:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,779
Активни 769
Страници 28,344
За един ден 1,302,066

Валежите тази година са пет пъти повече от миналата

Държавата пак повдигна темата за задължителните застраховки срещу бедствия
СНИМКА: БГНЕС
Продължава изпускането на язовир "Копринка". От него се изливат в река Тунджа 50 кубични метра в секунда, а притокът е около 70.
До пет пъти повече валежи са паднали в някои месеци на тази година в сравнение с миналата, показва справка на сайта stringmeteo.com. Например през септември т.г. са отчетени средно 157.4 литра на кв. метър, а за същия месец през 2013 г. - малко под 30 литра. През август разликата също е фрапираща - от 13 литра през 2013 г. на 64 литра т.г. През юни, когато започнаха наводненията, са паднали 112 литра на квадрат, а миналата година - 99.

Заради по-честите бедствия тази година щетите далеч надхвърлиха заделените 70 млн. лв. в междуведомствената комисия за подпомагане и възстановяване към МС. В края на лятото по сметките на комисията бяха преведени още 50 млн. лв., но в последните дни на служебното правителство стана ясно, че бюджетът отново е на изчерпване. В момента междуведомствената комисия е единствената, която подпомага пострадали от бедствия, но средствата от нея се насочват главно за възстановяване на публичната инфраструктура. Така например в Мизия до ден днешен не са получили пари, за да възстановят домовете си.

"След всяко бедствие има едно очакване от засегнатите за помощ, а в същото време с този скромен ресурс, който се взема от данъците на всички, няма как да е достатъчен", коментира министърът по еврофондовете Томислав Дончев пред БНТ. Той отново повдигна темата за задължителна застраховка на частните имоти. "Съществуват два варианта. Единият е задължително застраховане. Алтернативата, която се прилага в някои европейски и други държави, е катастрофичният пул. Държавата да е вид застраховател и да събира скромна сума от порядъка на 5-10 евро на година в зависимост от стойността на имота и така да се гарантира пълно обезщетяване на собственика, ако домът му е пострадал от бедствие", обясни Дончев.

Идеите се появяват след всяко по-сериозно бедствие, но до реализация не се стига. Все още няма детайли и около другото намерение на управляващите - да направят единен национален контролиращ орган, който да следи състоянието на язовирите и да координира действията за защита от наводнения. Според изявление на вътрешния министър Веселин Вучков от неделя този орган трябва да бъде създаден до няколко дни.

ОБСТАНОВКА

И вчера обстановката в страната беше усложнена. Критична остана ситуацията в Елхово, където нивото на р. Тунджа остана високо и има наводнени квартали. Реката повишава водите си и при Ямбол, но засега там няма опасност за хората. В Гълъбово продължава изграждането на дига при подстанцията, защото има опасност цялата община да остане без ток. В момента градът получава аварийно електричество от мина "Марица-изток", но това не може да продължи дълго. Вследствие на валежите и високата почвена влага отново ще започнат да се повишават речните нива в цялата страна, предупреди екоминистерството. С повишено внимание трябва да се наблюдава освен Тунджа при Ямбол и Елхово и река Камчия, където в резултат на прогнозирани валежи и наложилото се изпускане на води от язовирите "Жребчево", "Камчия" и "Тича" се очаква нивото да се задържи критично. Заради последните дъждове ще бъде подготвена още една апликационна форма за помощ от европейския фонд "Солидарност".
10
2261
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
08 Декември 2014 20:27
Той отново повдигна темата за задължителна застраховка на частните имоти.

Просто е уникално как тъпоъгълникът Томислав и цялата крадлива герберска пасмина са способни да тупат още по народната гърбина, за да има още един източник на готови за крадене пари .
И разбира се НИТО дума за истинските причини всеки дъжд да се превръща в бедствие - препълнените язовири на наши хора.
08 Декември 2014 21:52
как да е достатъчен", коментира министърът по еврофондовете Томислав Дончев пред БНТ. Той отново повдигна темата за задължителна застраховка на частните имоти.


Съгласен с поредната задължителна застраховка в мутренските "дружества"! Ноооо! За депутат втори мандат - от 10 до 15 г. при първоначален строг режим, депутат трети мандат - разстрел, или обесване. Министър втори мандат - след кастриране, респективно рязане на носа за жените. И т.н.
08 Декември 2014 23:43
Задължителни застраховки дрън дрън.
По-добре е да се мисли как да бъде овладяна тази вода с хидротехнически съоръжения.
09 Декември 2014 01:03
По света водата е на цената на бензина . А на места и по-скъпа. Таз година има пет пъти повече .
И пак сте недоволни.
09 Декември 2014 03:51
Смятайте, бях си в България рекордните за досега от 16 години 24 дена, заминах си в сряда, а в събота същата седмица е валяло толкова много, че наводнило мазето с два пръста вода. Понеже канализацията не функционира нормално.
Застраховката срещу наводнение за родителите ми в България не е от интерес, плаща се повече, отколкото са щетите. При мен в Западна Германия не е имало наводнения, откакто съм тук.
09 Декември 2014 08:44
Дъждовете и наводненията са бедствие в цял свят, не само у нас.
Е, ние имахме нещастието комисарят по бедсвията на ЕС да е наща Кристалина, която предпочете да нарине европейски помощи в съседната неевропейска Сърбия, но майната й.
Иначе по-добър изход от бедите чрез всеобщо споделената отговорност на задължителни застраховки , не е измислен досега.
09 Декември 2014 09:15
Обаче аз като живея на 9 етаж на >100м над морето,и Варна е на терасовиден терен, как да приема задължителната застраховка за наводнение освен като бъркане в джоба? Ако при мен се наводни, това ще е краят на света какъвто го познаваме и никакъв застраховател няма да е оцелял за да плати нещо. Все пак, солидарната застраховка трябва да е за нещо което може да се случи на всички, а не едни само да плащат, а други само да ползват
09 Декември 2014 11:13
Таотянче, душичке, точно ти можеш най-яко да го отнесеш с твоя 10-ти етаж !
Да си чувала случайно за науката "строителна статика", в която се изследва при какви обстоятелства твоя блок може да си стои изправен на мястото. И при какви обстоятелства /земетресения, наводнения/ може да се килне и нацепи. Имах ви за по-отворени във Варна.
09 Декември 2014 13:59
И застрахователите са хора, и те хляб ядат. И не само.
09 Декември 2014 14:12
Застраховката трябва да е задължителна и комплексна - наводнение, земетресение, пожар, метеор, вулкан-даже.... И не трябва да е в мутрински дружества, а в национален фонд. Фондът трябва да събира резерва и да изплаща при застрахователни събития!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД