:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,825
Активни 810
Страници 1,728
За един ден 1,302,066
Мастър план за екшън-хъба

Декарбонизация и диверсификация на красивата ефективност



Радио "Фокус": Г-н Уручев... как може да се намали зависимостта на ЕС от вноса на горива и газ?

Владимир Уручев, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП: Има няколко начина да се намали. Трябва да кажа, че от изказванията, от публикациите до момента най-ефективният, най-мощният, най-бързият начин, може би, за намаляне въобще на енергийните доставки за ЕС, е енергийната ефективност. Защото на практика, например 40 процента намаляване на разходите на енергия, 40 процента енергийна ефективност означава на практика 40 процента да не се използва енергия, което означава, че и 40 процента няма да се внася енергия. Така че в момента това е един централен фокус, който ще бъде разгледан в енергийния съюз, ще бъдат разгледани всички свързани законодателства, за да може енергийната ефективност да се приоритетизират нещата в нея и като гледам най-голям приоритет ще има жилищният сектор, по-скоро сградният сектор. Тъй като почти половината от енергията, която се консумира, е именно в сградния сектор. Приветствам инициативата в това отношение на България за програмата за реновиране, за саниране на жилищни сгради. Една милиардна публична инвестиция, която първо ще допринесе за нашите граждани да се обновят жилищните сгради, да се намалят сметките, да станат те по-красиви. Но аз мисля най-вече, че те ще бъдат...такава програма и такова действие, инициатива, ще бъдат признати много сериозно и от целия ЕС. И другото, разбира се - възобновяемата енергия, която ще остане да играе централна роля напред в годините за решаване на почти всички енергийни въпроси за декарбонизирането на енергетиката, въобще за спасяване на климата... Едно от основните направления ще бъде вместо да се работи във всяка страна поотделно и сама за себе си, да се намерят общи европейски механизми... Тук ще настояваме и ние от парламента, аз и няколко мои колеги сме поели такава инициатива този проблем за изваждане на възобновяемата енергия, начинът на субсидиране, преразглеждане на целия механизъм, по който се работи, да излезе на европейско ниво и смятам, че за това ще има и разбиране от всички страни, включително и от Комисията да се търси.

РФ: Г-н Уручев, какви стъпки планира ЕК, за да преодолее заплаха за енергийната сигурност в Югоизточна Европа, в която попада и България?

ВУ: Мисля, че това в момента е най-сериозният въпрос, най-сериозната заплаха, която я има въобще за целия ЕС. мисля, че това вече се признава, поне в изказванията на вицепрезидента на комисията - Шефчович и в множеството въпроси от различни политически сили, които му бяха зададени, касаеха именно този проблем. Какво се предвижда? На първо място - г-н Шефчович потвърди ангажимента, който прие пред министър-председателя на България за създаване на една група на високо ниво, която да започне своите заседания от България и подготовката по тази група е много напреднала. Февруари месец, тоест съвсем скоро, ще бъде нейното първо заседание в България като идеята е да присъстват всички заинтеросавни държави или по-скоро засегнати държави от този проблем, а те не са малко, и потенциални други участници като компании, които имат договори с "Газпром" или с някои други компании, за да се чуе едно широко мнение. Идеята е, разбира се, да се направи един план за решаване на проблема със сигурността на целия този регион, както в ЕС и в тази литература е прието да се казва "мастър план", в който ще влезе и диверсификацията на източниците на газ, разработване на нови източници, които са и на територията, и извън територията на ЕС... Това наистина означава да се погледне от общо европейско ниво върху цялата тази обвързаност между енергийните системи, защото е ясно, че България като страна, която ще е на пътя на подаването на газ от юг, от южния газов коридор и от други находища към Европа, България ще има роля на разпределител. Разбира се, че се коментира и въпросът за създаването на газов хъб от България, тоест газово разпределение, като нашата система трябва да го играе оттук нататък.

2
1473
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
29 Януари 2015 01:46
Те така се прави за да няма никакъв резултат:
29 Януари 2015 11:30
Дрън-дрън-дрън,
дрън-дрън-дрън,
дрън-дрън-дрън!
Имаше ли нещо друго в статията?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД