:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,756,490
Активни 381
Страници 12,957
За един ден 1,302,066

Брюксел препоръчва антикорупционна стратегия

Една институция да бъде натоварена с координацията и прилагането на антикорупционните дейности. Това ще бъде една от препоръките на Европейската комисия за България в поредния доклад, който ще бъде огласен днес. Трябва и национална антикорупционна стратегия, за да бъде подсилен капацитетът на прокуратурата да преследва случаи на корупция по високите етажи на властта, както и да се засили наблюдението върху подобни дела и тяхното бързо решаване. Това съобщи БГНЕС, позовавайки се на черновата на доклада.

Както "Сега" първи писа още в понеделник, основната критика в доклада отново ще е за липсващите резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта, както и за организираната престъпност. Препоръчва се специализираният съд да се съсредоточи върху по-сложни случаи и да се гарантира, че високопоставени обществени фигури, срещу които е започнало преследване, няма да се укрият от правосъдието или да успеят да скрият незаконно придобито имущество преди окончателната им присъда. Препоръчва се да се обърне внимание на "критични места" в Наказателния кодекс, които имат спешна нужда от подобрение, което ще помогне в борбата с корупцията и организираната престъпност.

Висшият съдебен съвет е сред най-критикуваните институции. Препоръчва се да бъде реформирана организацията му и да се подготви процедура за избор на нов. ЕК посочва, че България трябва да приложи конкретни стандарти за прозрачността и качествата на назначенията в съдебната система, както и да подобри сигурността на системата за случайно разпределение на дела.

Докладът е по-мек, отколкото се очакваше, и е направена разлика между управленията преди и след изборите. Положително е оценена стратегията за съдебна реформа.





ПРОУЧВАНЕ

78% от българите смятат, че мониторингът на ЕК трябва да продължи, показва проучване на Евробарометър. 96% от анкетираните посочват като сериозни проблеми корупцията, недостатъците в съдебната система и организираната престъпност (96%). Сравнено с 2012 г., намалява делът на хората, които смятат, че положението с организираната престъпност се е подобрило - от 38% на 24%. Едва 10% вярват, че корупцията е намаляла, докато през 2012 г. на това мнение са били 27%.
3
1200
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
28 Януари 2015 08:30
Отдавна чака този момент - от Брюксел да почнат да предлагат и конкретни мерки срещу корупцията. Вече големите европейски играчи изкупиха на безценица срещу скромна комисионна това, което си струва и сега искат да има читава съдебна система и липса на ненормална според техните разбирания корупция, за да могат да стрижат по-лесно купона.. Дано покрай тях и нашия живот стане по-читав.
28 Януари 2015 10:35
Ма разбира се! Пишем програми, стратегии, образуваме нов орган за борба и нещата не само тръгват, ми направо се отнасят! А по- мекия тон има ли общо със закриването на Южен поток и базата в Шабла? Или да?
28 Януари 2015 11:15
78% смятат че европа ще ни оправи - пълна лъжа. Може да ни "оправи", но няма да ни оправи. От всякъде искат да ни натрапят желанието си да ни управляват на по къс повод, понеже ние не можем.
О наразумни юроде казал Паисий. Кой ще каже сега същото? Само Сидеров ли?
Забравихте ли че в този свят всеки си има интереси и нашите и техните не съвпадат напълно, а някога са противоположни? Забравихте ли че колонизаторското им мислене е като на вълка нрава и колкото и да си менят демократичната кожа?
Как ще им давате правото да ни оценяват, да ни наставляват, че и да ни управляват? Те винаги ще кажат на бялото, черно, когато могат да спечелят и един лев отгоре.
На медии и на подобни агенции не трябва да се вярва. Знаете ли им истинските собственици?
О неразумни юроде, как може да градиш живота си на казаното от непознати? Нали като разкрихме агентите на ДС щяхме да се отървем от скритата власт, която ни управлява? А чии агенти са медиите???? Разкрихме бившите, ами сегашните???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД