Нашите парламентаристи не се притесняват, че издръжката им е многократно по-висока от субсидията, която взимат партиите в Германия. |
Според Енчев държавната издръжка на партиите у нас е 11 пъти по-висока, отколкото в Германия, която отделя по левче на глас. В момента пари от хазната взимат не само парламентарните формации, но и онези, които са получили над 1% от действителните гласове на последните избори за Народно събрание. Депутатът дори си е направил труда да изчисли колко ще платят данъкоплатците през следващите 4 години на всички политически сили на държавна хранилка: ГЕРБ - 48 583 000 лв., БСП лява България - 22 921 000 лв., ДПС - 22 054 000 лв., Реформаторският блок - 13 218 000 лв., Патриотичният фронт - 10 830 000 лв., "България без цензура" - 8 470 000 лв., "Атака" - 6 720 000 лв., АБВ - 6 170 000 лв., "Движение 21" - 1 770 000 лв., "Глас народен" - 1 690 000 лв.
От ГЕРБ направо отказаха да коментират. "Този въпрос е политически и трябва да се реши на високо ниво между партиите", заяви шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов пред "Сега". Така той отпрати темата към края на годината, когато неизбежно ще бъде повдигната при разглеждането на държавния бюджет за 2016 г. Именно тогава депутатите решават колко ще получат формациите им.
Въпросът за намаляване на субсидията не е обсъждан в ПГ на реформаторите. Десният депутат Гроздан Караджов обаче има своя оригинална идея по въпроса. Според него може да се помисли за скала, при която сумата за всеки получен глас от партиите, останали под 4-процентния праг за влизане в НС, расте, а за тези, които са го минали - да намалява. Караджов смята, че така може да се постигне известен баланс между големите и малките партии. Както и да се намали възможността на големите да печелят от лихви, тъй като те обикновено вкарват получените от държавата пари на депозити.
В Патриотичния фронт клонят към запазване на сегашното положение. "Можем да направим субсидията и 1 стотинка, ако решим, и какво ще постигнем - на изборите партиите ще се обърнат към разни фирми за спонсорство", коментира Емил Димитров-Ревизоро.
От опозиционната БСП също не са склонни към промени, но по други причини. "В състоянието, в което се намира, БСП има нужда от тези пари", обясни неофициално член на партийното ръководство.
Единствено зам.-председателят на парламента Явор Хайтов (БДЦ) заяви категорично, че ще пледира за намаляване на субсидията. Мнението му обаче е лично, тъй като и неговата ПГ няма позиция по въпроса.