След известно закъснение България най-после успя да одобри и последната от 7-те оперативни програми за периода 2014 г. - 2020 г. за изпращане в Брюксел. Става дума за ОП "Добро управление", приета вчера от Министерския съвет (МС). Бюджетът на програмата, чийто управляващ орган е администрацията на МС, е 657 млн. лв., предназначени за провеждане на административна реформа и електронно управление.
Преди месеци Европейската комисия върна всичките ни проекти на европрограми с редица забележки. До 24 ноември т.г., когато бе крайният срок за представяне на новите проекти, страната ни сколаса да изпрати едва 4 от тях. Ден след това бяха одобрени за пращане още два, остава пред ЕК да бъде представена и последната.
В отговор на депутатски въпроси вчера вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев обясни, че забавянето се дължи, от една страна, на ведомствата, а от друга - на разногласия между страната ни и ЕК. Един от споровете например засяга оперативна програма "Околна среда", при която още не е ясно кой ще получава европарите. От Брюксел настоявали това да са ВиК дружествата, тъй като те имали повече познания за водната мрежа. Страната ни обаче предлага бенефициенти да са и общините, тъй като тяхната експертиза при обществените поръчки била по-голяма. Докато въпросът не бъде затворен, не може да се надяваме на одобрение от Брюксел и на инвестиции във водния сектор, се разбра от думите на Дончев.
До момента единствената одобрена българска програма е тази за развитие на човешките ресурси с бюджет от около 2 млрд. лв. Плащания по нея можем да очакваме в първата половина на 2015 г. Програмите, които не бъдат одобрени до края на 2014 г., подлежат на одобрение едва след юни 2015 г. Това означава, че за пари от тях може да се надяваме едва през второто полугодие догодина. Томислав Дончев заяви, че разчита поне половината от европрограмите ни да бъдат одобрени през пролетта на следващата година. Той отново припомни, че правителството обмисля авансово стартиране на някои схеми с пари от националния бюджет. "Поучени от грешките от стария програмен период, изцяло залагаме на неконкуренция между общините при разпределение на финансирането", заяви още Дончев, визирайки Северозападна България, която досега е получила по-малко европейско финансиране от други части на страната.
|
|