:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,492
Активни 754
Страници 22,057
За един ден 1,302,066

Общините се вдигат на протест заради спрените от БДЖ влакове

Железницата пази до последния момент в тайна засегнатите градове. Не е ясно как са подбрани линиите, нито колко пари ще се спестят
БГНЕС
Само на русенската жп гара до вчера бяха събрани над 2000 подписа срещу закриването на влакове. Подписката е била организирана от транспортния отдел на гарата. Намеренията на БДЖ са една трета от влаковете, които минават през Русе, да бъдат спрени.
Решението на БДЖ да спре 38 влака, а други десет маршрута да бъдат съкратени, рязко вдигна общественото недоволство в засегнатите общини. Допълнително напрежение внесе и фактът, че решението бе взето почти инкогнито на 23 декември, конкретните линии бяха обявени едва на 9 януари, а спирането на влаковете стана на 12 януари. Така хората и общините не бяха предупреди в разумен срок, за да могат да осигурят алтернативен транспорт. В някои от случаите влакът е единственият обществен транспорт до съответното населено място. Ползват го работници и ученици, за да стигнат до по-големите градове. Затова във всички засегнати общини вече вървят подписки срещу решението. Готвят се и национални протести за 17 януари.

Съкращенията на влакове трябва да се съгласуват с областните управители и кметовете на населените места, а не просто да бъдат уведомявани, каза вчера пред "Фокус" председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев. Той бе в Габрово, където се проведе протест срещу спирането на 10 влака от града до Царева Ливада.

"Няма безболезнена реформа, но трябва да е направена така, че най-малко да пострадат и работещите в системата, и пътниците", подчерта още Бунев. Според него работещите в системата тепърва ще се организират по законовия ред за по-широки протестни и евентуални стачни действия. В Карлово се готвят на 17 януари да блокират линията от София за Бургас, тъй като от днес там не вървят общо 12 влака от и за града. Голям митинг ще има и в Горна Оряховица.

Парадоксално, но и показателно за хаоса, в който се правят промените в разписанието, е, че в Перник младежката организация на БСП организира подписка срещу спирането на 5 влака по линията до София. В списъка на БДЖ няма нито един спрян влак за Перник. Но не е изключено това да стане идните седмици, тъй като е предвидено от февруари да се спрат още 90 влака, които отново се пазят в тайна.

БДЖ обяснява, че спирането на влаковете е по финансови причини. Но няма финансова обосновка колко точно пари се спестяват, нито пък къде ще бъдат пренасочени те. "Влакове, които масово превозват пътници сутрин и вечер към работните им места, няма да се спират, но няма как обеден влак с няколко души да продължи да се поддържа", казаха от БДЖ. Оттам обясняват, че например намаляването на влаковете от Габрово до Царева Ливада от 22 на 12 дневно в двете посоки е заради ниската им ефективност - едва 7%. Композициите имат капацитет от 7000 места, а возят едва 316 пътници на ден. Тази линия, открита преди малко повече от век от цар Фердинанд, всъщност осъществява връзката на Габрово с линията Русе - Стара Загора - Подкова.

Друг пример е пътническият влак от Стара Загора за Сливен в 4:25 ч., който отчита 4% ефективност и в този час вози средно 12 души. Също от Стара Загора към Горна Оряховица с влака в 19:05 ч. пътуват средно 16 души (6% ефективност). Този от Горна Оряховица за Бяла в 20:02 ч. пък е с 2% запълване на местата в мотрисите - средно 7 пътници. Подобен е случаят и с влака Мездра-Враца в 0:55 ч със средно 9 пътници.

Освен според рентабилността, от БДЖ са преценили да редуцират движението и на много стари влакови композиции, които са опасни. Такъв е случаят и с влаковете по линията Габрово - Царева ливада, по която се движат стари руски мотриси от 50-те и 60-те години. Т.нар. "32-ра серия" трябвало да бъде спряна по предписание на НКЖИ като потенциално опасна. Липсата на нов подвижен състав, който да се пусне по релсите в този участък, също е причина за взетото решение.

"Няма направление, по което изобщо да не се движат влакове. Няма да закриваме линии, само намаляваме броя на композициите", обясни вчера шефът на БДЖ Владимир Владимиров. Той лансира и идеята да се промени сегашният модел за финансиране на БДЖ, като за плащаната от държавата субсидия кандидатстват заинтересованите общини. Според него местните власти могат да възлагат чрез обществени поръчки превоза на пътниците по крайградските линии и така съкратените от разписанието влакове отново да се пуснат. Неотдавна шефът на БДЖ пък обяви, че ще се прави автобусна компания, която да вози хората от спрените линии до възлови гари. Засега не е ясно дали ще бъдат предприети конкретни стъпки за това.

Съкращения предстоят и сред работещите в БДЖ, което ще доведе до неминуем сблъсък със синдикатите. В БДЖ действа един от най-щедрите и ограничителни колективни трудови договори. От синдикатите вчера предупредиха, че няма как да се освободят 1000-1500 души за една година, както планира ръководството на железниците.

Владимиров отново повтори, че при съкращенията първо ще се започне с пенсионерите и хората, които са пред пенсия. На тях ще им се изплатят съответните обезщетения. Ще бъдат освободени и назначените на временна заетост. БДЖ ще се освобождава от дейности като външна охрана, която можело да бъде поета от вътрешни хора.



ДЪЛГОВЕ

Драстичните съкращения на влакове и персонал в БДЖ се налагат заради намалената субсидия за железниците в бюджета за тази година. Тя падна от 180 млн. на 140 млн. лв. 40-те милиона лева всъщност не са орязани, а ще отидат за погасяване на част от дълга за новите мотриси на БДЖ. В последните години държавният превозвач успя да намали дълговете си от 800 на 560 млн. лв. От тях 370 млн. лв. са към банки. Преструктурирането на холдинг БДЖ е приключило, а до средата на февруари ще излезем с план за финансовото стабилизиране на националния железопътен превозвач, обяви вчера Владимир Владимиров.

32
4325
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
12 Януари 2015 19:50
Целите на подготвяното унищожаване са две.
Първо – ликвидация на пътническите превози, за да може да “приватизират” транспортните. Удобно и евтино – като за “наш” човек...
Второ – в полза на автобусната мафия. Да остане без конкуренция, да заеме нови ниши...
За сметка на принудените да пътуват българи...
Празно място не остава...
Особено в портфейлите на мутрите, писали се бизнесмени...
-----------------------------------
Сайтът на Генек
12 Януари 2015 19:53
Още не са се сетили да обвинят ДПС за спрените влакове, но то не е късно да стане и сега.
12 Януари 2015 20:51
Докато общините, през чиито територии минават жп линиите, и на чиито територии са гарите, си траят - така ще е....но - какво да се прави, много от кметовете са от партията, която реализира тези Реформи...
12 Януари 2015 20:53
и хората, които са пред пенсия.

И какво ще правят, докато стигнат до....хоризонта?
12 Януари 2015 20:53
Още не са се сетили да обвинят ДПС

Не дпс, а Пеевски.
12 Януари 2015 20:55
Реформаторски блок ...
12 Януари 2015 20:56
Композициите имат капацитет от 7000 места, а возят едва 316 пътници на ден. Тази линия, открита преди малко повече от век от цар Фердинанд, всъщност осъществява връзката на Габрово с линията Русе - Стара Загора - Подкова.

А защо композициите не са за по-малко места - и с по-малко разходи??? По времето на Фердинанд едва ли са пътували 7000 пътника...
12 Януари 2015 20:56
генек
12 Януари 2015 19:50


Не мислите ли, че не е нормално цял влак за 50-100 пътника да пътува с 10 човека? То бива социализъм бива.. ама. То тия 10те не могат да платят и цигарите на личния състав който се грижи за влака.

БДЖ може да направи БДЖ автотранспорт и с микробусчета да върши същата работа. Естествено на по-нормални цени от сегашните яко субсидирани. Сигурно може и по жп линията да се пуснат малки мотриси.. само, че няма кой да ги купи.. всички искат да потребяват.. не да купуват.. т.е. да дават пари.

В тая държава всеки е отворил едно гърло и иска та иска.. ама нищо не дава..
12 Януари 2015 20:59
Не мислите ли, че не е нормално да повтаряте 17 пъти за три дена че влаковете пътуват с по 10 човека?
12 Януари 2015 21:00
Композициите са големи, защото локомотивите са големи.. и дали ще им закачиш 1 вагон или 5 голяма разлика няма. А за нови локомотиви или мотриси трябват пари.. обаче никой не дава.. особено тия които най-много викат/щото данъци почти не плащат/.
12 Януари 2015 21:26
Интересите на ДПС са яко в автотранспорта ...
12 Януари 2015 22:08
ГЕРБ правителството спира много влакове, защото това умее да прави.
Но пък може да подобри положението като смени локомотивите и вагоните
с магарешки каручки. На челата на магаретата да има надпис: ГЕРБ Прайд!
Да не пропуснат връзката с Калотина. Скоро там ще имат връзка с Влака Стрела
на Турция, който беше обявен преди дни само !
12 Януари 2015 23:06
Второ – в полза на автобусната мафия. Да остане без конкуренция, да заеме нови ниши...

