Граждани излязоха на протест пред ВСС с искане за наказания за магистратите, укрили престъпления с отказите си да разглеждат сигнали на граждани. |
Недоволството на съдиите избухна през декември заради съмненията за манипулиране на случайното разпределение на делата и злоупотребите в СГС. Чашата преля покрай скандала с разпределението на делото за фалита на КТБ, както и с процеса за несъстоятелност на "Белведере дистрибуция" и "Домейн Менада", заради което френският посланик каза, че в съдебната система има "гнили ябълки".
Съветът най-сетне реши 12 от членовете му до края на януари да направят проверка на дейността на ръководството на градския съд. А Галина Карагьозова от съвета направо каза, че след изнесените от съдиите данни може да започне дисциплинарно производство срещу ръководството на съда. В този смисъл се изказа и Калин Калпакчиев. За дисциплинарна процедура обаче са нужни поне 5 подписа от членовете на съвета. "Сега" научи, че има стабилен отпор и едва ли ще се намерят петима, които да сложат подпис. По закон обаче дисциплинарна процедура може да бъде инициирана и от министъра на правосъдието, както и от висшестоящ административен ръководител.
ОБЯСНЕНИЯ
ВСС потърси обяснения от министъра на правосъдието Христо Иванов за думите му, че изборът на председател на Върховния касационен съд е предрешен. Членовете му видяха конспирация в думите и сценарий за предсрочно разпускане. Министър Иванов обясни, че изказването му е заради "натрупване на обстоятелства" - голямото забавяне между първата процедура, провалена през септември, и откриването на втора месеци по-късно, изказването на Милка Итова от ВСС, че забавянето е заради търсенето на консенсус за подходящия кандидат. "Наистина е страшно важно да е ясно, че решението е взето в момента, в който се гласува", обясни министърът.