Съмнителна мярка за повишаване събираемостта на здравните вноски е предвидило здравното министерство в управленската програма на правителството до 2018 г. За самоосигуряващите се МЗ предлага "намаляване дела на трудносъбираемите здравноосигурителни вноски посредством предоставяне на информация от търговските банки за съществуващите банкови сметки на физически лица". За целта ще са нужни законодателни промени, пише още в програмата.
В момента Националната агенция за приходите разполага с ежедневна информация за откриваните и закриваните банкови сметки на юридически лица, без да има данни за наличностите. За физическите лица обаче подобна информация не се подава. Така ако НАП иска да премине към принудително изпълнение чрез налагане на запор върху банкова сметка, трябва да попита всички търговски банки дали лицето има открита сметка в тях. Идеята е законодателството да се промени, така че НАП да знае в кои банки задължените лица имат влогове.
Това решение ще доведе до улеснение на данъчните, но не е гаранция за събиране на вноските. Не е ясно при действащия в момента режим дали НАП е предприемала подобни мерки за налагане на запор върху банковите сметки.
Хората без здравни вноски у нас са около 2 млн. души и от години броят им не намалява. В първоначалния вариант на управленската програма от тази мярка се очакваше да увеличи събираемостта на здравните вноски с 10%, но в последната редакция подобна конкретика липсва. От управленската програма е отпаднало и обявеното намерение държавата да увеличи размера на вноската, който заплаща в момента за хората, които осигурява - деца, пенсионери, социално слаби. В момента държавата плаща само 4% вноска за тях.
|
|