Айде айде! Пак мафията вие виновна! Щото в БДЖто кой купува билет, кой не, ама на автобуса номера не минава!
12 Януари 2015 23:09
А я да видим по колко карти и по колко билета има от засегнатите гари?
Да не се окаже, че се качва сутрин тъпла, а за цял ден 5 билета?
Лично съм виждал това на Своге, моля ви се!
12 Януари 2015 23:11
В България има хиляди села. Сигурно до по-малко от процент от тях има влак. Останалите как се справят? Май транспорта е възможен не само с влака,а?
12 Януари 2015 23:31
Жепе мрежата е създадена основно по времето на Царство България с всичките му гари, без легендарната линия Перник-Волуяк.
Тогива големата привилегия за депутатите е била да пътуват гратис до родните си села...
13 Януари 2015 01:45
Поредното изпълнение на плана "разрушаване" на България, почва със съкращаване на влакове и композиции, и после ще продължи със "закриване" на неефективните линии. Нали така беше и с индустрията преди години. Сега сме аграрна страна, с лека индустрия и туризъм, няма защо да развиваме технологии. Така, след време ще бъдем страна където жп линиите ще бъдат стар спомен, всеки ще се движи по пътища построени с помощите от ЕС. Разбира се, в същото време България трябва да се превърне в страна изцяло зависима от петрол и нефтопродукти. За спасяване на потънали банки, които не са били контролирани от БНБ има милиарди, все пак държавата ще си върне вложеното под формата на няколко десетки картини, които са "безценни произведения на изкуството" и ще обогатят депото на националната галерия, но за поддържане инфраструктурни обекти като железницата няма кой какво да даде на държавата, какво от това че някои граждани щели да останата без удобен превоз?
13 Януари 2015 01:59
През последните години твърде рядко ползвах влак, макар че обожавам влаковеете от деството си , колко жалко, само като си спомня че преди 25 години имаше много повече влакове межде Русе и Варна, с много повече вагони и с много повече пътници. От моето малко родно село всеки ден сутрин и вечер ползваха поне 40- 50 души линията за да ходят на работа и да се връщат, във всеки останал влак се качваха или слизаха поне 10-15 човека . Сега на същата гара се качват и слизат 1-2 човека, понякога никой. Много пътни "кантони" бяха съборени от тогава. Сигурно трябва да свикна с мисълта че първата жп линия на България, и втората в тогавашната Османска империя след няколко може да остане съвсем глуха
13 Януари 2015 02:11
легендарната линия Перник-Волуяк.
Ми легендарна е. Вий да сте направили такава линия? Без Еврофондове? Напраихте ли поне един нужник без субсидии? Направихте ли , бе? Даже и в къщите си не можете нищо да направите, без да окрадете орталъка! Къшичка за птици не ви сковават, щото вий сте спънати в ръцете, без европейски мангизи.
13 Януари 2015 07:07
Не мислите ли, че не е нормално цял влак за 50-100 пътника да пътува с 10 човека? То бива социализъм бива.. ама. То тия 10те не могат да платят и цигарите на личния състав който се грижи за влака.

И да плащат малки данъци...
Не мислите ли, че не е нормално цяла операционна да бъде заета от един човек, десетина поне да го оперират и спасяват?
То бива социализъм, бива... ама... /запетая, три точки, накрая е нужно ново многоточие/
Изобщо - презрял капитализъм. Нямаш лимузина, буаш пеша... И плащаш капиталистически цени за автобуса - монополист...
------------
Сайтът на Генек
13 Януари 2015 07:10
Пак мафията вие виновна! Щото в БДЖто кой купува билет, кой не, ама на автобуса номера не минава!

Тоест - за некадърността на шефовете на БДЖ и крадливостта на служителите, да плащат пътниците?
Не мислите ли, че е логично БДЖ да си оправи бакиите? И - колко НАЧАЛНИЦИ в София ще бъдат съкратени? Като ненужни при намалелия обем работа?
-----------------------
Сайтът на Генек
13 Януари 2015 07:48
.
13 Януари 2015 07:56
Миналата зима НЕК, тази зима БДЖ.
13 Януари 2015 08:13
Реформираното СДС си довършва пъкленото дело.
13 Януари 2015 08:25
Може и с малко повече уважение към автобусните фирми. Има над 100 автобусни фирми с междуградски превози, някои общински, повечето частни. Никоя от тях не получава субсидия от бюджета, а изпълняват социалните функции, определени им от държавата - намаления за пенсионери, ученици и милиционери. Опасаха държавата и създадоха маршрути, които преди ги нямаше въобще. За това и хората ги ползват. Кой фалирва, фалира и толкоз - не реват катаден за държавна помощ.
Шефовете в БДЖ и профсъюзите да ходят да си взимат бележки от автобусните как се оцелява. Стига само са ревали: сакън не може: ни приватизация, ни съкращения, ни преговори с кредитори.
13 Януари 2015 09:27
А я да видим по колко карти и по колко билета има от засегнатите гари?
Да не се окаже, че се качва сутрин тъпла, а за цял ден 5 билета?
Лично съм виждал това на Своге, моля ви се!

И единственият начин това да се оправи, е като се спре железницата? По Сталински - има железница - има гратисчии, няма железница - няма гратисчии...
Колкото до до големите влакови композиции - не е вярно, че локомотив с един вагон харчи колкото с 10, ама - има и малко локомотиви - е - дизелови, а по света и електрически.....а не сте ли виждали и автобуси с по 3-4 пътника? Да не би да чакат да се напълнят, и тогаз да потеглят?
13 Януари 2015 09:32
Шефовете в БДЖ и профсъюзите да ходят да си взимат бележки от автобусните как се оцелява. Стига само са ревали: сакън не може: ни приватизация, ни съкращения, ни преговори с кредитори.

Ами как да си вземат бележка, като не могат да пишат??? 32-ра серия мотриси влязоха 67-68-ма година, това не са Шейсетте, а Седемдесетте години на миналия век -седмото десетилетие.... шефът на БДЖ обаче не го знае...
13 Януари 2015 09:35
щурчо 12 Януари 2015 23:31
Жепе мрежата е създадена основно по времето на Царство България с всичките му гари, без легендарната линия Перник-Волуяк.
Малка корекция:
Между 9 септември и 10 ноември разгърната дължина на жп линиите от 4426 км достига 7662 км; двойните линии от 0 км до 965 км; електрифицираните линии от 0 до 2650 км; превозените товари от 6 100 000 тона до 88 300 000 тона; превозените пътници от 12 400 000 до 106 900 000; 4 дребни ремонтни работилници срещу 15 съвременни промишлени предприятия и пр.
13 Януари 2015 10:32
През последните години твърде рядко ползвах влак...

Май че и всички останали не сме го ползвали. Тогава откъде да дойде печалбата на БДЖ?‌ Вярно, БДЖ вози ученици, студенти и пенсионери с намаление, но намаленията се ползват не от всички, а само от тези, които имат удобни за пътуване жп линии.
Да обобщя: влаковете са по-бавни от автобусите и много по-нарядко. Вярно, втора класа е по-евтино, но това не компенсира ниската скорост. Напоследък направиха бързите влакове по същество пътнически, спират на много гари да компенсират намаляването на влаковете.
Това, което БДЖ правят са единствено планове, от които нито един не се е осъществил. Вместо да направят високоскоростни дългите линии (Видин, Русе, Силистра, Варна, Бургас, Свиленград) за да конкурират автобусите и да развият мрежата крайградски линии БДЖ продължават да поддържат голям и неефективна жп мрежа.
Да, наистина преди 30-40 години жп транспортът беше най-масов, но тогава нямаше толкова автомобили и не се пускаха автобуси, дублиращи влаковите дестинации. За 25 години БДЖ не може да се ориентира в новата обстановка, а и как да стане това след като ръководството й се занимаваше с източване и крадене, а традицията с фирмите, изсмукващи ресурса на БДЖ започна още от времето на Веселин Павлов.
13 Януари 2015 11:50
Конкуриране автобусите от БДЖ е мисия невъзможна!Това ставаше време оно когато централно се забраняваше дублиране на жп превоза с автобусен!Тогава за да стидна Варна от наше село(малък град в централна северна България)трябваше да пътувам или с кола или да ходя до Г.Оряховица за да взема влака ....девет дена път с камили!А и защо трябва да плащам чрез субсидията за нещо което не съм ползвал с години и едва ли някога ще ползвам!Който си иска влака да си плаща редовната цена и да пътува!
13 Януари 2015 12:06
Крайно време е да последваме челният пример на Гватемала и да си затворим железниците.
13 Януари 2015 12:51
А защо държавата строи и поддържа магистрали и пътища с държавни пари, а ЖП-инфраструктурата трябва да се оправя сама?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД