:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,646,518
Активни 169
Страници 16,928
За един ден 1,302,066

Тестът Донбас, или как примирието да стане мир

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Русия, разбира се, не се готви да въвежда ред в Донбас и оставя тази слава и отговорност на Порошенко. От друга страна обаче, за Русия не е изгодно отвъд границата й да остава една полуразрушена ничия територия без бъдеще, но с множество въоръжени мъже.
Вторите Мински споразумения изглеждат по-силни от първите. По-специално в текстовете, където се говори за статута на Донецката народна република и Луганската народна република, се появи терминът "конституционна реформа". Но има ли шанс Украйна, дори и тези споразумения да се спазват, да остане единна страна? В такава сложна ситуация, за да се постигне устойчив мир, и Украйна, и Русия трябва да предприемат смели стъпки.

Епопеята с минските преговори прикова вниманието на милиони. Движенията на четиримата лидери в Двореца на независимостта в беларуската столица се следяха до най-дребните детайли: "Порошенко излезе за две минути от залата", "Путин счупи химикалка". Разчитайки тези "знаци", наблюдателите се опитваха да отгатнат резултатите и тоналностите на съдбоносната среща. Ситуацията обаче зависи от толкова много фактори, че реализирането на всички договорености може да се сравни с чудо. Така че колосалните усилия и очаквания на целия свят могат отново да се превърнат в примирие - тежко, крехко, недълго.

Да, вторите Мински споразумения на пръв поглед изглеждат по-стабилни от първите. Може би защото са заверени (не и подписани) от трима президенти и един федерален канцлер - доста представителна компания.

"Образът на бъдещето", към който всички се стремят, е описан по-ясно. Например там, където става дума за статута на ДНР и ЛНР, за конституционна реформа, за контрол на Киев по външната граница. Като цяло на хартия всичко изглежда убедително. Но в живота на тези намерения ще се противопоставят цял легион обстоятелства - от лични амбиции до финансови проблеми.

Нека се опитаме да откроим основните рискове, които заплашват



Минск-2 да повтори съдбата на Минск-1



Въпреки че Киев получи уверения от МВФ, че фондът е готов да предостави на Украйна нов кредит от $17.5 млрд. (за 4 г.), ситуацията с икономиката в страната е критична. За година гривната поскъпна с 8 до 26 за долар, износът падна почти с 15 на сто, ключовите икономически региони на страната са обхванати от война. Новите заеми не само увеличават дълговото бреме, но повишават и социалното напрежение. Едно от изискванията на МВФ например е повишаване на цените на газа за населението 7 пъти. Населението на страната вече плаща и бездруго значително по-високи цени за комунални услуги. В малките градове, където има проблеми и с безработицата, а следователно и със заплащането, дават на жилищно-комуналните стопанства едва ли не и последната си копейка.

Съдейки по Минските споразумения, цялата икономическа отговорност за спорните територии, включително и възстановяването на Донбас, ще носи именно Украйна. Нещо, което едва ли ще се случи. При желание Киев винаги може да бъде обвинен в "икономическа блокада" или поне в "пренебрегване на жизнените интереси на жителите на Донбас".

Следващият фактор е ненавистта. На хората и от двете страни, почувствали вкуса на войната. Те я водят вече не за "руския свят", нито за "украинската самостоятелност". За тях това е



лична вендета,



мъст за загиналите близки, приятели, за разрушения дом. Да ги върнеш към "мирния труд" е възможно единствено, ако се покажат значителните изгоди от самия труд, което, разбира се, е невъзможно, когато икономиката е в руини. Накъде да се насочат тези хора? В мините? На полето? Няма пари, няма производство, земята е покрита със скреж. Какво ще създават те?

Такъв проблем възниква и с руските доброволци. Войната им дава един вид "смисъл на живота". Готови ли са те по команда в стройни редици да напуснат Новорусия? И къде ще отидат, за да се почувстват нужни?

Третият момент е нарастващата борба за власт в Киев. Трябва да се разбере, че Порошенко няма и една десета от влиянието върху политическия живот в Украйна, с което се ползва Путин в Русия. Порошенко е цезар, пръв сред равни, но само толкова. Дори заместникът на влиятелния олигарх Коломойски в интервю може да обсъжда необходимостта от скорошна смяна на "шоколадения крал".

Още повече че за радикалните опоненти на Порошенко войната е начин да се доближат до властта. Затова Порошенко съвсем не е най-войнственият украински политик, който трябва да се следи на всяка крачка. Затова и той още не се е решил на среща с т.нар. "терористи" от ДНР и ЛНР, което вероятно би помогнало за създаването на съвсем друг фон за мирно решение. В такава сложна ситуация от него се изисква много повече мъжество не само да се бори за президентството си, но и да се опита да влезе в историята, като оползотвори шанса да спаси украинската държавност. Условно казано, става дума за това Порошенко да отиде на преки преговори с "терористите", да си стисне ръцете със Захарченко и Плотницки, да прокара през Радата идеята за федерализация на страната. Защото останалите сценарии оставят по-голям риск от нова война.

Това отличава мира от примирието. За да се постигне мир, е необходимо не само да се прекрати огънят, а да се отстранят противоречията, довели до войната. В случая става дума за извънблоковия статут на Украйна и за статута на ДНР и ЛНР.

Русия, разбира се, не се готви да въвежда ред в Донбас и оставя тази слава и отговорност на Порошенко. От друга страна обаче, за Русия не е изгодно отвъд границата й да остава една полуразрушена ничия територия без бъдеще, но с множество въоръжени мъже.
24
4587
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
13 Февруари 2015 19:55
пак руски весници
13 Февруари 2015 20:09
Украинското национално самосъзнание съществува по-малко от век, а идеята за собствена държавност - от четвърт. "Елитите" й, включително самият Порошенко, произлизат от нелегални по съветско време спекуланти и нямат навици, визия или желание за обществена служба. Украйна няма дори теоретични шансове да изработи и провежда смислена политика
13 Февруари 2015 20:23
Такъв проблем възниква и с руските доброволци. Войната им дава един вид "смисъл на живота". Готови ли са те по команда в стройни редици да напуснат Новорусия? И къде ще отидат, за да се почувстват нужни?

Ша отидат в Груз 200. С малце цинк...
13 Февруари 2015 20:38
вчера и днеска по бнт се сетиха, че в Донбас живеят хора.
13 Февруари 2015 20:39

Ша отидат в Груз 200. С малце цинк..


ти нормален ли си бе ? то кво ли и питам.
13 Февруари 2015 20:44
бнт е с евроатлантически ценности
13 Февруари 2015 20:45
пак руски весници

Мани ги тия, те са НПОщници...
13 Февруари 2015 20:51
Условно казано, става дума за това Порошенко да отиде на преки преговори с "терористите", да си стисне ръцете със Захарченко и Плотницки, да прокара през Радата идеята за федерализация на страната.


Условно казано - затова става въпрос.

Време е за някакъв по-регулярен формат от 17-часови преговори.


И мирът е желязо, и той горещ се кове.
13 Февруари 2015 20:53
Проблемът е, че Порошенко е кукла на конци. А тия дето му дърпат конците си имат явно други планове и в скоро време ще въоръжат с нови оръжия украинската армия.
13 Февруари 2015 21:03
Повтарям излаяното ми :
Примирие - ами сега, накъде и до кога ??? ...
13 Февруари 2015 21:13
Докато се раззделят като хората. Чехославците примерно.

Смъртта не се прощава, а за забравянето и трябват поколения диктатура - пак не става.

Разбира се, може също оня травестит Виктория Нуланд може да отиде в Донбас да донесе курабийки.

Евала шъ й пра'им!
14 Февруари 2015 02:03
Из същия източник, замполит навива вежливи зелени човечета да отпускарстват в Украйна:
официально война не объявлена, там можно погибнуть, стать калекой, законодательная база в этом вопросе у нас не устаканена, ее нету, по сути дела, — ответил замполит и перешел к геополитическому фактору. — Но вы все прекрасно понимаете, что вы не одни там… Если что-то случится, я вас заверять о том, что вас не забудут, родным будут выплаты

14 Февруари 2015 05:00
Гледайте какво става и си опичайте акъла. И никога не позволявайте да ви настройват едни срещу други на етническа основа. Защото в Югославия, в Арабския свят и в Украйна така направиха гражданските войни и тези рани няма да зарастнат и след 100 години. Нищо добро не чака Украйна, нито България, а и Европа, докато някой дели хората на такива и онакива по религия и етнос. И, колкото е опасно да се дават превилегии на малцинствата, толкова и на мнозинствата. Партиите /етнически, националистически, фашистки, турски, цигански/ и НПО-тата финасирани отвън, които "защитават" вашите права, са вашите сатрапи. Заредили са вече бомбата и тя цъка, остава някой да натисне копчето.
14 Февруари 2015 13:03
Примирието няма големи шансове да стане мир. САЩ нарочно не са страна по примирието, нищо не са подписвали, нямат никакви задължения. Но те са основна страна по конфликта. "Бесен сектор" , Ярош и компания, вече заявиха , че нама да спазват никакво примирие. Според мен, озвучават позицията на САЩ. Целта на споразуменията е по-скоро да се вържат максимално ръцете на Путин, да продължат с атаките и провокациите на укрите от Бесен сектор и , ако Русия се опита да отговори, да бъде обвинена, че проваля опитите за мир.
14 Февруари 2015 13:18
ВладиГео
13 Фев 2015 20:09Мнения: 970
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Украинското национално самосъзнание съществува по-малко от век, а идеята за собствена държавност - от четвърт.


Изхмислена от БОЛШЕВИКИТЕ държава на основа на идеите на австрийските агенти Грушневский и прочие.
14 Февруари 2015 13:19
Begemot
14 Фев 2015 13:03Мнения: 2,290
От: BulgariaСкрий: Име,IP
Примирието няма големи шансове да стане мир. САЩ нарочно не са страна по примирието, нищо не са подписвали, нямат никакви задължения.


100 % с три думи всичко е казано точно и ясно !
14 Февруари 2015 14:06
САЩ нарочно не са страна по примирието, нищо не са подписвали, нямат никакви задължения.

Напротив.
САЩ и Англия са подписали гаранции за териториалната цялост и независимост на Украйна. И ще си изпълнят задълженията...
14 Февруари 2015 19:50
щурчо 14 Февруари 2015 14:06

Така ще си изпълнят задълженията, че трева няма да никне десетилетия там/Ирак, Афганистан.. Либия, Сирия има скорошни примери на добре изпълнени задължения/...
14 Февруари 2015 20:10
[
14 Февруари 2015 22:34
Цивилизованите и културни народи се разделят или обединяват мирно и тихо (Чехословакия, ГДР...) Нецивилизованите - с война (Югославия, СССР, Украйна, Арабския свят, Африка...)
14 Февруари 2015 23:46
Нещо по темата от "The National Interest", САЩ:

„Съединените щати не взеха участие в преговорите в Минск и макар договореностите за прекратяване на огъня да бяха приети с предпазлив оптимизъм, това няма да спре растящия стремеж – особено на Капитолийския хълм – да се предостави на Украйна оръжие. Сепаратистите не трябва да забравят, какво се случи в Хърватия, където дългосрочната програма за укрепване на хърватската армия доведе до разгром на самопровъзгласилата се Република Сръбска Крайна. Вече някои сепаратисти изразяват недоволство, че Украйна не се стреми към урегулуране на конфликта, а само да използва примирието, за да укрепи армията си, след което да възобнови бойните действия. По тази причина те няма много строго да спазват договореностите.
.
Какво се надява да постигне Путин? Във всички съобщения се казва, че той е приложил сериозен натиск върху сепаратистите, за да ги застави да подпишат съглашението. Той, на свой ред, вероятно се надява, че настъпи ли сериозно примирие, европейците ще отслабят санкциите. А, ако не стане това, защо му е по-нататък да спазва съглашението? Защото въпросът за „неутрализация” на Украйна на преговорите не се разгледа. Съглашението в този му вид не дава на източните региони право на вето върху външнополитическите решения на Украйна,"

Цялата статия – линк:
http://nationalinterest.org/feature/europes-desperate-hail-mary-save-ukraine-12244
14 Февруари 2015 23:52
Поставил съм линк към „Стратегия за Национална Безопасност” (National Security Strategy). Един документ, който е основополагащ за външната политика на САЩ през 2015 година.

http://www.whitehouse.gov/sites/default/files/docs/2015_national_security_strategy.pdf

Експресно съм превел един абзац от тази стратегия:

„На всички фронтове (на всякъде по света, където са застрашени националните интереси на САЩ) Америка лидира от позицията на силата. Разбира се това не означава, че сме длъжни да диктуваме на света траекторията на всички случващи се по света събития. Макар да сме силни и ще остамем силни нашите ресурси и влияние не са безгранични. В нашия сложен свят много от проблемите на безопасността, с които се сблъскваме, нямат бързи и лесни решения. Съединените Щати винаги ще защитават своите интереси и ще съхраняват своята привързаност към своите съюзници и партньори. Налага ни се да вземаме трудни решения при много влизащи в противоречие приоритети. Освен това трябва да признаем, че мъдрата стратегия се изгражда не само на базата на военната мощ. На практика, в перспектива нашите усилия по координиране и съгласуване на съвместната работа с другите страни по противодействие на идеологията и първопричината на насилническия екстремизъм ще станат по-важни, от нашите възможности по унищожаване на терористите на полето на боя.”

15 Февруари 2015 13:55
Условно казано, става дума за това Порошенко да отиде на преки преговори с "терористите", да си стисне ръцете със Захарченко и Плотницки, да прокара през Радата идеята за федерализация на страната.


"Образно казано", това значи, да си сложи сам примката и да извика двама гавази да му се гекнат на краката за тежест! Порошенко много добре разбира какви л'йна забърка. За момента му се точат от три страни - опълченци, руснаци и украински радикали. Изход? Има изход: валізу, літак и... дядько Сем!!! Иначе...

15 Февруари 2015 14:26
Путин и двамата европудели демонстративно показаха,че са направили всичко возможно за помирение на Украина. Ако не се получи...ами тва е,не става,квото можахме напрайхме . От друга страна Захарченко каза,че ако Киев наруши договарянето,кирдык за него. Ще гонят укропите до западната граница на страната. Но от сега едно е ясно,мирьт е временен. Почти винаги една гражданска война завьршва с пьлната победа на една от страните. А победената страна бива или унищожена,или прогонена от страната.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД