:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,601,080
Активни 280
Страници 3,160
За един ден 1,302,066

Марица и Тунджа заляха Одрин

Снимка: бтв
Каменните мостове в Одрин са наводнени от преливащите реки Марица и Тунджа.
Турският град Одрин бе залят от реките Марица и Тунджа, чието ниво се покачи до рекордни стойности заради проливните дъждове в България, предаде Дарик радио. Наводнени са улици, булеварди, жилища и магазини в редица квартали на града, като най-тежка е обстановката в квартала "Къраач". Там са изпратени войници и военна техника, които евакуират хората. Вчера и днес учениците са в принудителна ваканция. От регионалната служба по водите в Одрин съобщиха, че нивата на Марица и Тунджа продължават да се повишават.

Властите в Северна Гърция предупредиха за възможно преливане на река Арда заради препълване на язовир "Ивайловград" в България, писа в. "Катимерини", цитиран от агенция "Фокус". Река Еврос, както наричат гърците р. Марица, също е достигнала опасни нива на територията на Гърция.
2
1530
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
11 Декември 2014 22:37
Трябва да се отговори на въпроса: за какво са построени язовирите? Дали да поемат вода, която да съхранят и продадат на земеделците за напояване на посевите, или да стоят празни и в случай на обилните дъждове да приемат водата и предпазят от наводнения. Явно има противоречие и трябва да има компромис, може би.
12 Декември 2014 13:16
suhar 11 Декември 2014 22:37

Виждам, че се интересуваш от темата и затова ще ти отговоря. И за двете.

Язовирите се проектират да съхраняват определени обеми вода, която с контролираните си шлюзове да разпределят във времето. Също така те са проектирани да задържат големи приливни вълни, но само до определена степен. По принцип управителите на язовирите трябва да работят съвместно с метеоролозите и да снижават контролирано нивото на събраната вода при прогноза за големи валежи. Доколко това се прави не е проблем на проектирането и предназначението на язовирите, а на тяхното управление.

Язовирите имат едно съоръжение, наречено преливник. То е по-ниско от короната на язовирната стена и има грижата да изпуска автоматично всякакво количество вода, надвишаващо дадено ниво, и по този начин да предпазва стената от прекалено натоварване и скъсване. В този смисъл преливането е нормална операция.

Държа да отбележа, че всичко се прави с определена мярка. Има коефициент на очакван риск, който се взема пред вид, като проектантите и възложителите се надяват да не се случва нещо по-критично.

Теоретично е възможно да се случи потоп, при който да се напълни празен язовир, че и да прелее, но почти никой не проектира язовири да се справят с такива количества.

Също така трябва да отбележа, че всеки язовир си има санитарен минимум на водата, която трябва да съдържа. В язовирите живеят риби и растения. Намалее ли водата под санитарния минимум, се сгъстява мястото им за обитаване и те започват да измират и гният.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД