Турски полицаи охраняват централата на банката "Азя" в Истанбул. Десетки привърженици на духовния лидер Фетуллах Гюлен протестираха пред нея заради одържавяването й от турските власти. |
Турското правителство започна кампания, с която да принуди банка "Азя" да прекрати дейността си, след правителствения корупционен скандал от декември 2013 г., сериозно разклатил кабинета на тогавашния министър-председател Реджеп Ердоган, пише електронното издание "Тудейс заман". Ердоган обвинява Гюлен, че стои зад скандала. През миналата година турските власти предприеха множество атаки срещу финансовата институция - управляващата Партия на справедливостта и развитието успя да убеди фирми и държавни институции да изтеглят авоарите си от "Азя", като това разклати финансовата й стабилност. Президентът Ердоган си позволи да заяви, че банката "вече е потънала", припомня електронното издание. Масовото теглене на пари от "Азя" е другата причина, посочена от турската Агенция за банков надзор, за одържавяването на банката.
Изземването на банката "Азя" е поредният удар на Ердоган срещу движението "Хизмет" на живеещия от 1999 г. в изгнание в САЩ ислямски проповедник Фетуллах Гюлен, коментират турски медии. Организацията, която има силни позиции в сферата на правораздаването, на финансите, образованието и медиите, се ползва с подкрепата на милиони турци. Турският президент неведнъж е обвинявал "Хизмет", че представлява "паралелна държава" и настоява Гюлен да бъде депортиран от САЩ, за да бъде съден в родината си. Проповедникът категорично отхвърля обвиненията и твърди, че "Хизмет" няма политически цели.