Поредният силно критичен доклад на Европейската комисия, в който специално се набляга на противодействие на корупцията по високите етажи на властта, предизвика разнобой в правителството. Разминаването дойде по въпроса как най-после да започне да се води ефективна борба с подкупността по високите етажи на властта. Вицепремиерът Меглена Кунева и правосъдният министър Христо Иванов едновременно обявиха два различни екшън плана.
Иванов, който отлетя за среща на министрите от ЕС в Рига, изпрати писмено становище, че трябва да се създадат нови, автономни органи за борба срещу корупцията. Единият ще е специализиран за разследване на корупцията в държавното управление по модела на румънското прокурорско звено. Другият ще се занимава със задълбочена проверка на имущество и конфликт на интереси.
Вицепремиерът Меглена Кунева, която наблюдава секторите правосъдие и вътрешен ред, обаче смята, че няма място за нов орган за разследване по модела на Румъния. "Това ще означава натиск върху бюджета, което е ясно, че не можем да си позволим", аргументира се тя. Според нея вече има достатъчно органи за противодействие на корупцията, които не работят, но могат да се накарат да си вършат работата. Така например Комисията за конфликт на интереси и БОРКОР могат да се обединят в агенция за интегритет, подобна на румънската. "БОРКОР да събира и анализира информацията, а Комисията за конфликт на интереси - да прави формата, това ще видим", каза Кунева. От думите й се разбра, че идеята е да се въведе единна декларация за имущество и конфликт на интереси и новата агенция да търси корупционни практики чрез анализ на информацията в нея. Големият проблем обаче е, че въпросните декларации се засичат и сега. Но по закон за невярна информация в тях не се носи отговорност. Това прави невъзможно подвеждането на излъгалите политици под отговорност.
В доклада си Европейската комисия препоръчва "една-единствена институция" да има правомощията и самостоятелността да координира и контролира противодействието на корупцията. Остро е разкритикувана неефективността и на Комисията за конфликт на интереси, като се препоръчва промяна на закона, попълване на състава й и използване на имотните декларации на хората във властта за разследване на корупция и незаконно обогатяване. БОРКОР пък е наречен "един от най-енигматичните аспекти от българската антикорупционна действителност". Отбелязано е, че за 3 години е похарчил 5 млн. евро без резултат.
От доклада се разбра, че обществените поръчки остават високорискова зона за корупцията, окончателните присъди за подкуп са много малко, а ДАНС е насочила усилията си най-вече срещу организираната престъпност. Като положителна стъпка се отбелязва, че Главната прокуратура е дала приоритет на случаите на корупция, като се наблюдава увеличаване на броя на образуваните дела и на скоростта, с която се разглеждат. Делата обаче често са бавени заради "процесуални вратички".
Организираната престъпност също продължава да бъде проблем заради натиска, който пречи на ефективното разследване на престъпленията. "Въпреки значителните усилия, които се полагат, отнемането на имущество и конфискацията все още не изглеждат достатъчно добре насочени срещу организираните престъпни групи", пише в доклада. Посочена е и липсата на бюро с независими експерти. За специализираната прокуратура и съд пише, че бавно започват да дават "някакви резултати, с малко окончателни присъди". Дейността им според проверяващите е възпрепятствана от прекалено общото разпределение на функциите и твърде формалистичните разпоредби на Наказателно-процесуалния кодекс.
Управляващите отговориха с готов план и на друга критика - за нуждата от спешна промяна в Наказателния кодекс, свързана с корупционните престъпления и измами с европейски средства. И Кунева, и Иванов увериха, че в следващите няколко месеца НК първо ще бъде поправен, а след това ще бъде написан и чисто нов.
Препоръката за бърз избор на главен инспектор на Висшия съдебен съвет също предизвика реакция. Вчера следобед кандидатурите на съдиите Вера Чочкова и Теодора Точкова отново се озоваха в парламента, изпратени от неправителствени организации с предложение да бъдат обсъдени от депутатите.
Забавеният избор и неравнопоставеността на кандидатите за Върховния касационен съд също са разкритикувани. Днес Висшият съдебен съвет трябва най-после да определи кой ще оглави ВКС.
Цветанов, Златанов и Брендо са герои в доклада
Висшият съдебен съвет е сериозно критикуван, което може да даде повод за предсрочното му разпускане
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов, бившият шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов и подсъдимият за пране на пари и наркотрафик Евелин Банев-Брендо са сред фигурите, които могат да бъдат разпознати в доклада на ЕК. Както винаги, комисията не говори с имена, но те стават ясни от описанието на случаите.
Цветанов е сред докладваните от прокуратурата случаи на осъдени на първа инстанция хора от високите етажи на властта. Той влиза в доклада с ефективната си 4-годишна присъда за отказано подслушване, по която ще се произнасят още две инстанции. Пак според данните на прокуратурата за първите 10 месеца на 2014 г. са започнали 61 разследвания срещу хора от високите етажи на властта, а други 31 души са били предадени на съд. "Въпреки това развитие, генералната картина в сферата на борбата с корупцията остава непроменена", се казва в доклада. Дава се пример как в момента в България има само двама души, изтърпяващи присъда за вземане на подкуп и 12 - за даване. И още - опитът от миналото сочи, че съществуват сериозни бариери за ефективно разследване на корупцията, особено когато са засегнати високопоставени лица. И макар някои реорганизации в прокуратурата и създадената връзка с други институции и форма на специален надзор на делата за корупция да срещат одобрението на ЕК, в доклада се казва колко е важна автономността на наблюдаващите прокурори. Говори се и за генералната липса на мотивация на прокурорите за разследванията.
Освен с неокончателната си присъда от 3 години и половина ефективен затвор Златанов присъства и с мистериозно изчезналите си тефтери със записки - ключово доказателство по делото. Бележниците му, в които имаше инструкции кой да бъде "ударен" и "оправен", бяха откраднати от колата на експерт графолог през ноември и все още няма данни къде са. "Като се има предвид естеството на случая, това разпали сериозни противоречия", пише в доклада. А в бележка под черта е обяснено, че според прокуратурата изчезването няма да се отрази на съдебния процес.
Брендо също е в бележка под черта, само че в частта от доклада за бързината на процеса и ефективното изпълнение на присъдите. Припомня се, че за 2103 г. има 817 осъдени, които се крият от затвора, както и че проблемът е сочен и друг път от комисията, но все още не е решен и мерките на съдебния контрол изглеждат неадекватни. Препоръчват се т.нар. електронни гривни. В бележка под черта е уточнено: "Две добре познати фигури от престъпния свят успяха да напуснат България точно преди присъдата им да бъде изпълнена (братя Галеви, б.а.) и трафикант на дрога от високо ниво, осъден в Италия, беше първоначално само поставен от домашен арест, когато беше върнат от Италия, за да бъде съден".
Европейската комисия за пореден път говори за големия формализъм на процесите и особено тези по наказателните дела. А също и как законови промени се правят често, но без по-широка визия за съдебна реформа.
Отчита се много ограничен прогрес в разследванията срещу организираната престъпност въпреки взетите мерки, като създаването на спецсъда и прокуратурата. Споменато е, че твърде широкото разбиране по закон за "организирана престъпна група" прави трудно за спецпрокуратурата да се фокусира върху най-сериозните случаи. Припомня се как за последните 12 години в България има 150 поръчкови убийства, чието разследване рядко е успешно.
Защитата на свидетели също е намерила място в доклада. Разказва се как оттеглят показания и това затруднява делата. Даден е пример и с убития през декември свидетел срещу група, обвинена за покушения.
Най-критикуваният от ЕК орган е Висшият съдебен съвет, което може да развърже ръцете на управляващите за предсрочното му разпускане. Припомня се например как с противоречив вот е бил уволнен негов член - Камен Ситнилски, как парламентарната му квота отваря възможност за политически натиск, как сериозни неправителствени организации са напуснали гражданския съвет към ВСС, защото никой не се вслушва в мнението им. Припомнят се слабости в дисциплинарната практика на съвета, както и спорни назначения на високи постове в системата, които продължават да се правят непрозрачно.
Подчертано е, че съветът трябва да бъде разделен на две камари - прокурорска и съдийска, да се помисли за редуциране на парламентарната му квота, както и съдебната система да избира пряко членовете от своята квота. Реформата е повече от промяна в законите и без ефективно управление на съдилищата и прокуратурата проблемите за ефикасността и отчетността на системата няма как да бъдат решени. ВСС и съдебната власт могат да поемат инициативата за реформа без политическа намеса, се казва в доклада.
Индиректно присъства казусът с делото "Белведере" и скандалът със случайното разпределение на делата, който провокира магистратите да искат оставката на ръководството на Софийския градски съд. "ВСС реагира бавно и първоначално отрече, че има проблем", пише в документа.
Цветанов е сред докладваните от прокуратурата случаи на осъдени на първа инстанция хора от високите етажи на властта. Той влиза в доклада с ефективната си 4-годишна присъда за отказано подслушване, по която ще се произнасят още две инстанции. Пак според данните на прокуратурата за първите 10 месеца на 2014 г. са започнали 61 разследвания срещу хора от високите етажи на властта, а други 31 души са били предадени на съд. "Въпреки това развитие, генералната картина в сферата на борбата с корупцията остава непроменена", се казва в доклада. Дава се пример как в момента в България има само двама души, изтърпяващи присъда за вземане на подкуп и 12 - за даване. И още - опитът от миналото сочи, че съществуват сериозни бариери за ефективно разследване на корупцията, особено когато са засегнати високопоставени лица. И макар някои реорганизации в прокуратурата и създадената връзка с други институции и форма на специален надзор на делата за корупция да срещат одобрението на ЕК, в доклада се казва колко е важна автономността на наблюдаващите прокурори. Говори се и за генералната липса на мотивация на прокурорите за разследванията.
Освен с неокончателната си присъда от 3 години и половина ефективен затвор Златанов присъства и с мистериозно изчезналите си тефтери със записки - ключово доказателство по делото. Бележниците му, в които имаше инструкции кой да бъде "ударен" и "оправен", бяха откраднати от колата на експерт графолог през ноември и все още няма данни къде са. "Като се има предвид естеството на случая, това разпали сериозни противоречия", пише в доклада. А в бележка под черта е обяснено, че според прокуратурата изчезването няма да се отрази на съдебния процес.
Брендо също е в бележка под черта, само че в частта от доклада за бързината на процеса и ефективното изпълнение на присъдите. Припомня се, че за 2103 г. има 817 осъдени, които се крият от затвора, както и че проблемът е сочен и друг път от комисията, но все още не е решен и мерките на съдебния контрол изглеждат неадекватни. Препоръчват се т.нар. електронни гривни. В бележка под черта е уточнено: "Две добре познати фигури от престъпния свят успяха да напуснат България точно преди присъдата им да бъде изпълнена (братя Галеви, б.а.) и трафикант на дрога от високо ниво, осъден в Италия, беше първоначално само поставен от домашен арест, когато беше върнат от Италия, за да бъде съден".
Европейската комисия за пореден път говори за големия формализъм на процесите и особено тези по наказателните дела. А също и как законови промени се правят често, но без по-широка визия за съдебна реформа.
Отчита се много ограничен прогрес в разследванията срещу организираната престъпност въпреки взетите мерки, като създаването на спецсъда и прокуратурата. Споменато е, че твърде широкото разбиране по закон за "организирана престъпна група" прави трудно за спецпрокуратурата да се фокусира върху най-сериозните случаи. Припомня се как за последните 12 години в България има 150 поръчкови убийства, чието разследване рядко е успешно.
Защитата на свидетели също е намерила място в доклада. Разказва се как оттеглят показания и това затруднява делата. Даден е пример и с убития през декември свидетел срещу група, обвинена за покушения.
Най-критикуваният от ЕК орган е Висшият съдебен съвет, което може да развърже ръцете на управляващите за предсрочното му разпускане. Припомня се например как с противоречив вот е бил уволнен негов член - Камен Ситнилски, как парламентарната му квота отваря възможност за политически натиск, как сериозни неправителствени организации са напуснали гражданския съвет към ВСС, защото никой не се вслушва в мнението им. Припомнят се слабости в дисциплинарната практика на съвета, както и спорни назначения на високи постове в системата, които продължават да се правят непрозрачно.
Подчертано е, че съветът трябва да бъде разделен на две камари - прокурорска и съдийска, да се помисли за редуциране на парламентарната му квота, както и съдебната система да избира пряко членовете от своята квота. Реформата е повече от промяна в законите и без ефективно управление на съдилищата и прокуратурата проблемите за ефикасността и отчетността на системата няма как да бъдат решени. ВСС и съдебната власт могат да поемат инициативата за реформа без политическа намеса, се казва в доклада.
Индиректно присъства казусът с делото "Белведере" и скандалът със случайното разпределение на делата, който провокира магистратите да искат оставката на ръководството на Софийския градски съд. "ВСС реагира бавно и първоначално отрече, че има проблем", пише в документа.
РЕАКЦИИ
Соня Найденова, ВСС:
"Иска ми се да кажа, че който не работи, не греши, но не всички наблюдатели биха го приели."
Цветан Цветанов, ГЕРБ:
"Има кредит на доверие и на всички е ясно, че когато има стабилност, могат да бъдат реализирани и съответните законодателни промени."
Лютви Местан, ДПС:
"Ще хвърлим целия наличен политически и парламентарен ресурс на партията си, за да бъдат изпълнени исканията на Брюксел. Ние няма да бъдем опозиция на препоръките на ЕК."
Радан Кънев, РБ:
"Докладът на ЕК е по-мек от очакваното. Задължение е на Висшия съдебен съвет да проведе такъв избор за председател на ВКС, с който да не допусне и най-малката сянка на съмнение за манипулация. Реформаторският блок е силно обезпокоен от намерението на ВСС въпреки многобройните критики към електронната система на гласуване и липсата на гаранции за тайната на вота изборът да се осъществи именно с тази електронна система."
Чавдар Георгиев, БСП:
"Ще подкрепяме всички разумни действия по утвърждаване върховенството на закона. Ние подкрепихме по принцип съдебната реформа, но със забележки и насоки за нейното развитие и реализация, което допринесе страната ни да има по-смекчен доклад."
Красимир Каракачанов, ПФ:
"Всеки път, когато се развихри организираната престъпност, това става с покровителството на властта. Първата задача е да се разкъсат тези връзки на престъпността с полицията, изпълнителната и съдебната власт."
Кристалина Георгиева, ЕК:
"Оценяваме положително действията на новото правителство за решаване на натрупаните проблеми, на първо място стратегията за съдебната реформа. Но ние, както и цялото българско общество, искаме да видим резултати - независима и ефективна съдебна система, успешна борба с корупцията."
Франс Тимерманс, ЕК:
"Политическата несигурност и други предизвикателства през изминалата година затрудниха извършването на реформи в България. Сега е времето да се действа. Реформите, набелязани в нашия доклад, ще спомогнат за спечелване на доверието на гражданите и на тези, които искат да инвестират в страната."
"Иска ми се да кажа, че който не работи, не греши, но не всички наблюдатели биха го приели."
Цветан Цветанов, ГЕРБ:
"Има кредит на доверие и на всички е ясно, че когато има стабилност, могат да бъдат реализирани и съответните законодателни промени."
Лютви Местан, ДПС:
"Ще хвърлим целия наличен политически и парламентарен ресурс на партията си, за да бъдат изпълнени исканията на Брюксел. Ние няма да бъдем опозиция на препоръките на ЕК."
Радан Кънев, РБ:
"Докладът на ЕК е по-мек от очакваното. Задължение е на Висшия съдебен съвет да проведе такъв избор за председател на ВКС, с който да не допусне и най-малката сянка на съмнение за манипулация. Реформаторският блок е силно обезпокоен от намерението на ВСС въпреки многобройните критики към електронната система на гласуване и липсата на гаранции за тайната на вота изборът да се осъществи именно с тази електронна система."
Чавдар Георгиев, БСП:
"Ще подкрепяме всички разумни действия по утвърждаване върховенството на закона. Ние подкрепихме по принцип съдебната реформа, но със забележки и насоки за нейното развитие и реализация, което допринесе страната ни да има по-смекчен доклад."
Красимир Каракачанов, ПФ:
"Всеки път, когато се развихри организираната престъпност, това става с покровителството на властта. Първата задача е да се разкъсат тези връзки на престъпността с полицията, изпълнителната и съдебната власт."
Кристалина Георгиева, ЕК:
"Оценяваме положително действията на новото правителство за решаване на натрупаните проблеми, на първо място стратегията за съдебната реформа. Но ние, както и цялото българско общество, искаме да видим резултати - независима и ефективна съдебна система, успешна борба с корупцията."
Франс Тимерманс, ЕК:
"Политическата несигурност и други предизвикателства през изминалата година затрудниха извършването на реформи в България. Сега е времето да се действа. Реформите, набелязани в нашия доклад, ще спомогнат за спечелване на доверието на гражданите и на тези, които искат да инвестират в страната."