Ако не си разбрал, читателю, тече образователна реформа (виж и съседната рубрика). Повел я е бодро нанейде министър Тодор Танев. Посоката е трудна за улавяне, защото кръгозорът на професора е възширок и това вече го знае всяко дете. От "Преса" научаваме, че след вуза за дядовци и баби, който желае да реализира, министърът е хвърлил ухо на идеята за въвеждане на уроци по гражданско образование още в 1-и клас, за най-малките. Идеята била учениците да учат как да се справят във всекидневието.
Еврика, дето се вика в научни среди. Ежедневието направо прелива от примери, които да пронижат корпуса на новата дисциплина. Ето например в сектора на здравеопазването от години се борят да надигат глас някакви си пациенти, които обаче не са никакви граждани. Според представители на синдикатите - друга структура на гражданското общество - в управлението на националната здравноосигурителна каса изобщо не трябва да има пациенти, защото те всъщност били лобисти на фирми ("Не искат пациенти в надзора на НЗОК", "Труд"). Такива граждани не заслужават достъп до взимане на решения. Око за око, лоби срещу лоби.
Ще бъде добре бъдещите учебници по гражданско образование да обърнат специално внимание на особеностите на контролната дейност. Да вземем заглавието от "Труд" - "Следствието няма вина за тефтерите на Златанов" (до доказване на противното). Научаваме за извършена проверка в столичното следствие за изчезналите халваджийски документи, която не установила никакви нарушения. "Вероятно причина за това е, че няма регламент за приемането и предаването на веществени доказателства", изтъква "Труд". Ерго, вината е нещо абстрактно.
Важен урок за гражданите първолаци е да се научат на търпение. От "Преса" научаваме, че това е бил основният съвет на изпълнителната комисия на ГЕРБ към бившия шеф на ВМА ген. Стоян Тонев, разследван за източване на болницата. Съпартийците му добронамерено го посъветвали да "изтърпи".
Трай, генерале, за хубост!
|
|