:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,488
Активни 760
Страници 10,053
За един ден 1,302,066

Догодина хазната ще натовари всеки българин с 8000 лева

През 2015 г. бюджетът ще похарчи за плащане на лихви по държавните заеми повече, отколкото за наука, култура и спорт, взети заедно
Бюджетът, представен като касов бон към всеки данъкоплатец.
През 2015 г. държавата ще стовари върху всеки българин около 8000 лева задължения. Това изчисли Институтът за пазарна икономика в анализ на бюджета за догодина, който вече бе приет в парламента на първо четене. През идните 12 месеца правителството ще вземе от всеки данъкоплатец средно по 4579 лева под формата на данъци, такси, глоби и лихви, за да подсигури разноските на хазната. А освен това в края на 2015 г. всеки от нас - от бебето до бабата - ще носи на плещите си и 3418 лева държавен дълг, който ще трябва да се погасява през следващи години. Сметката е още по-стряскаща за работещите, които реално изнасят основната данъчна тежест. В момента заетите в България са около 3 милиона.

В разбивката на държавните разходи, направена от ИПИ под формата на касов бон, който правителството сервира на данъкоплатците, най-огромна е сумата за пенсии, социални помощи и обезщетения. Социалната политика, която възнамерява да провежда правителството догодина, ще струва по 1577 лева на всеки български гражданин. Разходите за здравеопазване също са впечатляващо число - по 542 лева на човек. За образование всеки от нас ще даде средно 425 лева догодина. Почти толкова - 410 лева на калпак, е сумата на разноските за отбрана и сигурност, които ще финансираме с данъците си.

Сметката на ИПИ показва също, че догодина разходите за лихви по държавните дългове ще са почти 5 пъти повече от бюджета, отреден за наука. За лихви по външни и вътрешни заеми ще отидат по 122 лева от приноса на всеки данъкоплатец към хазната, докато за наука, култура и спорт, взети заедно, ще бъдат похарчени по 103 лева. В същото време за издръжка на администрацията ще дадем по 224 лева.

Според авторите на анализа гласуваният на първо четене проект за 2015 г. е бюджет не на реформите, а на стагнацията. В него няма заложени промени в разходните политики, липсват и амбициозни мерки за повишаване на приходите, а планираният 3% дефицит е грубо нарушение на Закона за публичните финанси, който забранява бюджетната "дупка" да превишава 2% от брутния вътрешен продукт. В закона обаче не са предвидени санкции за погазването му.

Според икономистите от ИПИ бюджет 2015 би могъл да влезе в далеч по-добра форма - но с решителни мерки, някои от които са доста непопулярни. Сред тях е намаление с 10% на заложените в проекта на правителството разходи за заплати и издръжка на публичния сектор (без образованието). Не става дума за поголовно рязане на пари с 10%, а за съкращения, основаващи се на сериозен анализ на функциите на всяко ведомство. В последните месеци имаше много обществени поръчки за изготвяне на такива функционални анализи в различни сфери, нека сега ги използват и да направят здравословни съкращения, поясни Петър Ганев от ИПИ. В пакета от мерки, които икономистите предлагат, са още премахване на националните плащания и субсидии за земеделските производители, които получават щедро европейско финансиране, приватизация на закъсали държавни компании като БДЖ, подобряване на управлението на държавни сгради и терени чрез продажбата им и чрез осъвременяване на наемите за тях.

От ИПИ смятат, че общините трябва да получават една пета от подоходния данък на физическите лица, което ще увеличи възможностите им за инвестиции с общо 550 милиона лева на година. Предлагат монополът на НЗОК да бъде разбит, като два от осемте процента здравна вноска отиват в частен здравен фонд, който сами да си избираме. И настояват управляващите да престанат да си играят с издръжливостта на българския бизнес, като "спускат" минимални заплати, прагове и тавани за осигуряване. С тази груба административна намеса проблемите със заетостта и безработицата ще се задълбочат, предупреждават от ИПИ. От института смятат, че при спадаща заетост и растящ брой безработни с ниска квалификация е лудост да се вдига минималната работна заплата, а точно това се предвижда за догодина.

В данъчната сфера икономистите от години препоръчват: премахване на данък "дивидент" (5%), премахване на данък "лихва" (8%), намаление на данъка за едноличните търговци от 15% на 10%, ограничаване на данъчните преференции - като облекченията за земеделци, ваучерите за храна, намаления ДДС за туризма (8% при стандартна ставка 20%).

С мерките, предлагани от ИПИ, бюджетните разходи могат да бъдат намалени с близо 1.5 милиарда лева, а дефицитът да се свие с около милиард лева, така че да се сведе под 2% от БВП.





32
4908
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
09 Декември 2014 20:53
ще се чудиме ли кои е по щастлив оцелелия или абортирания ембрион
09 Декември 2014 20:56
Съчувствам на малките пенЦии - баш те настояваха за своето ...
09 Декември 2014 20:57
Съчувствам на малките пенЦии - баш те настояваха за своето ...


Верно е, като зомбирани голяма част от пенЦиите пускаха бюлетини за батко от банкя
Сега гърбина да им е яка
09 Декември 2014 21:30
Мдаааа - когато вестоносецът ИПИ доСЕГА съобщаваше "неприятни" вести, палче "Долу!" Сега уцели ваксата - и коментарите дотук "Да живей!" Въпрос - СЕГА ИПИ какъв вестоносец се явява? МТІА!
09 Декември 2014 22:18
7 милиона и нещо българи по 8000 лева на калпак прави около 56 милиарда. Малко множко изглеждат за една година. Изглежда в някоя от образователните реформи е било отменено и изучаването на таблицата за умножение, щом вече е възможна появата на такива матриялчета.
09 Декември 2014 22:40
.
09 Декември 2014 23:28
Днес е тъжен ден за България.
Абсурд до абсурда. Някои хора вземат по 300-400 лева заплата на месец = 3600-4800 за година, а те им искат 4800 за година?



Тези ТРЯБВА ДА СИ ХОДЯТ !

09 Декември 2014 23:48
Ха, Дежурният ме е изпреварил. Но въпросът с понятието "около" остава.
В момента заетите в България са около 3 милиона.
Сиреч тая разходна бележка е невярна и попада към данъчните нарушения.
Не става ясно как са отчетени приходите от наема на американските военни бази и евросубсидиите. Натоварени ли са данъкоплатците с "пропуснати ползи" или такива подробности "великите" членове на фондация "ИПИ" не ги интересува?
Предлагат монополът на НЗОК да бъде разбит
Това какво означава? Вече няма да се осигуряваме от датата на раждене по силата на закона, а всеки както намери за добре - един на един процент, друг на един лев, а трети плаща каквото и когато трябва. И всеки един гражданин с надлежно подписан договор за здравно застраховане/здравно осигуряване или абонамент за здравни и/или погребални услуги (Да знае "Бърза помощ" коя е правилната посока). Отделно, че с премахването на "монопола" държавата няма да превежда "монополно" по един милиард към бюджета на НЗОК, а всеки пенсионер, бебок или мацка, опс съпруга на "дипломат от кариерата"/мисионер в кариерата на "коалицията от желаещи" ще требе сам да си плаща осигуровката или да сключва някакъв договор с здравен застраховател, където му е мисионерството (Афганистан, Камбоджа) .
От ИПИ смятат, че общините трябва да получават една пета от подоходния данък на физическите лица
Това значи ли, че се спира държавната субсидия и бедните общини (Видин, Монтана, Силистра) умират дори без "да духат супата"? Тъй де, в бедните общини няма ни министерства, раздаващи си бонуси от три брутни заплати (и повече), ни хонорари на университетски преподаватели и журналисти от национални медии, ни "философ-хидроинженер" с консултации за милиони. Остават рентиерите с празни жилища и безработните без право на обезщетение да пълнят хазните на бедните общини. Тъй де, като ще гинем, да гинем "гущерски" - с рязане на бедните части от опашката.
В пакета от мерки ... са още премахване на националните плащания и субсидии за земеделските производители, които получават щедро европейско финансиране
Какво значи "щедро"? Два или десет пъти по-висока субсидия в сравнение със средната европейска или в сравнение само с френските земеделци (френските, защото ни връщат мобилните и "предприемчиви мургави бизнесмени", жертвали са се за увеличаване на чуждите инвестиции във Франция)?
09 Декември 2014 23:57
Въпрос - СЕГА ИПИ какъв вестоносец се явява?
Лъжлив! Както винаги. През последните четири години, не и имало случай държавният бюджет да не е актуализиран. Вярно, че един-два-осем (за таз година) милиарда са нищо в сравнение с 28 млрд. лв. държавен бюджет. Щото, ако бяха нещо, НПО-тата трябваше да изготвят годишни финансови отчети. А така лесно - разходна бележка ... и няма дължими данъци .
10 Декември 2014 08:20
Да, НАЙ-голямата част от лихвите са за изяденото по Тодор-Живково.
Само КТА МАДАРА, примерно, струва 1 милиард лева, а произвеждаше автомобили, които не могат да се конкурират дори с индийските (модел 1953г).
Да не говорим за технологичната гордост Правец, който до 1990г произвеждаше компютри модел 1980г. Само 10г назад , което за ИТ е като 100 в автомобилостроенето.
Да им намалят пенасиите на 50%, да знаят какво са изработили.
10 Декември 2014 08:37
Смешковци, правят се на интересни....!!! Пък и от дългът за 2015 да запишат само лихвата ......
10 Декември 2014 08:46
Пиян Миков, верно си пиян. Ама защо от сутринта? В завода в Правец през 1990 г. се произвеждаше 80386, върхова технология за времето си, по това време, когато масови бяха 8086, а лукс беше 80286. По време на демокраДцията го разграбиха и унищожиха, както и завода за полупроводници (догодина цели) в съседния Ботевград.
10 Декември 2014 09:19
Догодина хазната ще натовари герберасти и седерасти ще натоварят всеки българин с 8000 лева
10 Декември 2014 09:21
pian_mikov
10 Дек 2014 08:20
Мнения: 122
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Да, НАЙ-голямата част от лихвите са за изяденото по Тодор-Живково.


От 1999 до 2009 г. брутният български държавен дълг намалява непрекъснатоНатисни тук и отдавна бяха изплатени заемите ,с които България стана развита индустриална страна / на 22-23 място в света/. От 2009 държавният дълг расте /Гарантирано от ГерБ!/- не се изплащат главниците по заемите , лихвите се заплащат с нови заеми /Гарантирано от ГерБ!/. От 2014 българите се товарят с нови колосални заеми- удвояване на дълга за две години- за харчлък и кражби /Гарантирано от ГерБ и РБ!/
Междувременно България ускорено доближава 70-то място по развитие в света и бързо ще го отмине/Гарантирано от ГерБ и РБ!/.

Когато заемите не са за инвестиране в икономическо развитие на държавата, изплащането им става с увеличени данъци./Гарантирано от ГерБ и компания!/
10 Декември 2014 09:26
Поредният неолиберастки бълвоч, продукт на соросовите мекерета от ФОНДАЦИЯ ИПИ, и то на първа страница.
Нещо ново ? Оригинално ? Иновативно ? Нищо подобно !
СЕГА, засрамете се и демонстрирайте независимост и обективност ! Напишете ясно - ФОНДАЦИЯ ИПИ ! Не въвеждайте в заблуждение случайните ви читатели за научност на тези фондационерчета без един ден трудов стаж в сериозна фирма или институция. Постоянните ви читатели са наясно със същността на тия пишман - икономисти.
А статията - какво да се коментира ?
Най-краткият и точен коментар би бил една иконка на вторичен продукт от хранителна дейност !
10 Декември 2014 10:05
7 милиона и нещо българи по 8000 лева на калпак прави около 56 милиарда.

Само работещите в реалния сектор ще плащат. А, и парите, идващи от чужбина ще се взема, но те са малък процент от БВП.
10 Декември 2014 10:27
Само работещите в реалния сектор ще плащат.

Глупости.
Основните пера в бюджета са ДДС и акциз, които се плащат и от бебета, и от пенсионери.

mi6osp. -
10 Декември 2014 10:42
бюджет по герберастки - бавно и полека изсмукват ни кръвчицата за няколко века...
10 Декември 2014 10:47
за правителството Боце2 мен не ме бройте
10 Декември 2014 11:13
В завода в Правец през 1990 г. се произвеждаше 80386, върхова технология за времето си, по това време, когато масови бяха 8086, а лукс беше 80286

Така можеш да лъжеш буля си, .
Аз съм човекът, който 1990г си купи 286 от завода в Правец, ОБАЧЕ не произведен в него, защото Правец не е правил нищо повече от 8088(86). Тоя 286 беше купен за нуждите на завода и го продадоха на собствената ми фирма (с връзки) за 28000. При положение, че нов струваше около 1000 долара, ама ги нямаше.
Заводът в Правец беше недоразумение, но не толкова, колкото в В.Търново и Силистра, който правеха "собствени" PC (със собствен конструктив) на цена 3-4 пъти над правешките (50 000лв, цена 1988г)
10 Декември 2014 11:19
за правителството Боце2 мен не ме бройте

много така ще окнат и пак ще се зачестят масовите самозапалвания на "психически болни", защото управлява другара доктор, доцент, инженер генерал кадесар Буда.
Казал съм, че след 2008 територията ще има бюджет само на минус до юридическото закриване. Освен ако се проведе дератизацията на гривестите шебек-тумбак рънгоч комунези, ноооо булгарстанецът пафне от цигарката, бацне от салатката, гаврътне от ракийцата и в кретенски мързел чака да му увеличат дълга и на неновородените булгарстанчета.
10 Декември 2014 11:28
Заводът в Правец беше недоразумение, но не толкова, колкото в В.Търново и Силистра, който правеха "собствени" PC (със собствен конструктив) на цена 3-4 пъти над правешките (50 000лв, цена 1988г)


Ти пък...
Кви са тия персонални компютри за 50 000 лв.?
Тогава с тия пари можеха да се построят две къщи.
10 Декември 2014 11:35
Ами, че първата цена на Правец 82 беше 4600 лева, при положение, че един Москвич (почти лека кола) струваше 5300. (А един изстрел от Стрела-2М беше колкото едно Жигули 6100лв; Стрела-2М е преносима зенитна ракета).
Какво знаете вие, слушате Мая-общата (сестра Галева) и лапате мухите.
10 Декември 2014 11:35
A Ейпъл (с цветен дисплей и две флопита) струваше под 1000 долара, ама нямаше долари (Правецът беше с целен екран, от телевизозор и без флопита).
10 Декември 2014 11:38
Е, тогава, поне за персонални компютри не е имало опашки...
10 Декември 2014 11:46
Тоз пред мен наистина живее в миналото! Нали като въведоха борда, казаха че като стегнем коланите, изплатим дълговете и се стабилизираме, ще вървим нагоре! И кво? Изплатихме ги,сега трупаме нови и пак сме в началната точка! Само дето вече никой не вярва че проблемите са за няколко години и ни чака светло бъдеще! И всички ми обясняват че не било като 1996-97г! Ха!
10 Декември 2014 12:02
"Казаха" ти и ти поВерва, ама 2001 гласува за царчето, да те оправи за 800 дни, после тройната ламя и т.н.
В действителност в Бг имаше реформи от 1998 до 2000г.
И не, имаше дефицит и на компютри и ги продаваха с някакви излишни книги, ще поровя в счетоводството на държавния военен завод, мисля, че дори за компютър+документация (експлоатационна документация за компютъра) бяха стигнали цена към 68 000 - за компютър с 5МБ твърд диск (5МБ, не ГБ ), ама тогава градската ЕИМ имаше 39МБ дискове и оправяше електроснабдяването и ВИК (256КБ РАМ).
Така е при социализЪма.

И, наближават празници, да ви кажа един виц от ония времена: Радиото съобщава, че сме продали 3 вагона компютри на Япония, на другия ден : опровержение: не били 3 вагона, а 9 вагона, и не били компютри, а компоти, и не сме ги продали на Япония, а са ни ги върнали от СССР, щото били разваленио.
10 Декември 2014 13:22
СЕГА, да ви попитам, защо липсва новината за диспута между Волгин и Ганев, в който е участвал и издателят на вестника Сашо Дончев ? Със сигурност е информацията за него е по-приятно четиво от неолиберасткия бълвоч тук. Добре че има интернет, иначе щях да си остана в неведение:

Автор: Александър Симов 10.12.2014 | Видяна 1460 пъти
Подсъзнателният страх на олигархията

/Поглед.инфо/ Интересна случка от дебата за социалната държава между Петър Ганев и Петър Волгин. Ганев, който този път се беше подготвил, а на места говори дори и интересно, стига до класическия капан за десни в България. Те всички, рано или късно, попадат в него с драматичен писък. Значи, от една страна, те не са за "социална", а за "правова" държава (сякаш едното може да бъде разделено от другото) и винаги стигат до темата, че не пазарът е виновен (пазарът е непогрешим, хахха), а политиците и олигархията изкривяват всичко. Тоест олигархията пречи. Ако питате онези летни протестиращи от миналата година и те бяха на протест срещу олигархията. Съществена част от дясното фентъзи е това, че ако се установят някакви мистични "правила", държавата изведнъж ще дръпне все едно сме й сипали ракетно гориво в двигателите, а всички дечица ще растат доволни, красиви и дебели под благия поглед на проповедниците на църквата на Айн Ранд. Но понеже никой не може да спре човека да вярва в политическия чиклит, всеки десен, ако го спрете на улицата, ще ви кажа, че негодува, мрази, хейти олигархията. Същото направи и Ганев. В момента обаче, в който дадеш инструмент на десницата за разправа с тази олигархия - а именно отнемането на нейната собственост, което е политическия еквивалент на удар с чук в топките, десният почва да върти очи, да говори несвързано и всячески да отбягва тази тема. Същото стана на дебата - Ганев стигна до задънената улица - олигархия има, но няма как това да се промени насила. Волгин каза точно обратното - "ами дайте поне да опитаме". Направи ми впечатление, че точно в тази част присъстващият на дебата мастит бизнесмен Сашо Дончев, очевидно прероден като закален либертарианец в този си живот, почна да нервничи. Той усети, че десният икономист е в капан, от който няма мърдане. След това, когато Волгин вече предложи наистина да опитаме да вземем собствеността на олигарсите (не на всички богати по принцип, а просто на тези, които са забогатели по нечестен начин), защото, цитирам дословно, "това са нашите пари", Дончев вече не издържа и почна да мърмори на висок глас: "Не са вашите пари. Не са вашите пари". Тогава Волгин нанесе големият удар - "Добре де, на другите ще ги вземем, вашите може и да ги оставим...". Мисля, че този дебат ще се запомни с това. С нервниченето на Дончев и с готината шега на Волгин.

Но след това, когато старият репортер излезе в студената софийска нощ и се загледа в капещите над неоновите светлини едри снежинки, се замисли по една изключително важна тема. Малко знам за Сашо Дончев и не съм наясно дали той може да бъде причислен към тъмната група на бизнесмени, които можем да наречем истински олигарси. Но не това е важното. Важното е, че един едър бизнесмен, който при това не бе посочен пряко, изведнъж се разпозна в идеята за народно отмъщение. Дори не за народно отмъщение, а за желанието за постигане на някаква справедливост.

И тогава загрях, че всеки един от българските богаташи, особено от тези, които са си натрупали кинтите, присвоявайки народни ресурси, без грам иновативност, а с безмерна алчност, всъщност дори на чисто генетично ниво знаят, че рано или късно тази страна пак ще стигне до времето, когато въпросът за собствеността ще бъде поставен на масата. В някакъв друг свят, в друго време сигурно това знание нямаше да е така остро и болезнено, но в нашата държава това подсъзнателно усещане съществува. И тук съучастник на олигархията съвсем не са левите хора, а парадоксално десните. Когато въпросът за справедливостта се постави в неговата изчистена форма, а именно, не е ли време да се опитаме да поправим прехода, който бе прецакан, защото някои предварително си раздадоха асата, те почват да си съскат клишетата и всеки разговор замира. Как се побеждава олигархия, ако не я удариш там, където най-много я боли. А там я боли. Ударът там я кара да вика.

Гледах как капят снежинките и си мислех, че България е минавала няколко пъти през този процес, когато унизените и оскърбените класи са получавали достатъчно сила, за да могат да поставят въпроса по категоричен начин и изпитах лека радост от това, че олигархията се страхува. Това е нейният единствен страх. Ако бъдат отсечени животворните й корени, всичко онова, което я пълни с ресурси, тя ще се разтопи като снежен човек през лятото. С други думи, има радикално решение на въпроса, който тормози всички ни. И тук не призовавам за процеси, трибунали или нещо такова. Но е ясно, че ако оставим собствеността на олигархията, можем да забравим всякакви светли идеи за различно бъдеще. И най-кресливите борци срещу нея всъщност ги е страх да приложат единствения инструмент, който работи.

Вървях в зимната си нощ и си казах, че надежда още има. Тази страна стана чудовищна люлка на десни експерименти, обикновените хора бяха изсмукани, смачкани, обезкървени, лишени от надежди, от мечти, от радости, те бяха крадени, грабени и подтискани, но, въпреки всичко, олигархията още се страхува от тях. Битката не е изгубена докрай. Те знаят, че всичко може да се преобърне. И най-вероятно ще се преобърне, когато най-малко го очакват.

Стори ми се дори, че снежинките капят революционно...

Прочети цялата статия тук: Подсъзнателният страх на олигархията - Александър Симов - Поглед Инфо
10 Декември 2014 14:07
БирникЪ,

Да вземем една друга цифра - приходите от концесии, които възлизат на 113 милиона лева. Излиза, че ние годишно си продаваме нашите богатства само за 113 милиона лева. Това мирише на всичко друго, но не и на нормално сключени договори. Смело мога да заявя, че корупционните практики тук са се вихрили. Та ако сравним тези две цифри, ще видим, че съотношението между приходите от концесии и приходите от такси е 1 към 8. Невероятно, ние самите не ценим малкото богатства, които имаме.

Министърът на икономиката трябва да работи в тази посока, да преразгледа досега действащите договори за концесии и да ги приведе към световната практика. Ще дам само един пример: от 2002 г. нашите икономисти се борят концесионната такса при добива на злато да се увеличи от 0,75% на 1,5%, докато в чужбина тя достига до 30-40%. Има откъде да дойдат пари, има как приходите да се увеличат стига някой наистина да иска да работи. Надявам се, че настоящият министър на икономиката ще се опита да работи в тази посока. Тук даже не споменавам останалите договори – за ЕРП-та, за централи и т.н. Ако ограничим корупцията отвсякъде до поносими размери, ще се справим с влиянието на дефлационния синдром. /БГНЕС
http://nakratko.bg/category/42/70302/ Мика Зайкова: Приходи от концесии за 113 млн. лв - вихри се корупция


10 Декември 2014 14:20
Ами, че първата цена на Правец 82 беше 4600 лева, при положение, че един Москвич (почти лека кола) струваше 5300.

Абе пияницо, кога Правец 82 се е продавал на дребно (по магазините), че го сравняваш с Москвич?
Продаваха се (доста по-късно) само Правец-8С за 1500 лв и Правец-8Д (не помня цената му).
11 Декември 2014 08:12
Затъваме, затъваме, значи има още до дъното, значи има още за крадене. Бързи кредити!
11 Декември 2014 08:23
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД