:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,581
Активни 699
Страници 21,146
За един ден 1,302,066

Държавата поема изцяло санирането на панелките

Банката за развитие получава гаранции за 1 млрд. лв. и ще отпуска кредити на общините
СНИМКА: БГНЕС
Лиляна Павлова
Амбициозен, но неясен план за санирането на панелки за милиарди левове, който започва ударно да се прилага от 1 януари, обяви вчера регионалният министър Лиляна Павлова. Само през 2015 г., когато има и местни избори, за него ще бъдат похарчени 1 млрд. лв. Още на старта обаче се налагат ограничения. Основното ново правило на програмата е, че ще могат да кандидатстват сдружения на собствениците от блокове с над 36 жилища, но не и отделни входове. Проектите ще се движат не от държавата, а от общините. Създава се и фонд, който да поеме 100% финансирането, без ангажимент от страна на домакинствата.

Новият план за жилищно обновяване бе оповестен след среща на регионалния министър с кметовете на 28-те областни града. На нея присъстваха и вицепремиерите Томислав Дончев, Румяна Бъчварова и финансовият министър Владислав Горанов. Според обявените намерения собствениците на жилища в панелни блокове ще могат да кандидатстват пред общините за безвъзмездно финансиране. Условието е да кандидатства цял блок с поне 36 апартамента, а не отделни входове, както беше досега в проекта към програмата по "Регионално развитие" 2007-2013 г. Според статистиката на Министерството на регионалното развитие (МРР) в България има 70 259 сгради панелно и стоманобетонно строителство, в тях има 1,123 милиона апартамента и те са основно в 28-те областни града.

Програмата отново ще е част от проект "Енергийно обновяване на българските домове". Досега 75% от финансирането се поемаше от европейските фондове, а 25% трябваше да бъдат осигурени от собствениците на жилищата. Заради високата цена и нуждата да се вземат заеми санирането на практика спря. Сега държавата ще поеме и тези 25%, обясни министър Павлова. За целта Българската банка за развитие (ББР) ще получи държавна гаранция за 1 милиард лева. На тази база ще бъде създаден фонд за привличане на ресурс от международни финансови институции за санирането. ББР ще дава средства през общините на сдруженията на собствениците. За да няма и дискриминация за вече започнато саниране на сгради, е взето решение тези 25% да се връщат на собствениците, обясни още Лиляна Павлова. Не е уточнено обаче как ще става това и дали започнатите вече проекти ще бъдат довършени.

"Ангажиментът на етажната собственост като участник и основен бенефициент държавното субсидиране е да регистрира сдружение на собствениците по Закона за управление на етажната собственост", обясни министърът. Според нея сдружението на практика ще дава съгласие общината да извърши всички дейности за обновяване на жилищната сграда от негово име.

Според предварителния план ще се разшири и гамата от мерки за енергийна ефективност. Освен изолации, смяна на дограми, ремонт на покриви, мазета и общи части, смяна на осветителната система сега се говори и за смяна на вертикалните щрангове на отоплението в блоковете. Това обаче е технически сложен за изпълнение и скъп процес, по който има много въпроси, но експертите по програмата уверяват, че те щели да бъдат решени. Най-грубите сметки сочат, че средно за една сграда ще се похарчат около 200 хил. лв.

Програмата очевидно набляга на санирането на по-големите блокове, защото досега не е заявен сериозен писмен интерес от нито една сграда от типа на ЕПК с по 16 и повече етажа, в които има по над 80 апартамента. Проблемът е, че в големите блокове е почти невъзможно да се постигне съгласие и финансова готовност от всички собственици. Сметките в досегашните проекти по саниране сочат, че едно домакинство трябва да плати средно между 4000 и 7000 лева.

В блоковете, където често има единични санирани апартаменти и сменени дограми, няма да се налага наново смяна на дограми или на изолация. Ако обаче изолацията не е достатъчно добра, ще бъде надградена, а накрая ще трябва сградата да е боядисана в един цвят, планират управляващите.

От обявените вчера планове не става ясно какъв финансов ресурс общо ще бъде вложен в санирането, колко ще е нужният за всички сгради и колко ще останат без възможността да бъдат обновени за сметка на бюджета.



ОБЩИНСКИ

Министерството на регионалното развитие ще координира дейностите по санирането и ще издава методически указания на общините. Вече има и типови документи за кандидатстване, обясни Лиляна Павлова. Председателят на сдружението на общините Тодор Попов от своя страна заяви, че досегашната програма била тромава и неразбираема за хората. Кметът на Варна Иван Портних допълни, че общината вече има готови проекти, с които ще кандидатства след откриването на държавната програма. Фирмите изпълнители ще се наберат, след като бъдат обявени търгове. Ще се състави листа с максимално широк кръг фирми. Строителите ще бъдат задължени първо да завършват дадена сграда, а след това да започват следваща. Първите блокове ще бъдат санирани най-рано през лятото на 2015 г., ако дотогава приключат тръжните процедури.
76
11442
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
22 Декември 2014 19:14
Амбициозен, но неясен план за санирането на панелки за милиарди левове

Какво му е неясното - "амбициозен план" за прибиране на няколкостотин милиона комисиони.
22 Декември 2014 19:35
Тая новина вече я четем за 10 път и все нещо става, та парите не стигат до хората. Преди време даже търг за обслужваща банка имаше, естествено, спечелен от КТБ. Колко пари на този фонд са потънали там? Сега избраната банка сигурно ще е Общинска
22 Декември 2014 19:36
Реформираните демократи - умни и красиви - как се отнасят към осъществяването на резидентската мечта за разпределянето на милиарди обществени пари към строителните фирми? Ирландската овчарка е ясна - вече преглежда каталозите с оферти за закупуване на луксозен имот в екзотична страна, способен да превърне българската зима в тропическо лято.
22 Декември 2014 20:04
Ангажиментът на етажната собственост като участник и основен бенефициент държавното субсидиране е да регистрира сдружение на собствениците по Закона за управление на етажната собственост"


Ето я най-страшната уловка - задължението да се сдружават, което по Конституция е право, заради два пръста стиропор и некачествена мазилка.
Виждали сте на какво заприличаха "санираните" сгради след градушката в София това лято.

А и да не се намерят пари за саниране, съседите, събрани от кол и въже, ще си останат насила "сдружени". Дано не се подлъжат.
Кое налага "сдружаването", щом санирането ще е безвъзмездно
Каква е далекобойната цел на това принудително сдружаване?
Ако се окаже, че сградите имат нужда от конструктивно укрепване, къде ще преселват хората? Ако на някого не му е до преселване в момента - има бебе или тежко болен вкъщи?
22 Декември 2014 20:08
И аз това щях да питам: ами фугите и връзките?
22 Декември 2014 20:09
Ами отрязаните панели, които правят панелите направо опасни?
22 Декември 2014 20:16
"Сметките в досегашните проекти по саниране сочат, че едно домакинство трябва да плати средно между 4000 и 7000 лева."

Ще плати разбира се. Притежаването на имот винаги е свързано с разходи по поддръжка и ремонт.
22 Декември 2014 20:23
tester
22 Декември 2014 20:16

Сумите, които им прибират, задължавайки ги да теглят заеми, са двойно по-големи от онези, които биха платили, ако си "санират" жилищата самостоятелно, без да им се месят обищини и крадливи министри. Поредният балон, като вече няма откъде да цицат. Инак щеше ли нищото, курдисано в президентството, само за това да плещи - за да може, както са посочили колегите по-горе, да се сдобие с още някое имотче в чужбина, платено в брой.

Ако наистина ставаше дума за обновяване на сградите, нямаше да се настоява толкова за сдружаване на собствениците. Това е далекобойната цел на упражнението с всичките й последствия, освен, разбира се, облажаването на точно определени фирми и субекти зад тях.
22 Декември 2014 20:26
Ако се окаже, че сградите имат ужда от конструктивно укрепване, къде ще преселват хората? Ако на някого не му е до преселване в момента - има бебе или тежко болен вкъщи?


Ша чака да падне блока и тогаз!


22 Декември 2014 20:28
Ша чака да падне блока и тогаз!


Ахъм, стиропорът страшно ще укрепи блока, нали?
22 Декември 2014 20:30
На тази база ще бъде създаден фонд за привличане на ресурс от международни финансови институции за санирането.


И тези институции с благотворителна цел ще се бръкнат да санират безплатно нашите панелки?
Боже, какви крадливи малоумници ни управляват.
22 Декември 2014 20:32
Ако наистина ставаше дума за обновяване на сградите, нямаше да се настоява толкова за сдружаване на собствениците.


Ако не се сдружат собствениците, на филанкишията ли ще се преведат парите? С кого ще сключи договора за строителство изпълнителят на ремонта?
И споменаването на Президента е ей така, да се каже нещо.
22 Декември 2014 20:35
Как им идват наум подобни дивотии? Откъде накъде ще финансират безвъзмездно с пари на данъкоплатците саниране на частни сгради и то от лицензирани фирми?

По тази логика всеки собственик на друг имот може да поиска от държавата пари за ремонт.
22 Декември 2014 20:36
tester

Президентът е, който катадневно се натиска да ни санира.. Впрочем в "Горещите" wvw е дал линк с мнения под същата статия, съвпадащи с моето. Тъй че Вие си се сдружавайте, щом толкова Ви допада, със съвършено сучайни хора, но ако утре "сдружанието" не Ви разреши да си продадете апартамента например, сърдете се на себе си.
http://pik.bg/%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82-12-%D0%BC%D0%BB%D0%BD-%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-news264605.html
22 Декември 2014 20:37
Ако не се сдружат собствениците, на филанкишията ли ще се преведат парите? С кого ще сключи договора за строителство изпълнителят на ремонта?
И споменаването на Президента е ей така, да се каже нещо.


Добре де, ама за какво е споменаването на сдружените собственици тука, след като общините ще сключват договора и ще плащат по него?
22 Декември 2014 20:42
По тази логика всеки собственик на друг имот може да поиска от държавата пари за ремонт.



Патагонецо, в някои държави точно това прави държавата - нали затова събира данъци. Помага за ремонта на частни сгради. У нас обаче освен да те "сдружава" зорлем и да те облепва със стиропор срещу двойно по-висока цена от реалната....
22 Декември 2014 20:48
Впрочем Змея беше дал снимки преди време как изглеждат санираните сгради след градушката в София това лято. В нашия квартал всичките до една изглеждаха като обстрелвани с миномети. За разлика от несанираните с нормална мазилка.
Прехвърлям линкове от снимките му.
http://3.bp.blogspot.com/-W_hZLWDsWV0/U9JPXe4uGBI/AAAAAAAACTI/YH1GOuQl810/s1600/9.jpg
http://www.izolacii.eu/php_pix/statii/557/c7fb1966cfe44c494a17552e2c060dd5.jpg
22 Декември 2014 20:52
Ако собствениците на очуканите от градушка жилища имат застраховки, то тогава ще получат едни освежени фасади.
22 Декември 2014 20:58
Патагонецо, в някои държави точно това прави държавата - нали затова събира данъци.

А може ли по-конкретно? В коя държава?
22 Декември 2014 20:58
И след всяка градушка - ще се санират наново!
А защо нормалните фасади, несанираните, не пострадаха от градушката?
22 Декември 2014 21:00
Държавата поема изцяло санирането на панелките

Сериозно?
Пак ли ще правим на бедните и циганите с нашите данъци ремонти?
22 Декември 2014 21:01
Отделно - мухълът, плесените и гъбичките в "санираните" сгради. То е бонусът към усилените шумове вътре в сградата.
22 Декември 2014 21:02
Притежаването на имот винаги е свързано с разходи по поддръжка и ремонт.

А стига бе!
8)
22 Декември 2014 21:04
Ако не се сдружат собствениците, на филанкишията ли ще се преведат парите? С кого ще сключи договора за строителство изпълнителят на ремонта?

А ако се сдружат хората солидарна ли ще е отговорността? Ако бай Иван от горния етаж не може да плаща,аз ще съм отговорен ли?
22 Декември 2014 21:04
С една дума, обобщено - сдружаваш се и преставаш да притежаваш частна собстеност, защитена от Конституцията.
С всички последствия от насилственото "сдружаване" със сульо и пульо, защото повечето не живеем в семейни блокчета.
22 Декември 2014 21:07
Архангел
22 Декември 2014 21:04

Да, това е една от целите - обща сметка за блока. Домоуправителят да събира парите. Ако не ще, назначават ти от правилната компания, за да го издържаш и него.
Но това е по-малката беда.
И си заживявате щастливо в комуна, която някой ден ще се окаже чужда собственост, а вие - наематели. В най-добрия случай.
22 Декември 2014 21:13
и после ще увеличат данъците и наемите на санираните частни и общински жилища
икономиката буксува има дефлация вместо да налеят тези пари в нея те за саниране ми говорят


22 Декември 2014 21:18
Смятах, че всички са разбрали какво ни се готви, когато Хасан Адемов или Адем Хасанов беше пробута закона за "етажната собственост". Тогава Жана, мисля, на пръсти обясняваше последствията. Но на нас, българите, акълът ни идва винаги когато вече е неспасяемо късно.
22 Декември 2014 21:19
Сега държавата ще поеме и тези 25%, обясни министър Павлова.


1. Това с парите на Павлова или на останалите данъкоплатци?
2. Колко струва поддръжката на санирането през целия жизнен цикъл на сградата? За това ли е сдружението?

Оставете хората на мира. Ако някой иска да санира - направете му отстъпка от данъците и готово....
22 Декември 2014 21:21
Отстъпка от данъците, Фанта, по закон се прави само ако е саниран целият блок. Т.е. на практика отделният апартамент не е частна собственост.
Свърши тя.
22 Декември 2014 21:23
А балъците, които са се минали да платят 25%, ще получат ли някаква компенсация?
22 Декември 2014 21:24
ablepsia
Смятах, че всички са разбрали какво ни се готви, когато Хасан Адемов или Адем Хасанов беше пробута закона за "етажната собственост".

На този най-велик измежду всички велики социални експерти ли дължим изключително некадърно написания ЗУЕС, пред който стария Правилник (ПУРНЕС) отпреди 50 г. блестеше направо като Напальонов кодекс?
22 Декември 2014 21:28
Отделно - мухълът, плесените и гъбичките в "санираните" сгради. То е бонусът към усилените шумове вътре в сградата.


Мухъл се появява когато не се проветрява често. Новата дограма е много добре уплътнена и на практика няма никаква циркулация на въздуха. Не се сещам каква е връзката между "усилените шумове вътре в сградата" и поставянето на външна топлоизолация.
22 Декември 2014 21:29
Комисионни от едни стотици милиони са малката цел.
Голямата е създаването на класата на рентиерите в България, след като от това сдружение на етажната сибственост / в условията на българските разправии / не малка част от живущите няма да могат да си върнат заемите като част от солидарната вноска по санирането , за което днес се мълчи.
И на вратата в един ден ще почука щастлив чичко съдия- изпълнител.
В Източна Германия цели панелни блокове по тази схема станаха собственост на юридически / физически сдружени / лица и сега се отдават под наем апартаментите в тях.
22 Декември 2014 21:31
Не, не точно на него, но той беше голям негов адепт.
22 Декември 2014 21:45
цитат вестник Сега: В Германия вече говорят за санирането като за голяма лъжа*
Много хора смятат, че лепенето на изолиращи плочи по стените помага за запазване на топлото. Но ново проучване сочи, че разходите за това надвишават драстично спестените пари
"Ди Велт"

tester в германия санирането се провали с гръм и трясък.

22 Декември 2014 21:50
tester в германия санирането се провали с гръм и трясък.

А бе, то, и частните пенсионни фондове се провалиха с гръм и трясък в Полша и Унгария, ама нас к'во ни грее ?
22 Декември 2014 22:04
Много отдавна протягат мръсните си лапи към жилището на българина, гадовете! Много им се иска да си рентиерстват, а народът да е роб и да им плаща наемите.
22 Декември 2014 22:05
Ето тук може противниците на ремонтирането на стари панелни сгради да се ограмотят малко:

http://urbaneu.wordpress.com/2013/08/13/strategy-of-reconstruction/

22 Декември 2014 22:09
Мамини златни .Безплатно - Държавата поема изцяло санирането....Как да не я мляснеш по сочните джуки
22 Декември 2014 22:12
tester в германия са направили достатъчни проучвания.
аз пък не искам да ми сменят дограмата.нямам ли поне тази свобода да кажа нещо за санирането.
или както се казва какво значи тук някаква си личност.по добре съборете панелките и постройте нови жилища.ще е по ефективно.
22 Декември 2014 22:12
Като толкова им е важно санирането защо не отпускат нисколихвени или безлихвени заеми на индивидуалните собственици? Да, ама не. Както гласи всеизвестната максима, направо аксиома - каквото и да говорят, става дума за едни пари.
22 Декември 2014 22:14
tester, що смяташ, че баш със стратегиите на ЕС-ес ше ни убедиш в правотата си?
22 Декември 2014 22:18
Като толкова им е важно санирането


Всъщност обновяването и ремонтирането на старите ЕПЖБ-та е важно за живеещите в тях. Важно е за възпитаване на вкус и усет към красивото у децата.

Няма как да ви убедя, след като толкова сте привикнали към грозните гледки на рушащи се жилища, че всеки опит да се доведат до малко по-приличен вид ви дразни.
22 Декември 2014 22:18
trunk22 Декември 2014 22:09

Мамини златни .Безплатно - Държавата поема изцяло санирането....Как да не я мляснеш по сочните джуки


Каква енергийна ефективност когато има хора които са натрупали 6000-7000 лв дълг към топлофикация.
дали е санирано или не жилището им те както не са плащали така и ще продължат да не плащат за парно и топла вода.
сега какво излиза хем са недобросъвестни хем държавата с нашите пари "безплатно" ще им санира жилищата.
22 Декември 2014 22:22
Ако смяната на дограма и лепенето на изолация е достатъчно за саниране при панелките... А кой ще ремонтира заварките? Само, че за заварките трябва основен ремонт.. и хората трябва да се изнесат? Или бъркам?

Ако панелките се санират само с нова дограма и лепене на изолация, смяна на щрангове.. това е все едно да се увие ла*но в целофан...
22 Декември 2014 22:23
Що се хабите, питайте/ четете Stern.
22 Декември 2014 22:24
Всъщност обновяването и ремонтирането на старите ЕПЖБ-та е важно за живеещите в тях. Важно е за възпитаване на вкус и усет към красивото у децата.

а плетнарката на дядо на село няма ли да санираш
или това важи само за панелките
ами тези кооперации в софия дето почнаха вече да им падат стените
щото са от преди 70-100 години
ето ти го истинския проблем
Архитекти вещаят мрачно: При 7 по Рихтер в София се руши целият център, оцеляват само панелките

22 Декември 2014 22:34
Чиста глупост е идеята, че лепенето на стиропор по сградите е саниране, и че има смисъл.
22 Декември 2014 22:37
Аз пък питам защо държавата ще плаща 100% от санирането на частни жилища? И то подборно - панелки, над 36 броя в блок, в големите градове. Аз също съм данъкоплатец и искам да санират и моя етаж от къща. Двете със сестра ми ще си направим етажна собственост и да ни платят. Ако не - ще питам в ЕС дали това не е непозволена държавна помощ за стоителните и други фирми, участващи в кражбата-саниране.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД