Обществените поръчки за доставка на лекарства и медицински изделия за болниците са едно от слабите звена в здравната система, през което се извършват огромен брой нарушения и злоупотреби. Затова те трябва да бъдат заменени от електронна борса, пише в концепция на Центъра за противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, известен още като БОРКОР. Същата идея лансира и здравният министър Петър Москов.
Според центъра основните нарушения се състоят най-често в умишлено разделяне на поръчки с оглед предотвратяване на обжалването. Нарушения се правят при разглеждането на офертите, като липсва прозрачност и публичност, а методиката за търговете се определя неправилно, смятат оттам. Само за 2012 г. в няколко болници са съставени актове за нарушения за огромни суми. В пловдивската "Св. Мина" нарушенията са за 4.3 млн. лв., в Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания - за 395 хил. лв., в дупнишката "Св. Иван Рилски 2003" - за над 866 хил. лв. През 2014 г. са открити лечебни заведения, които са направили по близо 100 нарушения при провеждането на търгове, припомнят от БОРКОР.
Според центъра създаването на централизирана електронна платформа за обществени поръчки в сферата на здравеопазването ще намали драстично броя на нарушенията. От центъра заявяват, че ще бъдат елиминирани потенциалните корупционни практики и ще се намалят разходите на болниците за лекарства. Борсата трябва да бъде създадена от здравното министерство и постепенно да обхване обществените поръчки за лекарства за всички лечебни заведения, а впоследствие и търговете за медицинските изделия, плащани с обществени средства.
Подобна е системата в Дания, Гърция и Великобритания и там се пестят много пари, допълват от центъра. В Дания, например, на борсата се обявява, че държавата иска да купи дадени лекарства, а производители и търговци обявяват тайно цените си онлайн. Ако се търси само определен медикамент, търговците, които го продават, подават оферти.
ПОПРАВКА
БОРКОР се отказа от една от "най-"оригиналните" си идеи с неясен ефект - да поддържа табло със "срамни" обществени поръчки", съобщи Медиапул. Допреди седмица списъкът на "обществените поръчки с въздействие върху конкурентната среда" беше наличен на сайта на центъра, но вече е свален. Според съобщение на сайта на БОРКОР причината за преустановяването на проекта е в приетия през 2010 година Устройствен правилник, според който центърът само "анализира, планира и разработва системи от мерки и комплексни решения". "ЦППКОП не е оперативна структура и не обработва сигнали. Центърът няма контролни и пропагандни функции и в бъдеще стриктно ще се придържа към това", заявяват от БОРКОР.
|
|