Една институция да бъде натоварена с координацията и прилагането на антикорупционните дейности. Това ще бъде една от препоръките на Европейската комисия за България в поредния доклад, който ще бъде огласен днес. Трябва и национална антикорупционна стратегия, за да бъде подсилен капацитетът на прокуратурата да преследва случаи на корупция по високите етажи на властта, както и да се засили наблюдението върху подобни дела и тяхното бързо решаване. Това съобщи БГНЕС, позовавайки се на черновата на доклада.
Както "Сега" първи писа още в понеделник, основната критика в доклада отново ще е за липсващите резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта, както и за организираната престъпност. Препоръчва се специализираният съд да се съсредоточи върху по-сложни случаи и да се гарантира, че високопоставени обществени фигури, срещу които е започнало преследване, няма да се укрият от правосъдието или да успеят да скрият незаконно придобито имущество преди окончателната им присъда. Препоръчва се да се обърне внимание на "критични места" в Наказателния кодекс, които имат спешна нужда от подобрение, което ще помогне в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Висшият съдебен съвет е сред най-критикуваните институции. Препоръчва се да бъде реформирана организацията му и да се подготви процедура за избор на нов. ЕК посочва, че България трябва да приложи конкретни стандарти за прозрачността и качествата на назначенията в съдебната система, както и да подобри сигурността на системата за случайно разпределение на дела.
Докладът е по-мек, отколкото се очакваше, и е направена разлика между управленията преди и след изборите. Положително е оценена стратегията за съдебна реформа.
ПРОУЧВАНЕ
78% от българите смятат, че мониторингът на ЕК трябва да продължи, показва проучване на Евробарометър. 96% от анкетираните посочват като сериозни проблеми корупцията, недостатъците в съдебната система и организираната престъпност (96%). Сравнено с 2012 г., намалява делът на хората, които смятат, че положението с организираната престъпност се е подобрило - от 38% на 24%. Едва 10% вярват, че корупцията е намаляла, докато през 2012 г. на това мнение са били 27%.
|
|