:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,934
Активни 731
Страници 10,499
За един ден 1,302,066

Турски граждани ще съдят България за наводненията

СНИМКА: БГНЕС
Наводненията унищожиха пътна инфраструктура в десетки населени места, като по сметките на регионалния министър Лиляна Павлова щетите вече са на стойност 22 млн. лв. и държавата ще иска помощ от европейския фонд "Солидарност".
Жителите на села и градове в Одринско, чиито имоти са пострадали от преливането на реките Марица, Тунджа и Арда, се канят да съдят България, съобщи турският министър по водите Вейсел Еролу, цитиран от "Дарик". Повече от 5000 души са блокирани в квартал на Одрин, а достъпът до района е възможен единствено с хеликоптери. Според Еролу при ползването на язовирите в България не се оставя необходимият обем, за да не се допусне преливане при обилни валежи. Българската страна е била предупреждавана няколко пъти за това, каза той.





Властта се презастрахова за бедствие като в Мизия

Полиция евакуира и обгради две добрички села
След неадекватната реакция при миналогодишните бедствия сега властта се мобилизира при опасността от нова трагедия, подобна на тази в Мизия, която остави градчето изцяло под вода и десетки хора без домове. Вчера министрите на околната среда и на вътрешните работи Ивелина Василева и Веселин Вучков и главният секретар на МВР Светлозар Лазаров на място ръководеха организацията по евакуация на две добрички села заради опасността от приливна вълна. Ден по-рано премиерът Бойко Борисов пък се обърна към хората от опасните точки да се евакуират доброволно.

Евакуирани бяха всички жители на двете застрашени села - Одринци и Долина, заради очакваната приливна вълна от язовир "Одринци". В двете села живеят 430 души по официални данни. Част от евакуираните са настанени в кметството в Одринци, на втория етаж на читалището и в пенсионерския клуб.

Само 17 души от Долина не са били изведени, защото са отказали и полицията не е успяла да ги накара да напуснат домовете си. Вътрешният министър Вучков успокои, че са осигурени екипи, които да пазят покъщнината на хората, отделно селата са отцепени от полиция. Част от пътищата, свързващи селата с други населени места, вчера бяха временно затворени. Евакуацията може да продължи няколко дни.

В очакване на вълната обаче властта и хората се разминаха за причината, довела до тази ситуация. Според екоминистъра Ивелина Василева наводненията се дължат на екстремни природни явления, тъй като няма сигнали за аварирали съоръжения. Тези природни явления щели да станат обичайни и трябва да свикнем с тях, според Василева. Оказва се обаче, че местните хора отдавна очакват това да се случи и дори са писали на премиера Бойко Борисов. Язовир "Одринци" поема водата на четири варненски язовира и затова нивото бързо се е покачило. Водата, която се излива, се поема от съседната Суха река, но въпреки това в Одринци има разливи в ниската част и наводнени ниски постройки. Хората от селото твърдят в писмото си до премиера, че коритото на Суха река не е почиствано от 10-15 години и това ще причини трагедия. Другото съмнение на местните е, че самият язовир "Одринци" има пробойни в стените си. Село Долина пък се наводнявало от водосборна зона, която поема вода от съседно землище.

Вчера по другата критична точка - поречието на река Камчия, бе сравнително спокойно. Много хора от селата Цонево, Величково и Дъбравино прекараха нощта при познати във високите части на селищата или в кметствата, където бяха докарани легла. Но страховете за голяма вълна, която да увеличи щетите, не се сбъднаха. Проблем се появи в село Горен чифлик, където малък приток вдигна нивото си и наводни ниските постройки. Във Величково и Гроздьово подпочвени води избиха в мазите, наводниха се и две къщи, разположени до реката. Всъщност Камчия не преля към селата. Водите й се изляха към земеделски площи, което стана заради взривявания или естествени пропуквания в последните два дни. Засегнати са хиляди декари. Опасността обаче не е отминала и вчера местните власти предупредиха жителите на смядовското село Бял бряг, че може да се наложи евакуация, ако Камчия излезе от коритото си.

Най-тежко бе положението в Дъбравино. Дигата откъм селото удържа, но много дворове в ниското се превърнаха в езера заради придошли дъждовни води откъм високите части на селото. В нормално време тези води се вливат в Камчия, но сега поради качването на нивото й и страх от преливане на коритото шлюзовете са били затворени. Екипите на "Гражданска защита" изчакваха реката да се поизпразни, за да отворят пак шлюзовете. "Временно бяха изведени от домовете им 69 души. Нямаме данни за пострадали животни", заяви кметът на Дъбравино Атанас Атанасов.

Евакуацията в камчийските села засегна към 300-400 души. Хората още са притеснени, защото в района има няколко преливащи язовира.



ИНИЦИАТИВА

В дуловското село Долец, което се наводни за втори път в рамките на пет месеца в понеделник, хората са убедени, че водата идва от изпуснат язовир на територията на съседната Разградска област. Заради тези съмнения кризисният щаб е решил експерти да намерят причината за приливната вълна, като за целта ще бъде извършен оглед със самолет в района на засегнатото село Долец. Близо 15 семейства, чиито къщи са потопени, останаха без дом. Част от тях са подслонени в кметството и в детската градина на селото, а останалите - при близки и роднини. Търсят се възможности потърпевшите да бъдат настанени в общински имоти или да бъдат доставени фургони. От общината в Дулово са поели изхранването на пострадалите хора.

БСП поиска оставката на екоминистъра

БСП използва наводненията, за да поиска оставката на екоминистъра Ивелина Василева заради несправяне със ситуацията. Зам.-шефът на червените депутати Корнелия Нинова нарече изказването на Василева, че българите трябва да свикват с климатичните промени, "арогантно и цинично". "Бих призовала г-жа министъра да отиде в Мизия и да обясни на хората там поради какви точно климатични промени една седмица се ловяха шарани из дворовете. Дали е поради топенето на снеговете на северния полюс, или тези шарани падаха от озонова дупка", добави Нинова.

Според нея оставката на Ивелина Василева е "най-малкото, което може да се очаква в момента", защото истинската отговорност носи премиерът Бойко Борисов. По закон той е ръководител на междуведомствения съвет към МС, в който влизат шест министерства с отношение към въпроса, напомни Нинова. А трите причини за сегашната ситуация са безконтролната сеч и унищожаване на гори, затлачените и неподдържани речни корита и липсата на контрол върху собствеността на язовирите.
СНИМКА: БГНЕС
Камчия все пак заля дворовете на няколко къщи, което ще създаде доста проблеми за собствениците им.
14
4447
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
03 Февруари 2015 19:31
Хм, тия дават добър пример...
Но за нас държава няма - има само власт...
-------------------
Сайтът на Генек
03 Февруари 2015 20:32
Разберете, че започва следващият 35-годишен цикъл на високата вода. В отделните фази на цикъла, количеството на валежите се мени от 0,4 до 2,2 пъти от средните за 100-годишния период. Почти 6 пъти разлика, като през настъпващия цикъл тази разлика ще нараства заради повишаването на температурите.
Извън статистиката, всеки достатъчно възрастен човек сам може да си спомни факти за цикъла.
Когато бяхме в отделенията, ходехме на една рекичка. После пресъхна и само при големи порои планината нанасяше пясък и дребен чакъл, докато запълни коритото и го направи идеална площадка за мач и волейбол. След това в пясъка се отложи хумус и рекичката стана ливада, а допреди няколко години местните я разкопаваха и садяха разни неща. Отскоро през ливадата отново си тече баричка, все още малка
04 Февруари 2015 06:08
Нищо общо няма никакъв "цикъл на високата вода", а единствено цикълът на високата алчност и глупост идващ от желанието да се прави бизнес с водите и от водоемите. За да не пускат вода без пари, концесионерите на язовирите ги държат затворени, а като станат големи валежи и се препълват, панически ги изпускат и наводняват хората. И това се знае, ама пустите му бизнес-интереси и мафиотски зависимости.
04 Февруари 2015 06:34
Циклите са факт. Не са 35годишни, а по-къси, но са факт.
Интересно къде са сега зелените рекетьори, които не дават да се почистват речните легла. Язовирите са оразмерени за пропускане на максимални водни количества с вероягност 1/1000 до 1/10 000 години. Въпросът е, че реките под тях не са поддържани. Това е положението...
04 Февруари 2015 07:29
Добре де, защо в Интернет, не визирам само този форум, когато някой каже нещо, при това аргументирано, винаги се появява някой друг, който да го опровергае, ама без аргументи, само казвайки "те такова животно нЕма"
Ето затова няма да се оправим. Винаги има някакви Тома Неверни на местно ниво.
04 Февруари 2015 07:42
БСП поиска оставки - тия живи ли са?
04 Февруари 2015 08:33
Еми, защо да се произвежда ток с водата (която е бол), като е по-добре да купуваме тока от перките и соларите, и от американските марици...
04 Февруари 2015 09:00
Агаларите още имат живи спомени от робството-като дойде да ти я в кьщата трябва да му платиш дето си е трил зьбите.
04 Февруари 2015 10:02
ДПС и видният хидролог грабнаха властта в Язовири и каскади и ....
виждаме техните знания и умения докъде е докараха или целта им е да ни тероризират и провокират - Одринско!
04 Февруари 2015 10:04
Нищо общо няма никакъв "цикъл на високата вода", а единствено цикълът на високата алчност и глупост идващ от желанието да се прави бизнес с водите и от водоемите. За да не пускат вода без пари, концесионерите на язовирите ги държат затворени, а като станат големи валежи и се препълват, панически ги изпускат и наводняват хората
Има и още нещо освен некадърното управление на водите.

Наличието на все по-голям дял на фотоволтаци и перки в производството на ток, освен че неоправдано вдига сметките ни, води и до много неустойчиво управление на енергийната система поради непредсказуемия добив и рязката смяна на производството, независеща от човека.

За да покриват тези малко известни издънки на "зелената" енергетика, от НЕК са принудени да държат големи резерви вода в язовирите, иначе дискотеката не ни мърда.

И резултатът е налице - при какъвто и да е рязък порой пълните почти догоре язовири съвсем предсказуемо преливат.

Неслучайно наводненията зачестиха подозрително много именно след широкото разпространение на зелената напаст. И да се обясняват с природни явления при наличието на огромен брой язовири, наследени от соца, е или престъпно незнание, или умишлено прикриване на истинската причина.

И тъй като комшийската преса, за разлика от българската не е собственост на фирми, лапащи държавни ВЕИ субсидии, както и турския президент не е протеже на подобни фирми, затова доживяхме да чуем от Турция каква е причината за препълнените ни язовири.

04 Февруари 2015 14:40
Комшиите са го казали точно - не се поддържат необходимите обеми, които да поемат придошлата вода при валежи. Пълна безстопанственост, нямаща нищо общо с електродобива. Има налице престъпно БЕЗХАБЕРИЕ и НИТО ЕДИН ВИНОВЕН. Ако НЕК държи големите язовири пълни, за всеки случай, и изпуска внезапно води, подлежи на много сериозни санкции. Но някъде другаде, не в Бантустан...
04 Февруари 2015 16:53
Неуките турци,не знаят ли за "климатичните" промени!Да питат нашата министърка!И да се молят-вер аллах България да се оправи!
04 Февруари 2015 17:37
Комшиите са го казали точно - не се поддържат необходимите обеми, които да поемат придошлата вода при валежи

Всеки язовир струва пари и предназначението му е за напояване и производство на еленергия. Предназначението им не е да акумулират водите от проливните дъждове. В условията на пазарна икономика язовирите трябва да са със ясно определена собственост. Тогава за да накараш собственика да го държи под номиналния капацитет трябва да му заплатиш услугата, защото същия претърпява загуби от непроизведена енергия или от неотдадени води за напояване. Турците не са заплатили на никого тази услуга. Ако искат да се спасяват от наводнения, да си направят язовир.
По между другото и когато е суша фесовете пак риват, щото сме поливали и сме им оставили на тех малко вода.
05 Февруари 2015 09:45
Вейсел Еролу е абсолютно прав, но защо не се обърне към своите от ДПС, и лично към личния хидроинженер Ахмед Доган?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД