През последните 10 години от България незаконно са изтекли 25 милиарда долара. Това показва разпространен вчера анализ за изтичането на капитали, направено от неправителствената организация "Глобъл файненшъл интегрити". Проучването обхваща общо 145 държави, като България е поставена на 33-о място.
През 2012 г. сме загубили 1.762 млрд. долара спрямо 1.792 млрд. през 2011 г. Освен през 2008 г. най-много пари са изтекли от България пред 2007 г. - 4.6 млрд. долара, показват данните от анализа. Най-малко изтичане на пари от България е отчетено през 2010 и 2009 г. - съответно 730 и 866 милиона долара. Най-много пари са изтекли през 2008 г. - 5.3 милиарда долара и през 2007 г. - 4.6 милиарда долара.
През десетилетието общото незаконно изтичане на капитали по света е достигнало 6.6 трилиона долара, или около 4% от цялата световна икономика. Докладът отчита, че почти един трилион долара са изтекли от развиващите се страни през 2012 г., което говори за рекордно ниво на корупция, пране на пари и използване на фалшиви търговски документи. Проблемите са най-сериозни при големите, но зле регулирани икономики като Бразилия, Китай, Индия и Русия. Първите 10 се допълват от Индия, Малайзия, Саудитска Арабия, Бразилия, Индонезия и Тайланд.
Основният начин за изтичане на пари е чрез фалшиви фактури при внос и износ, се посочва в анализа.
Междувременно у нас започна национална информационна кампания за борба срещу нелегалната търговия с цигари. Тя се осъществява от Агенция "Митници", Министерство на вътрешните работи и Центъра за изследване на демокрацията. Организатор е Инициативата "Срещу незаконната търговия", в която се обединяват пет тютюневи компании. Изследване на независимата агенция за пазарни проучвания AC Nielsen по поръчка на инициативата показва, че за второто тримесечие на 2014 г. нивото на потребление на нелегални цигари средно за страната достига до 20%, а градовете с най-високи нива са Сливен (70%), Свиленград (65.4%), Сандански (48.5%), Пазарджик (45,5%) и Пловдив (43%).
Най-малко изтичане на пари от България е отчетено през ...
Бе то е ясно, че никой не се е отчитал за незаконните си транзакции на анализаторите, ама все пак е любопитно, освен активността на слънчевото греене и насоката на нещо си на автора, какви други индикатори са използвали?