не индивидуалното плащане. При индивидуално изправяне на пациент срещу медицинската система, пациентът няма шанс. Ще бъде издоен докрай с излишни прегледи, изследвания а и излишни операции, точно като и сега става в доста случаи. Застрахователите и НЗОК донякъде могат да противодействат на този рекет защото им бърка и в техния джоб. Пазарът в лицето на пациентите ще отсява застрахователите, НЗОК за съжаление не може. Застрахователите пък ще отсяват мършата в лекарското съсловие, която застрашително се увеличава. Така изглежда пазарната верига, не особено блестяща, даже мръсничка, но единствено реалната за сегашните условия.
29 Ноември 2014 21:30
Точно застрахователите са "пазара"

Не, не са точно те.
Всеки пазар е сбор от клиенти и доставчици. Клиентите на здравния пазар сме ние, пациентите, всички останали са доставчици. Някои, като медиците, фармацевтите и производителите на оборудване, са основни и задължителни доставчици, други като застрахователите са допълнителни и вторични.
Иначе добре си отбелязал "вътревидовата" конкурентна борба между доставчиците. Да се надяваме, че конкуренцията ще сработи
29 Ноември 2014 23:12
Задължителните изисквания за песонал, апаратура и т.н. по никакъв начин не означават, че НЗОК или някой друг следва да ви ги подари. Ако си ги осигурите сами, извършвате дейността, ако не - слизате от гърнето. Просто е. Ти ще ми подариш ли един голям завод, само защото съм добър мениджър


Само че аз работя в общинска болница. Общината няма средства да подържа болницата. НЗОК ни налага месечен лимит, който едва стига да покрие заплатите и част от другите разходи. Персоналът ни едва покрива изискванията на медицинските стандарти, повече няма накъде да се правят съкращения.
МЗ и НЗОК ти налагат завишени стандарти, но те ограничават в плащането. Не можем да искаме доплащане от пациентите, защото повечето не могат да си го позволят.

Ти ще ми подариш ли един голям завод, само защото съм добър мениджър


Да приемем, че са ти подарили завод. За заплати и материали ти трябват да кажем 500 000 лева месечно, но ти налагат ограничение да произвеждаш продукция за 350 000 лева месечно. Не можеш да съкратиш някой от персонала, защото стандартът е да имаш поне 300 работници, при 299 заводът се закрива. Какво правиш тогава?
29 Ноември 2014 23:49
Точно застрахователите са "пазара" — Не, не са точно те.



Всеки пазар е сбор от клиенти и доставчици. Клиентите на здравния пазар сме ние, пациентите, всички останали са доставчици.


Дрън-дрън. Пазарът е/са място, инфраструктура, институция, процедури, социално-икономически взаимоотношения, но не и "сбор от клиенти и доставчици". Основно значение за пазара имат т.нар. "пазарни сили" – търсене и предлагане, разбира се, олицетворявани от продавачи и купувачи. Взаимоотношенията на този (здравеопазването) пазар са много сложни: някои участници в едни ситуации са от страната на предлагането, а в други – от страна на търсенето. Освен това, този пазар е силно регулиран пазар, където не важат правилата на "свободния пазар" или "laissez-faire икономиката". Механичното пренасяне именно на принципите на свободния пазар върху здравеопазването, е неработещо.

30 Ноември 2014 00:28
Не можеш да съкратиш някой от персонала, защото стандартът е да имаш поне 300 работници, при 299 заводът се закрива. Какво правиш тогава?


Ами въвеждаш доплащането от пациентите. Основният пакет на НЗОК е твърде разширен, оттам и с твърде ниски цени на клиничните пътеки. Пациентът смята, че "всичко му се полага" и следва да получава обслужване като към Крез. Всичко това при положение, че е "обикновен мизерник". Нещо повече, доплащането трябва да е задължително. Този могъщ икономически фактор ще направи системата по-работеща, а и по-справедлива.
30 Ноември 2014 03:33
Касата трябва да има на сайта си определител, за даден симптом кое изследване е задължително и кое е препоръчително и спешно ли е или не е, за да може да се постави точна диагноза. Защото повечето мрат от грешни диагнози. И всяка болест да има медициски стандарт за лечение какви дейности включва добрата европейска медицинска практика.
30 Ноември 2014 07:09
"Всеки пазар е сбор от клиенти и доставчици. Клиентите на здравния пазар сме ние, пациентите, всички останали са доставчици."

Дрън-дрън. Пазарът е/са място, инфраструктура, институция, процедури, социално-икономически взаимоотношения, но не и "сбор от клиенти и доставчици".

Cardozo, хайде да не спорим по базисни определения. "Място, инфраструктура, институция, процедури, социално-икономически взаимоотношения" са много неща, като почнеш от държавата и свършиш с една детска градина да кажем.
Пазарът и само пазарът е сборът от купувачите със сходни потребности и доставчиците, които ги удовлетворяват. Купувачите на здравния пазар сме ние - крайните потребители, касата, ЗОК /сбърках по-горе, като ги поставих при доставчиците. Подведе ме навикът да класифицирам автоматично по признака "доставчик е, който взема пари"; те, както и касата, вземат, но за да плащат вместо нас/ и държавата в определени случаи.
Weed, прав си, че държавата трябва да дофинансира общинските болници, както и всички останали здравни заведения, за които е решила, че трябва да ги има. Щом поръчва и купува услугите ви, трябва и да плаща. "Купувачът плаща" е правило без изключения.
30 Ноември 2014 08:02
Cardozo, виж с мнението ти от 00.28 съм съгласен на 100%. Противоестествено е най-големият купувач на пазара да стои и чака само някой друг да плаща вместо него. Задължителната здравна осигуровка е 17 лв. месечно, приличната доброволна - 30 и няколко, 200 годишно за минимално, 600 за покритие с екстри. Който иска да си спести 400-те лева, да бъде готов да ги плати на каса в болницата.
30 Ноември 2014 09:09
Не може да искате да имате система, която е градена от нормалните държави десетилетия в условията на развит капитализъм, за десетина години в условията на посткомунизъм с много активни комунисти и ченгета на властови позиции. Не, другари!
30 Ноември 2014 11:29
Dr_Mengele 30 Ноември 2014 09:09, медицината по света и у нас се е превърнала в система за печалба, основана на здравето на хората. Едва ли има по безнравствено нещо -- търговия с човешкото здраве. Та какво искате да родят здравните системи по света и у нас -- увеличаващи се лекари търгаши, с любов към печалбата... Резултатът -- лекарското съсловие печели, особено най-безочливата част от съсловието -- безочливите навсякъде овладяват системите, построени върху водещото разбиране -- "печалбата над всичко". Почти цялата ни цивилизация, в т.ч. и почти всички здравни системни са обладани от разбирането << печалбата над всичко >> . Следствието -- ми печелят си хората... такова е и у здравните системи -- по света и у нас, а не само у нас, нашите все още пипат грубо, а по-цивилизованите "нормалните държави" ти вадят душицата с памуче и с дежурна усмивка
Каквото водещо, изначално разбиране, ценностна система, посееш -- такова ще жънеш
В условията на такава ценностна система, всички здравни системи са търгаши, колкото и да ти изглеждат лъскави, др. Менгеле.

30 Ноември 2014 12:19
И всяка болест да има медициски стандарт за лечение какви дейности включва добрата европейска медицинска практика.


Ето ви малко сравнение на българската и британската система според стандартите, примерно за лапароскопска холецистектомия:

България - предоперативна подготовка: Изследване на хемоглобин, хематокрит, левкоцити; преценка на бъбречната и чернодробната функция (урея, креатинин, електролити, чернодробни ензими); изследване на хемостазата; определяне на кръвната група, ехокграфия, ЕКГ и задължителен консулт с кардиолог, консулт с анестезиолог. За предоперативната подготовка отговаря лекуващия лекар. Операция - оператор (лекар със специалност), асистент(може и специализант) + (понякога) втори асистент и операционна сестра. Престой в болницата - 24 до 72 часа, поне 30 дни отпуск по болест.

UK - предоперативна подготовка - извършва се от медицинска сестра - Изследване на хемоглобин, хематокрит, левкоцити; преценка на бъбречната функция, изследване на хемостазата; ЕКГ - само за пациенти над 50 г.; консулт с анестезиолог - в деня на оперрацията. Операция - оператор (лекар със специалност), асистент(специализант или медицинска сестра), операционна сестра. Престой в болницата - 6 до 24 часа, не повече от 14 дни отпуск по болест.

Операциите се правят практически с една и съща или сходни апаратури и оперативни техники.

Цена UK - средно £ 4700 (11 500 лв.) - малко над две средни работни заплати.
България - 880 лв. (£ 360) - малко на една средна работна заплата.

Това е информация от първа ръка, защото работя и на двете места.

30 Ноември 2014 13:04
Задължителната здравна осигуровка е 17 лв. месечно, приличната доброволна - 30 и няколко, 200 годишно за минимално, 600 за покритие с екстри. Който иска да си спести 400-те лева, да бъде готов да ги плати на каса в болницата.

Задължителната здравна осигуровка в масовия случай е от 27 до 192 лв месечно. Здравните застраховки започват от 10-15 лева месечно, но тънкият момент е че застрахованите като правило са в работоспособна възраст, с нормални за страната доходи и прочие, тоест тази част от населението която най-малко използва здравната система. Застраховането изобщо не е решение на проблемите на здравната система, а едно малко подобрение, което се ползва от 1-2% от населението с максимална перспектива да станат до 5-6%. Това е сравнително цивилизован начин разумните пациенти с разумно доплащане да получат по-добра здравна услуга, добрите лекари да получат повече пари срещу тази по-добра услуга които реално си и заслужават и нищо повече. Никъде по света няма и не може да има доброволна застрахователна система която да обхваща хората в пенсионна възраст, инвалиди и прочие основни ползватели на системата.
30 Ноември 2014 16:06
в последните две години


Лъжа!
01 Декември 2014 10:35
Weed361
30 Ное 2014 12:19




Доверието ми в този форум все повече пада от факта,че като по правило мнения от този тип и ниво винаги остават незабелязани и некоментирани.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД