ДАНС е привикала представители на всички авиокомпании, за да ги инструктира как да събират данните от резервациите на всички пътуващи от и към България. Повод за това е приключилото обучение на агенти на спецагенцията в САЩ за начина на събиране и анализиране на постъпващите данни за пасажерите. Трите имена, мястото на излитане и кацане, адрес, номер на кредитна карта и номер на резервираното място са данните, които ДАНС започна да събира от лятото. Те постъпват в антитерористичен център, който беше създаден по американски модел.
Срещата се е провела на 25 ноември в столичен хотел, става ясно от съобщение на ДАНС. На нея са присъствали 90 експерти от ДАНС, Комисията за защита на личните данни, МВР, Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", фирмите посредници по международните превози, както и на авиокомпаниите, опериращи на територията на България. Те са обсъдили начина за подаване на информация към центъра за събиране на данни и защитата им.
Националното звено за събиране и обработване на резервационните данни за пътниците беше създадено през юли с постановление на Министерския съвет. То беше представено като нов антитерористичен център. Той копира част от функциите на Департамента за вътрешна сигурност на САЩ. Подобно на щатската структура, центърът ще има правото да събира резервационни данни (PNR - Passenger Names Records) и предварителни данни (АРI - Advanced Passenger Information) за пътуващите от, до и през територията на България. Идеята е така да се проследяват хора, свързани с терористи. Информацията за тях ще се обменя със САЩ.
Advance е правилно да се каже.
Защото Advanced означава нещо по-напреднало, развито.
В Америка тази сиcтема е позната като Advance Passenger Information System.