:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,756,800
Активни 501
Страници 13,267
За един ден 1,302,066

Стажът за пенсия за мъжете и жените може да се изравни

Формулата за изчисление се променя с цел по-голяма точност
Стажът за пенсия на мъжете и жените също може да се изравни, както възрастта. Това е най-новото предложение в дискусиите за пенсионната реформа, ръководени от вицепремиера Ивайло Калфин. Във варианта от миналата седмица се предвижда стажът за мъжете да нараства до 40 г., а за жените - до 37 г. От 1 януари стажът се увеличи с 4 месеца и стана 35 г. за жените и 38 г. за мъжете. Няма разработени варианти как точно ще се направи промяната, НОИ тепърва ще прави разчети. Предвижда се мъжете и жените да излизат в пенсия на 65 г. през 2037 г.

"Има логика в предложението, още повече че се предвижда изравняване на възрастта и това, че например годините за майчинство се броят за осигурителен стаж", коментира пред "Сега" шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Той не каза от кого е дошла идеята.

Във втората среща за пенсионната реформа не е постигнат съществен напредък - само по две точки има консенсус. Социалните партньори и депутатите са се разбрали да се промени формулата за изчисляване на индивидуалния коефициент, от който се определя и пенсията. Коефициентът на бъдещите пенсионери ще се изчислява като сбора от отделните месечните индивидуални коефициенти (за месеците, в които човек се е осигурявал) се раздели на броя на месеците. Това няма да важи за вече отпуснатите пенсии, а само за новите.

"Този метод ще прецизира изчисленията и по-точно ще отчете приноса на лицето в осигурителната система. Ще изглади отклоненията на личния от средния осигурителен доход. В сравнение със сегашния метод той не е толкова чувствителен към доходите в края на кариерата, а отразява равномерно приноса през целия осигурителен стаж", обясни съветникът по пенсионната реформа на Калфин Николай Николов. Той отказа да каже категорично дали новият начин за смятане ще доведе до повече случаи на намаляване на пенсиите или до увеличаване. "Целта не е да се увеличат или намалят пенсиите на хората, а да се постигне по-голяма точност", каза Николов. Според Васил Велев новият метод е по-справедлив. Според мотивите мярката няма да доведе до съществена промяна в разходите за пенсии, а само до "преразпределение на средствата".

Не е постигнато съгласие за отпадане на трите най-добри години преди 1997 г. от формулата, защото това ще доведе до намаляване на по-голяма част от новите пенсии. Друг въпрос, за който няма консенсус, но ще се обсъжда, е таванът за старите пенсии от 2018 г. да стане 40% или 45% от максималния осигурителен доход. През 2018 г. се предвижда за новите пенсионери да няма ограничение.

УЛЕСНЕНИЕ

НАП пусна нова услуга - всеки, който има ПИК от приходната агенция, може да провери вноските си за втора пенсия. Справката е онлайн и е безплатна. Издаването на ПИК също е безплатно.
7
3437
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
27 Януари 2015 20:47
Стажът за пенсия за мъжете и жените може да се изравни

Формулата за изчисление се променя с цел по-голяма точност
Що не ни подкарате направо с ДДТ ?
27 Януари 2015 20:56
Стига сте тормозили хората трета категория труд. Не са те проблема. Проблемът е в другите 2 категории.

Трета категория труд станаха роби на Първа и Втора категория. Както и на чиновниците...
27 Януари 2015 21:52
Не разбрах какво изменение предлагат за този коефициент. Доколкото знам той и сега се изчислява по начина описан в статията като нещо ново.
27 Януари 2015 22:01
Това е най-новото предложение в дискусиите за пенсионната реформа

Това, което се обсъжда не е пенсионна реформа. Крайно време е да се спре с тези непрекъснати призиви за реформи в всички области. Да не забравяме, че реформа означава и голями съществени изменения, а такива съществени изменения е вредно да се правят "през ден". Ако няма стабилност и предвидимост, нещата отиват на зле, както е в България след 1989-та година.
Друг е въпросът, че на всяка дребна промяна политиците слагат етикета реформа, както и в случая с тези дребни изменения по пенсионната система. Разбира се нищо не се предлага по наистина важните въпроси, примерно да се спре изземването на средства от хората с трета категория труд в полза на всички останали. Не се предлага нищо и по въпроса за преминаване към друг модел на пенсионно осигуряване, което наистина би било реформа. Вместо това се разтягат локуми за 4 месеца тук и 4 месеца там ....
28 Януари 2015 08:43
Прав е Абаддон, прав е и "ПОДКРЕПА"-вицепрезидентът Манолов Д. (оня ден по телевизора), който твърди същото - това, което в последните няколко седмици се обсъжда, НЕ е реформа! А, най-много (при добронамерен поглед отстрани), само fine tuning на СЕГАШНАТА пенсионна с-ма! Сигурно някой ще каже (примерно работодателските организации), че съвсем не е файн, а обратното! Но фактът е факт - НЯМА реформа! Статуквото (в сферата на пенсионното дело) си е тука - трите стълба на системата продължават са стоят на мястото си! Кой може да оспори това? Това, че се пипат отделни детайли по първия и втория стълб не означава, че някой ги вади от конструкцията на "сградата"! Там са си!

РЕФОРМА, и то с отрицателен знак, ще е ако ИЗЦЯЛО бъде изваден някой от първите два стълба! Без значение кой! Защото сградата на СЕГАШНАТА система ще рухне!

Виждате, че третия "стълб" НИКОЙ не го дискутира! Защото той е quasi-стълб за СЕГАШНАТА система! Дали го има или няма, СЕГАШНИТЕ пенсии НЕ зависят от него!
Той ще е (или ще стане, лека-полека) ИСТИНСКИЯТ (и ЕДИНСТВЕН) стълб на пенсионна система в която няма ДОО, а има само ЛОО = ЛИЧНО обществено осигуряване!

В ЛОО-системата, "обшествено" (първото "О" в акронима) означава само, че осигуряващият се НЕ разчита на обществото, НЕ лежи на гърба му! И ако настоявате да говорим, че ИСКАМЕ реформа на пенсионното деле в България то такава система трябва да се въведе незабавно за родените след 1969 година - ако възрастта за пенсиониране ще става 65, то роденият 1970 мой първороден син (45 сега) ще има пред себе си още 20 години да работи (дай Боже да е жив и здрав да го стори) преди да се пенсионира! През тези 20 години той ТРЯБВА да започне САМ да отделя от дохода си нещо за старини (колко да отделя пак САМ да реши), и да знае, че ако съумее заделеното да опази от инфлацията и евентуално да го умножи (с помощта на финансовите инструменти и пазари), ще може да си го ползва като "пенсия"! (Може и "бонус" да си го нарича - негова си работа!) Дали от държавата (тази, която ще я има след 20 години, не сегашната) той ще получи нещо като пенсия за вноските, които тя му е изземвала през годините досега (и го давала на НОИ /12.8%/ и на УПФ /5%/, е въпрос, чийто отговор е НЕВЪЗМОЖЕН днес!
ЗА поколенията, родени всяка следваща след 1970 година, ЛОО-системата ще ВАЖИ в НАРАСТВАЩА степен! А пък за родените след 1980, след 1990 (и на тези им е време да влизат в трудовия пазар) в още по-нарастваща!!!

И тъй като въпросните поколения (особено родените след 1980, и най-вече тези след 1990) в момента вятър ги вее на бял кон (поне по отношение на "отвлечени" за тях въпроси, какъвто е пенсионната система /Боряна Алфа Рисърчерката да ви го провери ако не ми вярватен) то няма кой друг освен СЕГАШНИТЕ управници, СЕГАШНИТЕ държавници, които трябва БАЩИНСКИ и МАЙЧИНСКИ да се погрижат по възможно най-добрия начин за пенсиите на децата си - като НЕЗАБАВНО въведат ЛОО-системата!!!
28 Януари 2015 09:26
"Коефициентът на бъдещите пенсионери ще се изчислява като сбора от отделните месечните индивидуални коефициенти (за месеците, в които човек се е осигурявал) се раздели на броя на месеците. Това няма да важи за вече отпуснатите пенсии, а само за новите." - кой ял - ял!!! Сега хора с по-голям принос в осигуряването получават по-ниски пенсии от хора с по-малък принос. ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕИЗЧИСЛЯТ ВСИЧКИ ПЕНСИИ!!!
28 Януари 2015 19:51
Този метод ще прецизира изчисленията и по-точно ще отчете приноса на лицето в осигурителната система.
Глупости! 52% от средствата във фонд "Пенсии" се наливат от държавния бюджет и всякакъв принос се заличава. За 15 години се увеличи пет пъти субсдията. След още толкова пенсите направо ще се плащат от държавния бюджет и то само една пенсия - минималната. Нема да има разходи за работодатели, НОИ, НАП, частни фондове - всичко през социални грижи. Плоско като плосък данък.
- врътката "намаляща пенсионна осигуровка" и увеличаващ се коефициент на зависимост (бр. пенсионери към бр. осигуряващи се):
Лицето Z (трета категория) се осигурява дълго време (40 години) с 37% (през 2000 г.) на средна работна заплата (240 лв.) и при пет милиона работещи. Общия фонд "Пенсии" е 5.328 млрд. лв., а неговия принос е 0.2 милионни части. Ако по това време има един милион пенсионера, всички със същия принос, ще получат средна пенсия от 222 лв. (92.5% заместване на дохода).Обаче, ако са две милиона, средната пенсията трябва да е 111 лв. Но пенсията не може да бъде по-малко от 148 лв. и 25% от фонда трябва да се вземат от дурго място.
В момента, когато се пенсионира, осигурителният процент е два пъти по-нисък, средната заплата е десет пъти по-висока (2400 лв.), има два милиона работещи и фондът "Пенсии" е 10.656 млрд. лв. При два милиона пенсионери и принос от 0.2 милионни части, пенсията на лицето Z излиза пак на 222 лв., но заместването е 9.25%. Но пенсията не може да бъде по-малко от 888 лв. и 90% от фонд "Пенсии" трябва да се вземе от другаде, с което приносът на 80% от пенсионерите ще бъде приравнен към една и съща пенсия, минималната.
- врътката "инфлация" - със всяка година пенсионерите на минимална пенсия се увеличават с 10% (при коефициент на зависимост единица);
- врътката "инвалидност" - между 30% и 40% от новопенсионираните са по инвалидност. Тово дава още към 10% ръст на броя на минималните пенсии.
- врътката "преизчислен стаж" (една за три или купени пет години или помотване десетина години на половин щат). При горните, вече е несъществен фактор - как 10% от пенсионерите да вземат до пет пъти минималната пенсия. Трудно е да се каже дали това зависи от осигурителния принос или от субсидията от държавния бюджет. Ако има пари, "таванът" на пенсиите може да вдигне. Като няма - замръзва.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД