Сръбските хакери разпратиха до медиите снимки с данните на гражданите, с които са се сдобили. Така те доказват твърденията си, че са проникнали в базата данни на държавните институции. |
Към мейла си като доказателство хакерите са прикрепили копия от таблици с данните на граждани от Нови Белград, Вождовац, Нови Сад и Ягодина. "Обявяваме какво сме направили и показваме тези данни на обществеността по няколко причини. Първата и най-главната е, че нашата киберполиция преследва изключително сръбските хакери, докато игнорира албанските. Сега те ще имат конкретен повод да ни издирват, вместо да си губят времето."
Другата причина за действията им е, че смятат, че хората имат нужда да знаят доколко е застрашен личният им живот и как с помощта на тези данни всеки може да открие абсолютно всяка информация за тях. Третото им основание е, че след няколко такива атаки държавата най-накрая ще разбере, че системите й са слаби, и ще започне да ги защитава по-добре. Петимата хакери твърдят за себе си, че са по-възрастни от 19 години.
Сред разкритите от тях данни са уникалните идентификационни номера, които са дадени на всички бивши граждани на Социалистическа федеративна република Югославия. Системата, въведена през 1976 г., все още се ползва от бившите югорепублики.
СПОРОВЕ
Германия няма да позволи отваряне на преговорната глава за присъединяване на Сърбия към ЕС, докато страната не редактира текстовете в Конституцията, отнасящи се до Косово, и не продължи диалога с Прищина, предадоха местни медии. Междувременно говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич заяви, че Москва смята Косово за част от Сърбия, коментирайки решението на Международния олимпийски комитет да приеме за пълноправен член комитета на Косово.