Една от най-широко рекламираните инициативи на правителството - реформа в съдебната система, е изправена пред опасността да катастрофира в парламента. Изготвената от МС Актуализирана стратегия за продължаване на съдебната реформа има подкрепата единствено на ГЕРБ и Реформаторския блок. Партньорите им Патриотичният фронт и АБВ се обявиха против ключови постановки в документа и се очертава да гласуват "въздържал се" в пленарна зала. Същата е и позицията на ДПС и БДЦ. Макар че отделни депутати на БСП принципно подкрепят стратегията, червената парламентарна група все още няма обща позиция по въпроса. Така в най-добрия случай хората на Бойко Борисов и реформаторите събират 107 гласа.
През миналата седмица документът беше подложен на дебат в три парламентарни комисии. Гласуването в тях показа, че подкрепата сред различните парламентарни групи е на кантар. След две многочасови заседания правната комисия го одобри с гласовете на ГЕРБ, РБ и 1 депутат от БСП. Същата ситуация се повтори и в комисията по европейските въпроси. Предимството на управляващите обаче дойде единствено благодарение на отсъствието на депутати от другите ПГ. Така в комисията за борба с корупцията, където опозицията успя да се събере в пълен състав, а соцдепутатите не дадоха подкрепата си, стратегията бе отхвърлена със 7 гласа "против" и едва 4 "за". Депутати коментираха пред "Сега", че при това положение всичко ще зависи от поведението на левицата в пленарна зала следващата седмица, когато се очаква да започне разглеждането на стратегията. Червената Мая Манолова, която гласува "за" стратегията в правна комисия, обаче обяви, че го прави само от свое име.
Основният проблем за ГЕРБ и РБ са липсващите гласове на фронтоваците, които се обявиха против основните конкретни мерки, набелязани в документа: разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии - едната на съдиите, а другата на прокурорите и следователите, както и превръщането му в непостоянно действащ орган. Според ПФ подобни промени изискват изменения на конституцията, каквито стратегията не предвижда. От АБВ пък смятат, че тя има "пожелателен характер", тъй като в нея липсват срокове и индикатори за изпълнението й. Хората на Георги Първанов предлагат да се отложи приемането й, докато не се постигне консенсус между политическите сили и трите клона на държавната власт как да се детайлизира документът. От БСП пък се обявиха против друга важна мярка в стратегията - прехвърлянето на дисциплинарните производства срещу магистратите от ВСС към Върховния касационен съд. Явор Нотев от "Атака" коментира пред "Сега", че позицията на партията му ще бъде такава, че хем страната да не получи негативна оценка от Брюксел, хем да се приемат съдържателни реформи.
------РЕАКЦИЯ
Неочаквано бързият спад в политическата подкрепа за реформата породи нервност сред управляващите. "Парламентарната игра, колкото и да е вредна и отблъскваща за гражданите, е част от политиката. Ние от РБ търговия с темата за правосъдието не правим и в игри не участваме, но не можем да забраним на колегите да участват", написа във "Фейсбук" един от лидерите на дясната коалиция Радан Кънев. За пръв път той нападна остро представителите на ВСС, които, по думите му, задавали "дух на безпардонна наглост", като отричат "видимия провал на управлението на системата и антикорупционните политики и тежките политически и корпоративни зависимости". Кънев обвини БСП, ДПС и БДЦ, че защитават статуквото, а в парламента заяви, че ще води разговори за подкрепа с партньорите си.
Да, де - ама кога е била на висота, че да тръгне към кота под 0...
----------
Сайтът на Генек