На фона на постоянни трусове и скандали в ДАНС председателят й Владимир Писанчев е сколасал да защити и докторска дисертация. Писанчев е защитил академичната степен "доктор" в Университета по библиотекознание и информационни технологии, като за подготовката на дисертацията е използвана класифицирана информация. Използването на защитени данни от служители с достъп до класифицирана информация за дипломни работи и дисертации по принцип е забранено. Защитата е станала при закрити врати в ДАНС, а научният труд е засекретен.
Това стана ясно от разследване на webcafe, свързано със скандала около операция "Червей". В разследването телевизията пита има ли кръг "Библиотекарите", след като председателят на парламентарната комисия по обществен ред и сигурност Атанас Атанасов обяви, че цялата информация, източена през операция "Червей", е собственост на "сарайско-библиотекарската групировка".
Според разследването на webcafe, Писанчев е защитил дисертация по темата "Управление и развитие на политиката за защита на класифицираната информация". Рецензент по нея е бил Цветлин Йовчев, защитил на свой ред дисертация в УБИТ. Дисертации в библиотекарския университет са защитили и други топфигури в сектора на сигурността като Константин Казаков (бивш шеф на ДАНС в периода 2011-2013), Цвета Маркова - бивш шеф на Държавата комисия по сигурността на информацията, Орхан Исмаилов - бивш зам.-шеф на комисията по досиетата и настоящ зам.-министър на отбраната, показва разследването на телевизията.
Проверка на "Сега" в публичната база данни на Националния център за информация и документация показа, че дипломата на Писанчев е издадена с дата 1 декември 2014 г. Съгласно анотацията дисертацията е целила да "се измери и оцени ефективността на управлението на знанията в Държавна агенция "Национална сигурност" и да се разкрият възможностите на политиката за защита на класифицираната информация". В анотацията е посочено още, че дисертацията е налична в библиотеката на центъра. Достъпът до този научен труд обаче се оказва невъзможен, защото според ректора на университета проф. Стоян Денчев дисертацията е секретна. Заради чувствителна информация авторът й Писанчев е защитавал тезите си на закрити врати в ДАНС. Самите членове на научното жури пък се подписвали в специални тетрадки, за да четат научния труд. Денчев обясни още, че участниците в журито са имали допуск до класифицирана информация в качеството им на членове на специализирания научен съвет на вече несъществуващата Висша атестационна комисия.
До редакционното приключване на броя не се получи становище на просветното министерство по защитата и статута на дисертацията на Писанчев. Проверка на "Сега" обаче показа, че с ползването на класифицирана информация може да има сериозен проблем. Законът за развитие на академичния състав позволява защита на дисертации при закрити врати, ако в тях е ползвана чувствителна информация. В тези случаи обаче трябва да се спазва специалният ред на закона за защита на класифицирана информация. В правилника му е въведена изрична забрана служители с достъп до класифицирана информация да ги използват за явни публикации, дипломни работи, дисертации, доклади, изказвания и др.
От тази забрана може да съществува едно изключение - ако дисертацията е поръчана от самата ДАНС, коментираха експерти пред "Сега". В този случай обаче може да се окаже, че има конфликт на интереси заради самовъзлагане на дисертацията. Вчера не стана ясно дали дисертацията на Писанчев е била поръчана от името на агенцията. Не е ясно и в кой момент е започнала подготовката й.
Ректорът на УБИТ проф. Стоян Денчев бе категоричен, че дисертациите на Цветлин Йовчев и Константин Казаков не са със статут на секретни разработки, тоест при тях не е ползвана класифицирана информация. Двете дисертации обаче са с много близка тема. Цветлин Йовчев има диплома с дата 12 април 2010 година (докато е шеф на ДАНС) за защита на дисертация по темата "Информационни аспекти на организационната култура на ДАНС като фактор на промените". При Казаков дипломата е с дата 15 ноември 2012 г., в рамките на мандата му на председател на ДАНС, а темата е "Организационната култура на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) в периода на трансформация". Научен ръководител и по двете теми е бил лично ректорът на УБИТ проф. Стоян Денчев.
Това струпване на шефове на службите в университета не притеснява Димитър Иванов, шеф на общото събрание на УБИТ и бивш шеф в политическата полиция в репресивния апарат на комунистическия режим. Според Иванов няма нищо странно в струпването на 2-3 дисертации за кратко време на председатели на ДАНС. "Йовчев, Казаков и Писанчев са оперативни работници от едно поколение, първата вълна след мен. Тоест цялата им кариера е минала през демократично време. Когато единият тръгне в една посока, е нормално и другите да тръгнат след него", счита Иванов, според когото събитията са част от атаката срещу Владимир Писанчев. Според Иванов в УБИТ няма концентрация на имена, свързани със службите, и било нормално университетът да привлича внимание след закриване на факултета по национална сигурност в академията на МВР. И в момента обаче академията на МВР обучава кадри в специалност "Национална сигурност". Извън военните университети и академията специалисти в направление "Национална сигурност" готвят още Нов български университет, Варненският свободен университет, Шуменският университет. Библиотекарският институт получи статут на университет през септември 2010 г., като преди това бе специализирано висше училище.
ЧЕРВЕЙ
Преди дни председателят на парламентарната комисия по обществен ред и сигурност Атанас Атанасов обяви, че цялата информация, източена през операция "Червей", и всички данни, събирани за протестиращите срещу кабинета "Орешарски", са притежание на "сарайско-библиотекарската групировка". "При Орешарски се създаде публично-частно партньорство между марионетното правителство и задкулисието на сарайско-библиотекарската групировка", твърди Атанасов. Според него почетният председател на ДПС Ахмед Доган и хората, управляващи обръчи от фирми, са икономическата част, а хората от библиотекарския университет са специалистите за внедряване на хора във властта. За проблем с обучението на кадри в сектора на националната сигурност предупреди и политикът Татяна Дончева.