Макар че преди брифинга демонстрира добро настроение, шефът на НЕК Петър Илиев (вляво) обяви, че в края на годината чистата загуба на дружеството ще бъде поне 600 млн. лв. |
Общият размер на задълженията на компанията е над 3.5 млрд. лв. От януари 2014 г. до края на октомври загубите на НЕК от продажбата на регулирания пазар са над 850 млн. лв. Отделно от това само през януари компанията е изтеглила заеми от Българския енергиен холдинг за над 1 млрд. лв., с които да се разплати към производителите. И в момента обаче плащанията към тях са едва около 50-60% от дължимото. "Към днешна дата положението е повече от отчайващо. Дължим над 1.2 млрд. лв. само към производителите на енергия. Това е баснословна сума. Ситуацията в дружеството надминава и най-мрачните ми очаквания. Като дойдох и видях, все едно ме удариха не знам с какво по главата", призна шефът на НЕК.
Дефицитът тази година е натрупан в резултат от последните решения на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). В момента НЕК купува тока за 191 лв. за мегаватчас и го продава за 125 лв. Затова Илиев смята, че цената, на която НЕК продава тока, трябва да се повиши от 1 януари, макар да продължи да не покрива изцяло реалните разходи на компанията. В момента заявления за по-скъп ток в ДКЕВР са внесли единствено част от тецовете.
Илиев остро разкритикува ниската цена, на която АЕЦ "Козлодуй" продава енергията си. Тази цена също е зададена с решения на ДКЕВР. "30 лв. за мегаватчас? Няма такава цена, това е смешно. Това не е малка ВЕЦ - човекът да си я е сглобил на двора от подръчни материали", обясни шефът на НЕК. Същата била ситуацията и с цената на тока от "Марица-изток 2".
Едно от възможните решения е НЕК да купува от топлофикациите само електроенергията, произведена по високоефективен начин, а за останалите количества те да търсят купувачи на свободния пазар. Същият механизъм трябвало да се приложи и към заводските централи. Подобна идея неотдавна бе загатната и от регулаторния орган.
"Мечтая за време, когато ДКЕВР няма да определя цената, а ще има методика за тока, а ДКЕВР само ще проверява и регулира", каза още Петър Илиев. Той ще настоява и за промяна на енергийните закони, така че НЕК да има право да контролира измервателните уреди на производителите, за да няма измами. Ако ситуацията остане същата, показателите на НЕК ще се влошат още. "НЕК ще продължи да затъва, това е", заяви Илиев.
НЕЯСНОТИ
Членовете на ДКЕВР ще се избират от парламента, а не както досега - с решение на Министерския съвет. Това предвиждат поправките в Закона за енергетиката, които вчера бяха приети на първо четене от енергийната комисия в НС. Предвижда се контролният орган да се раздели на два подсъстава - за води и за енергетика, но шефът на ДКЕВР ще е един. Сегашният шеф на комисията Светла Тодорова възрази срещу изискването заседанията на комисията да са изцяло открити. "Имаме доста заседания, само жалбите на година са 8000, които приемаме на закрито заседание. Това означава да каним и тях. Има и вътрешни въпроси на самата комисия, затова може би не е целесъобразно", каза тя.
ЯСНОТА
Всички документи по спрения проект "Южен поток" да бъдат предоставени в деловодството на парламента, реши вчера комисията по енергетика. "Документите да дойдат в деловодството на парламента със съответния гриф за сигурност. Всеки си носи отговорност, ако разгласи търговска или служебна тайна", заяви депутатът от РБ Мартин Димитров, който инициира решението. Предложението бе подкрепено от всички депутати с изключение на бившия икономически министър и депутат от БСП Драгомир Стойнев, който се въздържа.