:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,936
Активни 577
Страници 13,501
За един ден 1,302,066

Няма да има данъчни отстъпки за саниране с държавни пари

Вече са подписани 9 договора по безплатната програма на правителството
СНИМКА: БГНЕС
Министър Лиляна Павлова обяви, че са подписани 9 споразумения по програмата за саниране в 5 града.
Няма да има данъчни преференции в закона за санирани с държавни пари частни имоти. Това съобщиха от регионалното министерство пред в. "Сега" във връзка с информационната кампания, която върви по националната програма за енергийна ефективност. Поводът за обсъждане на темата са облекченията, които дава Законът за местните данъци и такси (ЗМДТ) за стимулиране на енергийната ефективност. Преди десетина дни от Националното сдружение на общините в България алармираха, че масовото обновяване на старите сгради и апартаментите в тях може да доведе до сериозен спад в общинските бюджети, ако бъде приложена преференцията.

"Подготвя се поправка в закона, така че данъчната преференция да отпадне за имоти, санирани по националната програма, т.е. с държавни средства", обясни регионалният министър Лиляна Павлова. Идеята е да не се допуска двойна държавна помощ за едно и също нещо. Преференцията за обновено жилище със собствени средства обаче ще се запази. В регионалното министерство са направени изчисления за София, където за средностатистическо жилище от 80 квадрата например увеличението на данъка и таксата смет общо е около 2-3 лева. Това е незначителна сума за домакинствата на обновените жилища, затова преференцията можело да се отмени.

Междувременно от Българската стопанска камара напомниха, че според последните промени в Закона за местните данъци и такси държавата и общините имат ангажимент да изготвят нова методика за определяне на такса битови отпадъци. От БСК изпратиха писмо до регионалния министър Лиляна Павлова със становището, че санирането не трябва да вдига такса смет. Държавата е поела ангажимент да промени начина на начисляването й, така че да се плаща според количеството отпадък, а не според данъчната оценка. Камарата напомня, че трябва да се въведе принципът "замърсителят плаща".

Според последните промени в закона от края на миналата година новата методика трябва да бъде разработена до 31 март. Крайната цел е да се премахне порочната практика таксата смет да е втори имотен данък, настояват от БСК. Работна група към Министерството на финансите, в която участват експерти и на камарата, вече е предложила правила, които регламентират разходите - за събиране, извозване и депониране на битовите отпадъци. "Работната група започна обсъждането на вариантите за формиране на новата такса смет. Но още няма готовност да представи модели", каза пред в. "Сега" изпълнителният директор на сдружението на общините Гинка Чавдарова.

В края на миналата седмица регионалният министър Лиляна Павлова отчете, че вече са подадени 9 заявления в няколко кметства за участие в националната програма по саниране. Споразумения са подписали по три сгради в Благоевград и Димитровград, както и по една във Враца, Варна и Плевен. Миналия четвъртък Българската банка за развитие (ББР) обяви, че първият сключен договор е във Враца. В сдружението на блок 1 в жк "Младост" там участват собствениците на 84 апартамента в 3 входа. След като бъде избран изпълнител за обследване на сградата, ще се направи технически проект за обновяването. След това ще се подпише анекс към тристранния договор между ББР, община Враца и областния управител на Враца. В него ще се запишат конкретните финансови параметри и етапите на плащане.



БИЗНЕС

Около 2500 малки и средни строителни фирми могат да участват в Националната програма за енергийна ефективност на жилищата, стана ясно след среща на Строителната камара и министър Лиляна Павлова. Обсъдена е идеята за типови документи при провеждането на обществените поръчки, когато изборът е по критерия "най-ниска цена". Надзорните фирми да проследят изпълнението на всички дейности още от самото начало до края на целия процес, настояха строителите.
19
4483
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
15 Февруари 2015 19:37
"Подготвя се поправка в закона, така че данъчната преференция да отпадне за имоти, санирани по националната програма, т.е. с държавни средства"

Както са тръгнали да променят закони ПОСТФАКТУМ, няма как да им имам доверие на тия хайдуци за каквото и да е. Да се махат, докато обруленият народец не е взел гьостерицата в свои ръце.
15 Февруари 2015 19:52
Кой се минал - минал... Останалите да си чакат реда...
----------------------------------
Сайтът на Генек
15 Февруари 2015 20:06
С чужди пари помен правят. Използването на държавни пари за подобряване на частна собственост.. и то не на бедни хора.. си е престъпление. А не са бедни щото в повечето случаи става дума за апартаменти с цени над 50-100 хил. лева. В момента това са 5-10 средни годишни заплати.

Беден богат носи в тая държава. И това е държавна политика за съжаление. С парите от данъци на работещите без собственост/или с имоти които не може да се санират или са санирани с техни средства/ се плащат удобствата на хора даже може да се случи много богати с по 6 апартамента да речем...

Това е разхищение на държавни средства. Вместо парите да отидат за поддържане на и без това мизерната инфраструктура в държавата.. при която при най-малък дъжд стават големи наводнения вече.. Парите ще се дават на собственици, които би трябвало да имат тази отговорност по закон - да си поддържат имотите, особено когато са в съсобственост.. ама не - друго си е да има далавера. Т.е. едни да потребяват, а други да плащат. Това е антидържава.

В една нормална държава всеки си плаща за това което потребява и само тези които не могат сами да се издържат им помага държавата. В една нормална държава собствениците имат отговорности, а не само права, както е в нашата антидържава.
15 Февруари 2015 20:09
За това разхищение трябва да има министри в затвора.
15 Февруари 2015 21:01
трябва да има министри в затвора


Надай се мъжо на пияна жена.
А оная на фотото е придобила трагичен образ.Явно инициатора на далаверата роско плевнята нема да му се върже зара.
15 Февруари 2015 21:07
Mick, много си последователен с идеите си,а и в случая съвпадат с моите.Затова от мен
15 Февруари 2015 21:24
Подготвя се поправка в закона....

както и критерия за "най-ниска цена"
ме настройват крайно негативно кьм следното:
1. Поправката на законите гьотере, т.е. защото така ни отърва.
2. Най-ниската цена априори означава и най-ниско качество.

Първото оттдавна съм го споделил. Как след някакво време ще ни изсурвакат със задължения я към Топлофикация, я към ЧЕЗ или към всичките накуп!
Второто е ясно.
Благодаря ви ГЕРБ!
Обаче без мен.
15 Февруари 2015 21:34
По принцип финансирането с държавни пари на частни фирми, отделни граждани или техни сдружения, земеделски производители и т.н. води само до изкривяване на пазара и корупция.
16 Февруари 2015 00:01
Безумието продължава. "Най-ниска цена" на търг съвсем не означава ниска цена.
Държава и общини продължават престъпната толерантност към всевъзможните опити на притежателите на жилища да загрозяват фасадите, да превръщат балконите в "задни дворове" и прочие.
И сега, аз плащащия данъци, ще трябва да приемам това безумно саниране.
Що се отнася до емисиите въглероден двуокис и други мръсотии от горенето на твърди горива и отпадъци, чието намаляване е цел на санирането - десет пъти по-добре е да се ускори газификацията на населените места.
16 Февруари 2015 00:03
Една проверка на разходите за саниране и ремонт на общежитията в т.нар. студентски град показва средно равнище от 1700 лв. на кв. метър. Вярвате ли, че тове е "най-ниска цена"? Новото строителство е три пъти по-евтино!!!
16 Февруари 2015 08:57
Чудно ми е кога в България, ще дойде правителство, с което всички ще бъдат съгласни на 100%! Точно "лявата" част от форума, дето издигат лозунги за солидарност, са против да се санира чудото на социалистическото стройтелство- панелките! Що така бе, другаре! Тези хора не са ли достатъчно наказани от живота, като настанени да живеят в панелните гета на социалистическата урбанизация и индустриализация! А бе това са вашите избиратели, работническата класа, пролетарии...
16 Февруари 2015 09:18
По въпроса за здравината на панелките - главният архитект на София Диков разказа в ефир за пилотно саниране на панелка от 60-те години - на вид пълна съборетина. Е, оказало се, че носещата конструкция е по-здрава от тази на която и да е нова сграда. При земетресението от март 1977 г. няма нито една паднала панелка в Свищов и в Букурещ. Сринаха се /в Свищов/ три тухлени и сравнително нови сгради - общежитието на "Свилоза", тухлен блок на колони и с надградени 2 етажа и една сравнително стара тухлена сграда до гарата. Това - трайност 50 години на панела, е анти-соц мит. Ако беше вярно, германците щяха отдавна да премахнат панелните комплекси в Берлин, Дрезден и Лайпциг. Бетонът си е бетон - трае не по-малко от тухлата. Необходимо е периодично обследване на здравината на заварките между панелите - това се прави с рентген. Оттам нататък всеки собственик да си бере грижата за евентуалното заздравяване и топло изолация. Престъпление е държавата да плаща. Ако има излишни пари, да възстановят къщите на бедняците, пострадали от наводнения. За саниране дават хиляди на апартамент, а на нещастниците в Мизия, Аспарухово и Бисер, - по 325 лева.
16 Февруари 2015 09:51
Това чадо на БКП от снимката гледа като такава каквато е. Непокис-ната на държавна служба с табелка бъдещ министър още в родилното отделение на ЦК на БКП и с пожелания за по-пълно приземяване, присвояване и усвояване. Приземява / по тезисите на Тодар/ и е пак отегчено, че трябва и да се показва пред хората и дрънка небивалици.
16 Февруари 2015 10:02
Имам един въпрос: Ако в един блок има едновременно частни, общински и държавни апартаменти и бъде саниран по програмата, за последните това няма ли да бъде "недопустима държавна помощ"? Въпросът ми не е теоретичен. Засяга ме лично.
16 Февруари 2015 10:10
По въпроса за здравината на панелките - главният архитект на София Диков разказа в ефир за пилотно саниране на панелка от 60-те години
В грешка си! Доказано е, че плетарките са най- устойчиви на заметресения, а не панелките! Така или иначе, там в панелните гета, гордост на сциалистическото строителство, се оказаха най-бедната част от градското население! "Лявата" червена буржоазия отдавна живеят в каменни дворци и в комплекси от затворен тип в елитните квартали, а в момента най-върли противници на санирането на панелките с пари от данъците!
16 Февруари 2015 10:17
"Лявата" червена буржуазия отдавна живеят в каменни дворци и в комплекси от затворен тип в елитните квартали
За разлика от "дясната" синя!
16 Февруари 2015 10:58
За разлика от "дясната" синя!
М-да, и те са от същата номенклатура от времето на бай Тошо, но поне не издигат социалистически лозунги, а в същото време да са пълни егоисти за добруването на другите! Говоря за разминаване на думи и дела, но чугунариатът още от времето на селкора си вярва!
"Всеки кооператор - свиня! Всеки комунист - две!" - лозунг в село в Плевенско, агитация по партийната повеля за усилено частно производство на свине


http://www.highviewart.com/uploads/cache/620x0x0/articles/2364/26_1413653803.jpg
16 Февруари 2015 14:17
Държавата вместо да си върши своята работа, тръгнала да върши работата на соствениците.

Това е все едно пожарникарят вместо да гаси пожари, да отиде да облепва със стиропор блоковете или да обгрижва скъпите домашни кучета. Вярно добре е, но не му е това работата. Утре лекарят вместо да лекува хора, ще вземе да им разказва приказки - щото е по-лесно.

Това прави държавата - 1 милиард вместо да отидат там където е работата на държавата. Те ще отидат при общо взето богати хора за да им е удобно/Това с енергийната ефективност е нонсенс, при положение, че имаме излишък на ел. ток и така ще е поне още 5 години/. А държавната работа ще остане несвършена и утре като има пак наводнение, като има катастрофи заради разбити пътища.. заради непостроени магистрали - знайте кого да споменавате.

Та:

Оправена ли е държавната инфраструктура? Оправена ли е общинската инфраструктура? Оправено ли е здравеопазването, образованието? НЕ!
Тогава за какъв чеп се взимат пари от там и се раздават на състоятелни хора?

Всеки в тая държава иска да не си върши работата. И държавата и тя на първо място. Собствениците и те. Някой друг трябва да им поддържа имотите, те могат само да цоцат и да се оплакват.



16 Февруари 2015 15:31
Петьо01 16 Февруари 2015 09:18
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД