:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,990,721
Активни 239
Страници 7,745
За един ден 1,302,066

Вноските за втора пенсия ще могат да отиват в НОИ най-рано през март

ГЕРБ обсъжда намаление на таксите на фондовете с 1-3%. Калфин заговори за увеличение на осигуровки
Най-важната от приетите спешно в края на миналата година пенсионни промени - правото на избор за втора пенсия между НОИ и частен универсален фонд, няма да влезе в сила в следващите месеци. Това стана ясно вчера след първа среща за пенсионната реформа между вицепремиера Ивайло Калфин и политическите сили в парламента. Въпреки че законът вече е в сила, новите текстове на практика не действат, тъй като не са приети необходимите за това подзаконови нормативни актове. В същото време ГЕРБ се кани из основи да ги промени.

След бързането преди празниците сега депутатите на Бойко Борисов вече не искат да се правят промени на парче в пенсионната система, стана ясно от изказване на Менда Стоянова. Пред "Сега" шефката на бюджетната комисия коментира, че е по-логично въпросите за пенсионните фондове да не се вадят от цялостния модел на пенсионната реформа. За него от вторник започват преговори при вицепремиера Ивайло Калфин. Визията за промени трябва да е готова до 31 март.

"Възможно е да има законодателни промени по темата за фондовете преди 31 март, възможно е да се изчака първо постигането на политически консенсус по цялостния модел на пенсионна реформа и решението за вноските да бъде част от него", коментира и лидерът на ДСБ Радан Кънев пред "Сега". Според него всички въпроси - стажът и възрастта за пенсия, размерът на вноските и разпределението им между солидарни и капиталови модели, трябва да се решават заедно, за да има полезен резултат.

Последната дума обаче ще има отново финансовият министър Владислав Горанов. Именно той наложи промените да бъдат спешно приети, като дори заплаши с оставка и така разклати сериозно управляващата коалиция. От екипа на Горанов заявиха пред "Сега", че министърът ще коментира едва след официално заседание по въпроса, което социалното министерство трябва да инициира.

Въпреки липсата на решение какви промени и кога да влязат в сила социалното министерство вече подготвя наредба за реда и начина, по които ще се прехвърлят партидите за втора пенсия между НОИ и фондовете. "Необходимите промени в подзаконовите нормативни актове вече се подготвят и предстои да бъдат предложени за утвърждаване от Надзорния съвет на НОИ. Очакванията са до края на февруари да бъдат приети с оглед създаване на реална възможност лицата да упражнят правото си на избор и за прехвърляне на средствата", коментираха оттам пред "Сега". Така най-рано изборът може да влезе в сила от март, но по условията, приети в края на миналата година, тъй като законът не може да се дописва с наредба.

ГЕРБ вече говори за няколко важни промени на тези условия. Сигурно е, че изборът между фондовете и НОИ няма да се прави само веднъж в живота. Ще отпадне срокът от 1 година, в който хората са задължени да решат къде да се осигуряват преди започване на първа работа. "Този избор ще може да се прави по всяко време, но докато това стане, средствата ще отиват в НОИ", обясни Светлана Ангелова от ГЕРБ. Там също ще има лични партиди, но не се предвижда институтът да осигурява доходност на парите за втора пенсия.

"ГЕРБ ще предложи намаляване на таксите в порядъка между 1% и 3%", заяви още Ангелова. В момента от всяка вноска дружествата удържат по 5%, а отделно има и 1% годишна инвестиционна такса. Сред другите идеи е да се създаде специален фонд, който да гарантира парите на хората при фалит на пенсионните дружества. Управляващите обсъждат и промяна в изискванията за минимална доходност. Наскоро Менда Стоянова заяви, че ще иска фондовете да гарантират доходност, която да покрива инфлацията.

Вчера се появиха идеи и за нови, по-радикални промени. Калфин е застъпник на вдигането на осигуровките. "Преди да ме питате дали съм за повишаване на пенсионните вноски, е хубаво да се запознаете какво носят те в бюджета, защото ниските пенсионни вноски означават високи данъци. В момента пенсионната система се издържа от данъци - 53%", заяви Калфин. Възможно е той да намери съмишленици в Реформаторския блок. По принцип сме против, но ако се докаже с анализи, че е необходимо, сме склонни да разговаряме, каза Радан Кънев. ДПС също застъпва тази теза.



ПРЕГОВОРИ

Партиите и Калфин са се договорили от вторник всяка седмица да се събират в широк формат в социалното министерство, за да обсъждат пенсионната реформа със социалните партньори, НОИ, КФН и широк кръг от участници, сред които синдикатите към МВР и МО. Прехвърлянето на вноските от частните фондове най-вероятно ще бъде темата още на първото събиране другата седмица, в което ще участва и финансовият министър Владислав Горанов. Тогава ще се решава дали поправките в КСО ще се пипат сега или след месец-два.

5
4447
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
16 Януари 2015 19:29
ниските пенсионни вноски означават високи данъци.

А заедно с увеличението на осигуровките ще намалите ли данъците? Или ще оставите практиката за по-късен етап.
Ето решихте да отговорите ма крокодилските сълзи на профсъюзите за влаковете, и хоп 40 милиона лева за това, колкото бяха Коледните надбавки, или половината увеличение на пенсиите. И някаква агенция в Плвдив щяло да има да прави маркетинг на града. 17 министерства..... Министерството на Туризма луди пари харчи за реклама на сектора, уж те не могат сами да се рекламират, че и са с привелигирован а ставка за ДДСто.
16 Януари 2015 20:13
Калфин,

От добри чувства към тебе (виждали сме се веднъж само, преди 15-ина и повече години, ти и аз, в компанията на две приятни дами, в култовото ресторантме "Отвъд алеята, зад шкафа" беше...) три предлагам няколко рационални идеи, които можеш да предложиш на Тристранката, и ако се харесат, внасяй в Кабинета (като проект за "Пенсионен пакт", да речем)...

Ето ги вкратце (те повтарят мой пост в този Форум от 14 того, пак по тази тема):

1.
За пенсионерите, и кандидатите за такива - ако са родени ПРЕДИ годината 1959 държавата ГАРАНТИРА, че редовно ще изплаща пенсиите им! В регулярно индексиран размер - при инфлация! При дефлация - гарантира, че НЯМА да ги намалява! (Как държавата ще покрива дефицитите на ДОО/НОИ - дали данъци ще вдига, дали вноски, си е работа работа САМО и ИЗЦЯЛО на държавата!)

2.
За родените СЛЕД сакралната 1959 държавата въвежда правото на избор между следните три опции, като направеният първоначален (при започване на трудовия път) избор може, на по-късни етапи, на три пъти да бъде променян. Оциите са:

а/ вноската от 17.8 % (а може и ПО-ГОЛЯМА) отива само в НОИ;

б/ вноската, цялата, отива в УПФ;

в/ 1/2 от вноската отива в НОИ, другата половинка - в УПФ.

3.
Избраната от горните три опции може да бъде сменяна (с която и да било от другите две) на три пъти

първи път - на 10-тата година от осигурителния стаж;

втори път - на 20-тата година

трети, последен, път - на 30-тата година


Те това е! Дерзай Калфин!
17 Януари 2015 19:26
Германската осигуровка ДОО е 18,9%. Нашата е 17,8%. С 18,9% хората са построили мерцедеса на обществените пенсионни системи, тук със 17,8% сме построили кенефа на пенсионните системи. С кенефмайстори Калфин, Тотю Младенов, Коце Тренчев, Кръстю Петков и сие. - кандидатите да се запишат като съавтори на кенефните изпълнения нямат чет. Ако се чудят защо с едни и същи пари - различни резултати, мога да им подскажа - ключовата думичка е З.А.Е.Т.О.С.Т. , не размер на вноските. Играта със заетостта е игра с двоен залог. Който не се осигурява, най-често е самият осигуряван. Било като безработен, било като пишман-студент, пишман-инвалид и пишман-категориен работник. Между българския вариант 59% от населението 15-64 г. работят, 41% - не и шведския - 78 % работят - 22 % - не разликата е (78/22) : (59/41) = 2,46 пъти. Тоест, 2,5 пъти трябва да се вдигне вноската, за да компенсира ниската заетост. Ето оттам идва цялата бюджетна и осигурителна мизерия. Не се работи!
17 Януари 2015 20:41
Корекция: "който не се осигурява, най-често е ПОДПОМАГАН", ми беше мисълта.
18 Януари 2015 08:52
Въпреки че законът вече е в сила, новите текстове на практика не действат, тъй като
пак държавата не е парламентарна република,а слуга на едно ОПГ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД