Амбициозен, но неясен план за санирането на панелки за милиарди левове, който започва ударно да се прилага от 1 януари, обяви вчера регионалният министър Лиляна Павлова. Само през 2015 г., когато има и местни избори, за него ще бъдат похарчени 1 млрд. лв. Още на старта обаче се налагат ограничения. Основното ново правило на програмата е, че ще могат да кандидатстват сдружения на собствениците от блокове с над 36 жилища, но не и отделни входове. Проектите ще се движат не от държавата, а от общините. Създава се и фонд, който да поеме 100% финансирането, без ангажимент от страна на домакинствата.
Новият план за жилищно обновяване бе оповестен след среща на регионалния министър с кметовете на 28-те областни града. На нея присъстваха и вицепремиерите Томислав Дончев, Румяна Бъчварова и финансовият министър Владислав Горанов. Според обявените намерения собствениците на жилища в панелни блокове ще могат да кандидатстват пред общините за безвъзмездно финансиране. Условието е да кандидатства цял блок с поне 36 апартамента, а не отделни входове, както беше досега в проекта към програмата по "Регионално развитие" 2007-2013 г. Според статистиката на Министерството на регионалното развитие (МРР) в България има 70 259 сгради панелно и стоманобетонно строителство, в тях има 1,123 милиона апартамента и те са основно в 28-те областни града.
Програмата отново ще е част от проект "Енергийно обновяване на българските домове". Досега 75% от финансирането се поемаше от европейските фондове, а 25% трябваше да бъдат осигурени от собствениците на жилищата. Заради високата цена и нуждата да се вземат заеми санирането на практика спря. Сега държавата ще поеме и тези 25%, обясни министър Павлова. За целта Българската банка за развитие (ББР) ще получи държавна гаранция за 1 милиард лева. На тази база ще бъде създаден фонд за привличане на ресурс от международни финансови институции за санирането. ББР ще дава средства през общините на сдруженията на собствениците. За да няма и дискриминация за вече започнато саниране на сгради, е взето решение тези 25% да се връщат на собствениците, обясни още Лиляна Павлова. Не е уточнено обаче как ще става това и дали започнатите вече проекти ще бъдат довършени.
"Ангажиментът на етажната собственост като участник и основен бенефициент държавното субсидиране е да регистрира сдружение на собствениците по Закона за управление на етажната собственост", обясни министърът. Според нея сдружението на практика ще дава съгласие общината да извърши всички дейности за обновяване на жилищната сграда от негово име.
Според предварителния план ще се разшири и гамата от мерки за енергийна ефективност. Освен изолации, смяна на дограми, ремонт на покриви, мазета и общи части, смяна на осветителната система сега се говори и за смяна на вертикалните щрангове на отоплението в блоковете. Това обаче е технически сложен за изпълнение и скъп процес, по който има много въпроси, но експертите по програмата уверяват, че те щели да бъдат решени. Най-грубите сметки сочат, че средно за една сграда ще се похарчат около 200 хил. лв.
Програмата очевидно набляга на санирането на по-големите блокове, защото досега не е заявен сериозен писмен интерес от нито една сграда от типа на ЕПК с по 16 и повече етажа, в които има по над 80 апартамента. Проблемът е, че в големите блокове е почти невъзможно да се постигне съгласие и финансова готовност от всички собственици. Сметките в досегашните проекти по саниране сочат, че едно домакинство трябва да плати средно между 4000 и 7000 лева.
В блоковете, където често има единични санирани апартаменти и сменени дограми, няма да се налага наново смяна на дограми или на изолация. Ако обаче изолацията не е достатъчно добра, ще бъде надградена, а накрая ще трябва сградата да е боядисана в един цвят, планират управляващите.
От обявените вчера планове не става ясно какъв финансов ресурс общо ще бъде вложен в санирането, колко ще е нужният за всички сгради и колко ще останат без възможността да бъдат обновени за сметка на бюджета.
ОБЩИНСКИ
Министерството на регионалното развитие ще координира дейностите по санирането и ще издава методически указания на общините. Вече има и типови документи за кандидатстване, обясни Лиляна Павлова. Председателят на сдружението на общините Тодор Попов от своя страна заяви, че досегашната програма била тромава и неразбираема за хората. Кметът на Варна Иван Портних допълни, че общината вече има готови проекти, с които ще кандидатства след откриването на държавната програма. Фирмите изпълнители ще се наберат, след като бъдат обявени търгове. Ще се състави листа с максимално широк кръг фирми. Строителите ще бъдат задължени първо да завършват дадена сграда, а след това да започват следваща. Първите блокове ще бъдат санирани най-рано през лятото на 2015 г., ако дотогава приключат тръжните процедури.
Амбициозен, но неясен план за санирането на панелки за милиарди левове
Какво му е неясното - "амбициозен план" за прибиране на няколкостотин милиона комисиони.