Западните страни не са съгласни да доставят оръжие за армията в Украйна, след като украинският президент Петро Порошенко на няколко пъти призова за това заради пораженията на неговата армия в Донбас, съобщиха световните медии. "Ние се нуждаем от оръжейни доставки от НАТО на фона на изостряне на обстановката в източната й част", заяви Порошенко отново в интервю за германския в. "Ди Велт". Той дори заплаши с въвеждането на военно положение, ако конфликтът продължи и се разшири към другите области в Украйна, писа в. "Ел Паис".
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер отново определи дипломацията като единствения жизнеспособен начин за разрешаване на кризата в Източна Украйна и се обяви против доставката на оръжие за Киев. "Това може само да налее масло в огъня", каза германският военен министър Урсула фон дер Лайен. Министърът на външните работи на Италия Паоло Джентилони също се обяви категорично против възможните доставки на оръжие в Украйна. Великобритания не възнамерява да оказва "смъртоносна военна помощ" на Украйна, разкри бившият министър на външните работи на страната Уилям Хейг. Франция, Унгария и Дания също вече заявиха, че не подкрепят подобна стъпка. Засега този въпрос се обмисля в Естония и Полша. Вчера обаче стана ясно, че Литва е "изпратила елементи на въоръжение на киевските власти", потвърди военният министър на страната Юозас Олекас. Той обаче не уточни за какви оръжия става дума.
Американският държавен секретар Джон Кери посети вчера Киев и разговаря с президента Петро Порошенко. На пресконференцията двамата не засегнаха темата за доставки на оръжия, а продължиха да обвиняват Русия в ескалацията на конфликта в Донбас. Кери обяви нова хуманитарна помощ в размер на 16 млн. долара за бежанците, напуснали домовете си в Източна Украйна. Вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън заяви, че не съществува военно решение на конфликта в Украйна и изключи възможността за доставки на оръжие за Киев, заяви той пред германския в. "Зюддойче цайтунг". Американските власти не са единни по въпроса за въоръжаването на Украйна, а крайното си решение ще вземат с отчитане на позицията на Европа, призна Байдън в интервю за американската медийна компания "Вайс". Той каза, че поне отчасти съответните решения на САЩ ще зависят от позицията на европейците като цяло и на Германия в частност. Малко преди това кандидатът на Белия дом за шеф на Пентагона Ъштън Картър заяви по време на изслушване в Сената, че "не изключва възможността да се изпратят оръжия за армията на Киев". Действащият министър на отбраната на САЩ Чък Хейгъл говори в Брюксел пред журналисти и даде да се разбере, че доставките на оръжия за Киев не са вариант за Вашингтон. Русия предупреди САЩ да не изпраща оръжия в Украйна, защото подобна постъпка ще донесе "колосални вреди" върху отношенията между двете страни, заяви говорителят на руското МВнР Александър Лукашевич.
Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд пристигнаха вчера на неочаквана визита в Киев, а днес се очакват в Москва в рамките на нови дипломатически усилия за намирането на решение на конфликта в Източна Украйна. "Заедно с Ангела Меркел решихме да предприемем нова инициатива. Ще предложим ново решение на конфликта на базата на териториалната цялост на Украйна", каза вчера Оланд.
СТРАТЕГИЯ
Снабдяването на руската армия с повече модерни оръжия и създаването на нови военни градчета и арсенали са основни задачи, залегнали в плановете на висшето военно командване в Москва за 2015 г. Това съобщи руският министър на отбраната Сергей Шойгу, цитиран от в. "Новие известия". Предвижда се делът на модерните оръжия в руската авиация да достигне 33%, военната техника - 67%, а в Авиацията за далечни мисии, включваща главно стратегически ракетоносци, да са активни 80% от наличните самолети. Тази година руските ВВС ще получат 126 нови самолета и 88 хеликоптера. Междувременно се очаква да бъде приет на въоръжение новият изтребител Су-35С. Освен това трябва да бъдат изградени 454 хранилища за ракети, боеприпаси и експлозиви, обединени в 13 арсенала. Ще бъдат построени и 142 военни градчета. През януари министърът съобщи, че руската армия ще задейства радари, предупреждаващи за началото на ядрен удар, ще получи към 700 бронирани коли и над 1500 различни бойни автомобила, 100 моторизирани комплекса за ракети "Искандер-М", две подводници и пет надводни бойни кораба. Т.г. за армията са планирани разходи от 3.3 трилиона рубли (43 млрд. евро), което надхвърля с 33% бюджета за м.г. и вече достига 4.2% от БВП на Русия, посочи "Новие известия". Руският президент Владимир Путин подписа указ за свикване на военни сборове на всички запасняци през т.г.