Европейската космическа агенция (ESA) през юни ще изпрати в Космоса нов 3D принтер, който ще работи при нулева гравитация. Става дума за миниатюрния Portable On-Board 3D Printer (POP3D), който може да се събере в куб със страна 25 см, съобщи Space.
"POP3D е малък 3D принтер, на който му е необходимо малко енергия и минимално управление от страна на екипажа", казва Лука Енриети от Altran, производител на принтера. Toй е вторият 3D принтер, изпратен на Международната космическа станция. Ще бъде тестван от космонавтката Саманта Кристофорети. Предишният принтер, който вече е на космическата станция, вече се използва за принтиране на няколко инструмента.
Принтерът няма да повлияе на околната среда, нито ще пречи на астронавтите. Той принтира чрез нагряване, а създадените продукти са биоразградими. Всички проекти, които ще бъдат произведени с POP3D, ще бъдат изпратени обратно на Земята за сравнение. Целта е да се провери дали предметите, които се принтират при нулева гравитация, са съвместими с тези, които са принтират на Земята.
Ако резултатите са положителни, резервните части ще се произвеждат при нужда в Космоса, а няма да се изпращат от Земята и така да заемат мястото на други полезни товари. "Примерно, когато става въпрос сложни части като дюза за гориво на ракетен двигател, ще можем да намалим броя на необходимите части, които ще изпращаме с полетите, от 250 на 1 или 2", казва Стефан Байер от Airbus Defence and Space.
|
|