Гръцкият премиер Алексис Ципрас представи пред парламента в неделя вечерта управленската програма на правителството си. Той обяви, че ще бъдат спазени предизборните обещания на СИРИЗА - увеличаване на минималната работна заплата, изплащане на бонуси към пенсиите, осигуряване безплатна храна и ток на най-бедните, връщане на работа хиляди държавни служители, съкратени заради орязването на бюджета, поискано от кредиторите от ЕС, ЕЦБ и МВФ. Ципрас заяви, че Гърция няма да иска удължаване на сега действащото помощно споразумение с тройката кредитори, което изтича на 28 февруари. Това означава, че Атина няма да получи поредния транш от 7.2 млрд. евро от спасителния пакет. "Спасителният план се провали. Новото правителство няма оправдание да иска удължаването му, тъй като не може да иска продължаване на една грешка", заяви Ципрас. Той добави, че все още е оптимист, че ще се договори с партньорите от ЕС за ново споразумение за гръцкия дълг. Атина не трябва да очаква еврозоната бързо да се съгласи с исканията й за предоговаряне на спасителния план, заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле пък бе категоричен, че Гърция трябва да се споразумее с кредиторите си за пълна програма, ако иска да си осигури финансова помощ от Европа. "Ако искат помощта ни, трябва да имат програма, договорена с кредиторите вместо спешната помощ, която иска Атина. Все още не разбирам какво иска да прави Гърция", заяви той в Истанбул, където е за срещата на финансовите министри на страните от Г-20.
ПОЗИЦИЯ
Дъблин ще настоява "всяка нова или по-добра сделка да бъде предложена не само на Гърция, но и на Ирландия", заяви аграрният министър Саймън Ковъни, цитиран от електронното издание "ИЮ Обзървър". "Трябва да сме сигурни, че едни и същи правила се прилагат не само към Гърция, но и към всички останали държави", обясни той във връзка с опитите на Атина да постигне по-добри условия за изплащането на дълговете си към кредиторите.