:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,600
Активни 696
Страници 21,165
За един ден 1,302,066

Флоров, Искров и пенсионната реформа

Знаем сегашния премиер като човек, променящ лесно мнението и решенията си. Сега, когато е още по-лесно да му се въздейства, ще съумее ли да не се поддава на външен натиск и да следва заявените приоритети за реформи
Ясен Бояджиев
На фона на леките вътрешни сътресения в управляващото многопартийно мнозинство около разпределението на постове и властови позиции като че ли един факт остана недооценен - още в третата си седмица правителството получи първата заплаха със стачка. Макар и да е донякъде обща и неопределена, тази заплаха ще е достатъчно сериозен тест за това как то ще реагира на външен натиск и съпротива срещу планираните и провежданите от него политики.



Да се харесаш на всички



Една от най-характерните черти на днешния премиер по време на първия му мандат на този пост бе склонността да променя в движение, понякога бързо и рязко, мнението и решенията си под влиянието на някакъв натиск. Тази промяна обикновено бе представяна като вслушване в общественото мнение и пример за демократичност. В действителност обаче тя най-често бе израз на реформаторско безсилие, политическа непоследователност и желание да се харесаш на всички. Крайните решения пък се определяха от това кой вика по-силно и кой успява да събере по-масова и гласовита улична и медийна подкрепа. Примерите за това са многобройни, достатъчно е да си спомним само мъчителния зигзаг около забраната на пушенето на обществени места.

Вече има поне два примера, че тази склонност не е забравена и че този начин на действие може да съпътства и втория мандат на премиера и неговото правителство. Става дума за две несъстояли се в крайна сметка назначения. Намерението за тях официално се отрича, но има достатъчно надеждни данни да се смята, че поне на ниво предложения и устни договорки те са били съвсем реални. Някогашният началник на борбата с организираната престъпност в МВР, едно от най-приближените до министъра на вътрешните работи от първия мандат лица, срещу когото все още се води разследване за подкуп и чието име се свързва със серия показни акции и с упражняване на натиск върху бизнесмени и политически опоненти, трябваше да оглави изпълнителната агенция "Автомобилна администрация".

При невъзможността да бъде отстранен по друг начин, управителят на БНБ, насъбрал недоверие и нетърпимост покрай аферата с КТБ, пък трябваше да получи обещание за тих ръководен пост в Черноморската банка за търговия и развитие в Солун, за да склони да подаде оставка.

Потвърдените от многобройни източници информации за готвените назначения предизвикаха възмущение. В продължение на няколко дни обаче управляващите мълчаха - сякаш тестваха обществената реакция. Отказът от назначенията и официалните опровержения дойде чак когато вълната на недоволство стана прекалено силна и еднозначна и започна застрашително да засенчва гръмките претенции за ново начало, прозрачност и честност в управлението.



Истинските изпитания предстоят



Наистина, трудоустрояването на верни, но компрометирани лица от първия мандат и сделката с така или иначе съпричастния към "проспиването" на "порочните практики" в КТБ и последвалото й (очевидно добре организирано) затриване биха били морално осъдителни и вредни. Тъй че в случая склонността към промяна в позициите под влиянието на външен натиск свърши добра работа.

Задават се обаче нови изпитания, в които залогът е много по-голям. Първото е с пенсионната реформа. По време на първия мандат на днешните управляващи след безкрайни преговори, лъкатушения и компромиси бе решено и записано в закона, че възрастта и стажът за пенсиониране при най-масовата категория работещи ще нарастват всяка година с по 4 месеца. Това бе един от малкото (да не кажем - единствен) примери за реформаторско действие на тогавашните и днешни управляващи, първа, макар и доста плаха стъпка за стабилизиране на пенсионната система и обръщане на пагубните тенденции в нея. Дошлото през 2013 година ново управление обаче върна нещата назад, като на първо време отложи с една година разпоредбата за 4-те месеца.

От 1 януари 2015-а обаче по силата на закона действието й трябва да бъде подновено. И ето че точно в този момент един от двата големи профсъюза поиска тя отново да бъде замразена и гарнира искането си със заплаха за стачка.

Тази заплаха не е изненада. Както няма да е никаква изненада, когато някоя следваща група по интереси се опита по инерция да се възползва от познатата склонност към отстъпление и реши да тества готовността на управлението да следва заявените си приоритети. А такива възможности ще има много. Какво ли ще стане, когато дойде ред на тежките решения в съдебната система, енергетиката и здравеопазването?

Положението се усложнява от факта, че самото управление не е еднородно и по много въпроси външният натиск лесно ще намери вътрешни съюзници. Проблемите обаче са такива, че време и място за обратни завои и отстъпление вече няма.
5
2882
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
01 Декември 2014 20:23
Няма угодия. Ако не се вслуша в "общественот мнение" - авторитарен, ако промени мнението си - непостоянен, липсва МУ твърдост и т.н. Банална статия, написана за да си заслужи хонорара.
01 Декември 2014 21:51
Какво ли ще стане, когато дойде ред на тежките решения в съдебната система, енергетиката и здравеопазването?


Отговорът се налага от само себе си: нищо добро. Милиционерите вече назначиха в надзора на НЗОК крадливата приятелка на Цв.Цв. – Марияна Василева, некадърната дъщеря на Николай Петрова – Руслана като пиар на Мин. здравеопазването, корумпираната Златица Петрова на мед. одит и т.н.
01 Декември 2014 21:54
Ако не се вслуша в "общественот мнение" - авторитарен, ако промени мнението си - непостоянен


Абсолютно невярно. В статията авторът е изказал мнението си: "израз на реформаторско безсилие, политическа непоследователност и желание да се харесаш на всички". Това съвсем се различава от герберастките брътвежи, цитирани по-горе.
01 Декември 2014 22:11
Не се разсейвай, Авторе - отговора на всичките ти хвълнения е - Няма пари ...
Cardozo e Sa от 01 Декември 2014, изяж си харгументите и кротувай - далеч си от истината ...
02 Декември 2014 09:43
Знаем сегашния премиер като човек, променящ лесно мнението и решенията си. Сега, когато е още по-лесно да му се въздейства, ще съумее ли да не се поддава на външен натиск и да следва заявените приоритети за реформи
Абе какви реформи бе. Те само рИват, че ще правят реформи, ама не казват точно какви. Защото и самите те не знаят точно какви. Щото другото е да се заяви, че: ПРЕХОДЪТ СЕ ПРОВАЛИ. Ама нашите седерунгели никога няма да кажат това и сега лъжат народонаселението, че като направели едни реформи и всичко ще се оправи. Блаженни са вярващите, тяхното е царството небесно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД